Sypialnia w salonie to rozwiązanie spotykane najczęściej w kawalerkach i niewielkich wynajmowanych mieszkaniach. Dodatkowe miejsce do spania jest nam potrzebne również wtedy, gdy goście wpadają z wizytą lub gdy rodzina ma się powiększyć. Niezależnie od przyczyn, zorganizowane sypialni w pokoju dziennym wymaga dobrego planu. Od czego zacząć? Podpowiadamy, jak w kilku prostych krokach stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń i korzystać z niej komfortowo.

Sypialnia w salonie. Sofa Slide oferowana przez VOX to wielofunkcyjny mebel, doskonały do dzielenia przestrzeni
NA KAŻDĄ OKAZJĘ. Sofa Slide oferowana przez VOX to wielofunkcyjny mebel, doskonały do dzielenia przestrzeni. Niezależnie przesuwane siedziska umożliwiają zmianę układu sofy w zależności od potrzeb. Może ona pełnić funkcję klasycznej kanapy, sofy dwustronnej, kanapy z jednym lub dwoma szezlongami. To prosty w montażu mebel na każdą okazję. Fot. VOX

1. Sypialnia w salonie – jak wydzielić miejsce?

Aby powstała wygodna sypialnia w salonie, musimy przede wszystkim odpowiednio podzielić przestrzeń. Jest na to przynajmniej kilka sposobów, które z łatwością dopasujemy do metrażu mieszkania i zasobności portfela:

Zasłona

To najprostszy i najtańszy sposób. Wystarczy zamontować szynę lub reling taki, jak w przypadku zasłony prysznicowej. W ciągu dnia lub podczas wizyty znajomych sypialnia będzie dyskretnie schowana. W nocy możesz zdecydować czy wolisz się ukryć, czy spać w otwartej przestrzeni.

Parawan

Praktyczny dodatek, który w błyskawiczny sposób oddzieli sypialnię od pokoju dziennego. Przy okazji będzie stylowym elementem dekoracyjnym i bazą np. dla mieszkania w stylu orientalnym.

Regał

Otwarty, zamknięty, bądź model ażurowy. Pierwsza opcja sprawdzi się w większych pomieszczeniach oraz w sytuacji, gdy chcemy, aby sypialnia była niewidoczna z salonu. Przy zabudowanych regałach dobrze byłoby, aby w części sypialnianej znalazło się okno, które zapewni dostęp światła dziennego. Druga propozycja, to dobry sposób, aby dodać wnętrzu lekkości. Ażurowy regał dzieli przestrzeń, ale jej nie ukrywa. Dodatkowo przepuszcza światło z salonu.

Sypialnia w salonie. Łóżko będące jednocześnie regałem i szafą od IKEA
RAMA Z SZUFLADAMI. Łóżko będące jednocześnie regałem i szafą to funkcjonalne rozwiązanie proponowane przez IKEA. Rama łóżka z czterema szufladami i regałem pochodzi z modułowej serii PLATSA. Oddziela sypialnię od jadalni i zapewnia dużo miejsca do przechowywania, np. ubrań i pościeli. fot. IKEA

Ściana działowa

Wykonywana jest najczęściej z płyty gipsowo‑kartonowej. To sposób, który wymaga więcej zaangażowania, czasu, a nawet zatrudnienia fachowca. Jeśli po podziale przestrzeni obie strony mają dostęp do okna, można ustawić ścianę do samego sufitu. Jeśli jedna część będzie pozbawiona dostępu do światła dziennego, lepiej wybrać półściankę, która może być jednocześnie półką.

Sypialnia w salonie wydzielona przy pomocy drzwi przesuwnych (fot. Studio O)
ZADBAJ O INTYMNOŚĆ. Sypialnię w salonie można wydzielić przy pomocy drzwi przesuwnych. Czy będą szklane, czy wykonane z płyty – zależy od Ciebie. Wybór mlecznego szkła zapewni niezbędną dozę intymności i pozwoli ukryć ewentualny bałagan w sypialni. Na zdjęciu: realizacja pracowni Studio O. STUDIOORGANIC.PL

Drzwi przesuwne

Są wygodne, eleganckie, bywają też modnym akcentem dekoracyjnym. Mogą być wykonane z płyty lub ze szkła. Ciekawy efekt uzyskamy wykorzystując lustra. Dzięki nim wnętrze nabierze głębi i wyda się optycznie większe.

Szklana ściana

Tafla szkła w roli ściany nie przytłoczy ciasnego wnętrza. Wygląda lekko i elegancko. Chcąc zapewnić sobie niezbędną dozę prywatności, można wybrać szybę ze szkła mlecznego lub potraktować ścianę jak okno i zakryć ją zasłoną. Należy pamiętać, że szkło w takiej roli powinno być szkłem hartowanym, aby w razie wypadku zminimalizować niebezpieczeństwo skaleczenia.

Oddzielenie części sypialnianej od salonu gładkimi taflami szkła sprawia, że podział jest praktycznie niewidoczny.
ZA ZASŁONĄ. Oddzielenie części sypialnianej od salonu gładkimi taflami szkła sprawia, że podział jest praktycznie niewidoczny. Aby ukryć sypialnię np. na czas pobytu znajomych dobrze jest zamontować wokół niej szyny i zawiesić zasłony. Efekt będzie praktyczny i elegancki. Na zdjęciu: aranżacja z wykorzystaniem systemów dekoracji okien firmy Marcin Dekor MARCINDEKOR.COM.PL

Podest

Sypialnia na podwyższeniu to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, nie wymagające dodatkowych mebli i ścian. Możemy ustawić tam niewysokie łóżko lub położyć sam materac i stworzyć aranżację w azjatyckim stylu.

Antresola

Jesteś właścicielem niewielkiego, ale wysokiego mieszkania? Zbuduj antresolę! To świetny pomysł, aby maksymalnie zagospodarować niecodzienną wysokość pomieszczenia. Powstałe w ten sposób piętro można oddzielić ścianą, półścianką, barierką, ścianą ze szkła lub ażurową. Pomysłów i inspiracji jest mnóstwo. Wejście na górę też możemy zaaranżować dowolnie. Mogą być to schody drewniane, szklane lub metalowe. Zabudowane lub ażurowe. Miejsce pod schodami możemy przeznaczyć np. na dodatkowe schowki lub półki z książkami.

Sypialnia na antresoli - praktyczny i ciekawy stylistycznie pomysł.
NA ANTRESOLI. Sypialnia na antresoli to pomysł praktyczny i ciekawy stylistycznie, dlatego jest często wykorzystywany przez projektantów. Pozwala optymalnie wykorzystać wysokość pomieszczenia, jednocześnie oszczędzając miejsce na parterze. Na zdjęciu: realizacja pracowni DWAconcept.

2. Sypialnia w salonie – praktyczne triki

Niewielki metraż wymaga trików, które sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Pomogą nam w tym jasne kolory, zwiewne tkaniny dające wrażenie lekkości, a także szkło, ażurowe dodatki oraz ścianki działowe. Ciekawym i praktycznym pomysłem jest zabudowanie ich lustrami, które dają wrażenie głębi, optycznie powiększając przestrzeń. Ażurowa może być barierka na antresoli, a także meble. Warto też zwrócić uwagę na wzór podłogi. Za pomocą odpowiedniego ułożenia desek, możemy wnętrze optycznie poszerzyć (układając deski poziomo) lub wydłużyć (układając deski pionowo).

Łóżko chowane w szafie to sprytny sposób na sypialnię w 5 minut
ŁÓŻKO W SZAFIE. Łóżko chowane w szafie to sprytny sposób na sypialnię w 5 minut. Konstrukcja półtapczanu Smartbed 4 marki Transforms oparta jest na mechanizmie z nóżkami wysuwającymi się z przedniej, krótszej krawędzi ramy łóżka. fot ITALIANHOME.PL
Ten model można dodatkowo wyposażyć w oświetlenie LED, tapicerowany zagłówek i system elektrycznego otwierania, sterowany pilotem.
Mechanizm sprawia, że podczas rozkładania nóżki wychodzą poza obręb frontu, a podczas składania chowają się za płytą frontową łóżka. Model ten można dodatkowo wyposażyć w oświetlenie LED, tapicerowany zagłówek i system elektrycznego otwierania, sterowany pilotem. Fot. ITALIANHOME.PL

3. Sypialnia w salonie – opcja 2w1

Wielofunkcyjne wyposażenie jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce o dodatkowe centymetry. Wśród mebli typu 2w1 do sypialni możemy wyróżnić np. rozkładane sofy będące jednocześnie łóżkiem lub łóżko w szafie, które w ciągu dnia zupełnie znika. Ciekawym pomysłem jest też łóżko z zabudową. To dobry sposób na oddzielenie części sypialnianej od salonu, a jednocześnie możliwość wykorzystania stelaża np. na regał.

Sypialnia w salonie. Seria VOX 4 You zawiera mnóstwo elementów, m.in. szafy, szafki, drabinki i regały.
CENTRUM DOWODZENIA. Łóżko z serii VOX 4 You można zmienić w domowe centrum dowodzenia. Kolekcja zawiera mnóstwo elementów, m.in. szafy, szafki, drabinki i regały. Dzięki temu w obrębie łóżka mamy mnóstwo miejsca do przechowywania. Konstrukcja tworzy pokój w pokoju, bez ścian i innych dodatkowych mebli. Fot. VOX.PL

Coraz bardziej popularne stają się tzw. daybeds. Mebel spełnia dwie funkcje – sofy i łóżka. Niektóre modele przypominają wyspę z mnóstwem poduszek i stoliczkiem pomocniczym.

Dzięki możliwości przestawiania materacy, łóżko You&Me może pełnić funkcję łóżka lub sofy w przeróżnych konfiguracjach.
ELEGANCKIE DAYBED. Łóżko You&Me to jeden z przebojowych modeli marki Ivano Redaelli. Dzięki możliwości przestawiania materacy, mebel może pełnić funkcję łóżka lub sofy w przeróżnych konfiguracjach. Fot. MOOD‑DESIGN.PL

4. Szukaj dodatkowych centymetrów

Wykorzystać każdy centymetr to główna misja w przypadku wielofunkcyjnych pokoi. Często najtrudniej jest znaleźć w nich miejsce na przechowywanie, a przecież musimy gdzieś trzymać pościel, ubrania, książki. Z pomocą przyjdą systemy szaf i szafek wykonywane na wymiar. Możemy je umieścić pod skosem, schodami lub pod łóżkiem. Jeśli wybieramy łóżko, to koniecznie z szufladami. Producenci oferują również łóżka ze schowkiem w zagłówku. Starajmy się maksymalnie zagospodarować ściany na całej ich wysokości. Jeśli zbudowaliśmy antresolę, półki możemy zamontować na całą wysokość pomieszczenia. W ten sposób stworzymy ciekawy regał dostępny zarówno z poziomu salonu ulokowanego na dole, jak i sypialni na piętrze.

Minipokój

W tym projekcie na wydzielonej przestrzeni udało się zaaranżować niewielki pokój. Poza łóżkiem znalazło się miejsce na regał i biurko do pracy. Aby z łóżka mogły korzystać swobodnie dwie osoby, architektka zaprojektowała dwa osobne wejścia.

Jak urządzić sypialnię w salonie? 5 praktycznych porad przekazuje architekt wnętrz Alicja Szmal

MINIPOKÓJ. W tym projekcie na wydzielonej przestrzeni udało się zaaranżować niewielki pokój.
Fot.: projekt Alicja Szmal Studio ALICJASZMAL.COM

All in one

Salon, kuchnia, sypialnia i… łazienka w jednym pomieszczeniu? Projektanci z pracowni Decoroom kuchnię od salonu oddzielili ażurowym metalowym regałem, a strefę wanny zaakcentowali kolorowymi płytkami. Wyłożenie ściany lustrami nadało pomieszczeniu głębi i sprawiło, że odbijające się od nich promienie słońca rozświetlają wnętrze.

ALL IN ONE. Salon, kuchnia, sypialnia i... łazienka w jednym pomieszczeniu.
Projekt: DECOROOM.EU

Sypialnia w salonie – wygodnie i stylowo

Rozkładana sofa Quatro marki Inspirium wyposażona jest w stelaż do codziennego spania. W ciągu dnia będzie stylowym meblem wypoczynkowym z szerokim miękkim siedziskiem i podłokietnikami. W nocy z kolei stanie się wygodnym miejscem do spania dla gości.

Rozkładana sofa Quatro marki Inspirium wyposażona jest w stelaż do codziennego spania.
Fot. INSPIRIUM.PL