AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  5. edycja Gdynia Design Days

29.06.2012

5. edycja Gdynia Design Days

5. edycja Gdynia Design Days


Tegoroczna edycja Gdynia Design Days z bezpłatnymi warsztatami rusza już 7 lipca.


Od 7 do 15 lipca 2012 r. Gdynia stanie się letnią stolicą designu. Program tegorocznej imprezy Gdynia Design Days wypełnią wystawy, warsztaty i spotkania z projektantami oraz specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie. Nie zabraknie także pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących.
Impreza skierowana jest zarówno dla tych, którzy zajmują się zawodowo projektowaniem, studentów wzornictwa, jak i dla miłośników tej dziedziny, chcących amatorsko spróbować swoich sił w projektowaniu. Warsztaty mają być okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia wiedzy oraz nowych kontaktów, a także pochwalenia się swoimi dotychczasowymi osiągnięciami lub rozpoczęcia własnych poszukiwań. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy stawiają nacisk na to, co w designie ważne, inspirujące i dobre.
 

­

Noblesse oblige, dobre towarzystwo zachęca do dumy: w dorocznym rankingu miast najbardziej lubianych przez swych mieszkańców Gdynia znów bezapelacyjnie zajęła pierwsze miejsce w Polsce. Jubileuszowa, piąta edycja Gdynia Design Days skrupulatnie rejestruje ten fenomen. Odchodzimy od „designerskich gadżetów”. Jednosezonowych must-have. Interesuje nas dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska ostatnich dwudziestu lat – i co tu będzie za następne dwadzieścia lat. Kuratorem festiwalu jest warszawiak. O swoją przestrzeń na wystawie głównej skutecznie zawalczył Śląsk. Po raz pierwszy na taką skalę w Europie pokaże się w Gdyni design rosyjski. Bo najlepszy sposób przewidywania przyszłości – tego uczy nas Gdynia – to tworzyć ją – mówi Janusz Kaniewski, projektant i kurator tegorocznej edycji Gdynia Design Days.
 

Sercem tegorocznej edycji Gdynia Design Days będzie kontenerowy Terminal Designu, który po raz pierwszy w historii festiwalu stanie na Skwerze Kościuszki. Projekt wykonała Monika Potorska z Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.
 

Chcemy być widoczni, nowocześni, jednocześnie będąc częścią otoczenia. Kontenery są świetnym budulcem, trochę przypominają dzieciństwo i budowanie z klocków, gdzie układ nawet najprostszych form cieszył. Tu cieszy jeszcze mocniej, bo to budowanie w niebywałej skali. Terminal Designu jest miejscem dedykowanym projektowaniu i produkcji. Naszym zamierzeniem było pokazanie drogi, którą należy przejść podczas tworzenia projektu do finału jego realizacji. Warsztaty - to obrazowanie procesu - pomysł, prototyp - zmaganie z oporną materią. Następnym etapem jest produkcja - tu zapraszamy do przestrzeni projekcyjnej, w której odbędą się projekcje filmów o produkcji masowej oraz produkcji unikatowej. Wystawa pt.”Temat”, poprzez prezentację produktów, pokaże nam wiele twarzy designu oraz to, co inspiruje projektantów czyli - technologia, ekologia, moda, atmosfera, typografia. Będzie się działo – opowiada Monika Potorska z Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo, autorka projektu Terminalu Designu.

 

Choć na większość warsztatów rejestracja już się zakończyła, każdy, kto ma ochotę wziąć udział w festiwalu, znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Gdynia Design Days to impreza, która z roku na rok rozwija się i przyciąga coraz większe rzesze projektantów, specjalistów, studentów oraz osób, dla których design jest pasją.
 

- Nasz festiwal tworzony jest z myślą o wszystkich, którzy kochają dobre i mądre wzornictwo. Dlatego oferta tegorocznych wydarzeń jest tak bogata i zróżnicowana. Mamy warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których będzie można poznać podstawy projektowania i pobawić się designem. Projektanci mogą wziąć udział w warsztatach specjalistycznych, m.in. w pierwszej edycji Gdyńskiego Pleneru Projektowego. 13 lipca odbędzie się z kolei panel biznesowy – wydarzenie stworzone z myślą o projektantach i firmach, które design wykorzystują w swojej działalności. Do tego projekcje filmowe, koncert, wystawy. Po szczegóły zapraszam na naszą stronę www.gdyniadesigndays.eu – mówi Ewa Janczukowicz – Cichosz z Centrum Designu Gdynia.

 

Organizatorami tegorocznej edycji jest Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo. Świat Rezydencji Wnętrz Ogrodów objął imprezę patronatem medialnym.

Wszystkie warsztaty podczas Gdynia Design Days są bezpłatne, ale liczba miejsc ograniczona! Zapisy odbywają się przez stronę festiwalu www.gdyniadesigndays.eu