AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Albert Lipczinski 1876 – 1974

10.03.2011

Albert Lipczinski 1876 – 1974

Albert Lipczinski 1876 – 1974


Wystawa monograficzna prac Alberta Lipczinskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku od 14 marca do 29 maja.


Wystawę prac Alberta Lipczinskiego, której wernisaż odbędzie się 17 marca 2011 r. o godz. 17.00, przygotowało Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z Williamson Art Gallery and Museum w Liverpoolu i National Museums Liverpool - Walker Art Gallery. W Williamson Art Gallery planowana jest druga edycja tejże wystawy (lipiec-sierpień-wrzesień 2011 r.).

Kwerendy archiwalne, poszukiwania prac oraz osób, które znały artystę lub miały z nim kontakt odbywały się równolegle w Polsce i Wielkiej Brytanii. Dzięki temu udało się odnaleźć ponad 200 obrazów i rysunków nie tylko w krajach, w których mieszkał Lipczinski, ale także w Niemczech, Francji, Portugalii, Hiszpanii. Na wystawie pokazane zostanie około 80 obrazów i wybrane rysunki. Wystawie towarzyszyć będzie katalog prezentujący wszystkie „odnalezione” prace artysty.

Albert Lipczinski urodził się 1876 roku w Lęborku. Przez krótki czas był uczniem w Königlische Provinzial Kunst Gewerbeschule w Gdańsku. W 1897 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii i osiadł w Liverpoolu. Na kursach w School of Architecture and Applied Art kontynuował naukę malarstwa i rysunku.

Twórczość Alberta Lipczinskiego trudno jednoznacznie określić, tym bardziej, że wyraźne dzieli się na dwie części, jedna - to obrazy malowane z twórczej pasji, miłości lub przyjaźni, druga - to te malowane na zamówienie, za konkretne pieniądze. Najlepiej wyrażają to pejzaże i martwe natury. Te „prywatne” pełne ekspresji, będące swobodną interpretacją natury stoją w opozycji do realistycznych, niekiedy wręcz schematycznych widoków i scenek wiejskich.

Portrety są tym gatunkiem malarstwa, w którym artysta najpełniej pokazał swój talent połączył niebywały zmysł obserwacji z wyjątkową wrażliwością kolorystyczną. Sposób ich malowania jest bardzo różny – od prawie monochromatycznego, ciemnego wizerunku, w którym światło wydobywa i modeluje jedynie twarz oraz dłonie postaci Portret Gordona Maxwella Lightfooda, przez stylizowany, wzorowany na sztuce japońskiej Portret Dorothy Reilly, do wyobrażenia opartego na grze faktury, koloru i światła Portret Henrego Carra. Dopełnienie stanowią nastrojowe i pełne ciepła portrety oraz akty żony Elizabeth - Czytająca dziewczyna, Akt pochylony, będące przykładem doskonałego warsztatu, wyjątkowej umiejętności ukazania piękna kobiecego ciała.

Albert Lipczinski 1876 – 1974

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
Gdańsk, ul. Długi Targ 24

Wystawa czynna od 18 marca do 29 maja 2011 r.

Więcej informacji: www.muzeum.narodowe.gda.pl