AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  ArtBoom Tauron Festival

09.06.2010

ArtBoom Tauron Festival

ArtBoom Tauron Festival


11 czerwca w Krakowie rozpoczyna się ArtBoom Tauron Festival prezentujący na przestrzeni miejskiej współczesną sztukę polską i zagraniczną.


W dniach od 11 do 27 czerwca na przestrzeni miejskiej Krakowa swoje prace w ramach ArtBoom Tauron Festivalu zaprezentują m.in. Gustav Metzger, Guy Ben-Ner, Kerim Seiler, Siergiej Szabochin, grupa Raumlabor, Cezary Bodzianowski, Robert Kuśmirowski, Maciej Kurak, Janek Simon, Kobas Laksa i Grzegorz Drozd. Nie zabraknie także pokazów filmów: Joan Jonas, Matthew Barneya i Nam June Paika, a gościem specjalnym Festiwalu będzie Barbara London – kuratorka nowych mediów i twórca kolekcji video w nowojorskim Museum of Modern Art (MOMA).

ArtBoom Tauron Festival to eksplozja sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem, sprzyja kontemplacji. Jest to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Założeniem organizatorów jest stworzenie cyklicznego wydarzenia, które umożliwi trwały kontakt z najbardziej interesującymi zjawiskami w sztuce najnowszej.

Festiwal odbywa się w przestrzeni miejskiej Krakowa, wchodząc z nią w interakcję i pobudzając przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. O wyjątkowości festiwalu decyduje też fakt, że część prac prezentowanych podczas festiwalu stanie się częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, inne zaś na stałe pozostaną w przestrzeni miejskiej miasta.

Widzowie tegorocznego ArtBoom Tauron Festival będą także mieć okazję obejrzeć ostatni, bardzo głośny pełnometrażowy film współczesnej gwiazdy sztuki filmowej Matthew Barney’a Drawing Restraint 9. Już w wieku 24 lat artysta został okrzyknięty „enfant terrible” sztuki współczesnej. Amerykański tygodnik „Newsweek” nazwał go przedstawicielem androginii i nowej dekadencji, niemiecki „Der Spiegel” - „showmanem mutantów”, a Michael Kimmelmann w „New York Times” aklamował jego postać na głównego artystę pokolenia. Twórca zyskał rozgłos cyklem Cremaster, na który składa się pięć filmów zrealizowanych na przestrzeni niemal 10 lat – jedno z najważniejszych i najbardziej złożonych dzieł końca XX wieku. Drawing Restraint 9 to kontynuacja rozwijającej się od 1987 roku serii Drawing Restraint, w której artysta badając możliwości aktu twórczego kreuje sytuacje zmuszające go do przełamywania ograniczeń własnego ciała poprzez doprowadzanie organizmu do krańcowego wysiłku. Ostatnia jak dotąd część projektu - Drawig Restraint 9 powstała w 2005 r. Składają się na nią pełnometrażowy film ze ścieżką dźwiękową skomponowaną przez Björk, rzeźby w dużej skali, zdjęcia i rysunki. Po raz pierwszy w Krakowie, podczas tegorocznej edycji festiwalu ArtBoom Tauron Festivalu będziemy mieli okazję zobaczyć to niezwykłe dzieło filmowe, które bazuje na szintoizmie, japońskiej ceremonii parzenia herbaty, historii wielorybnictwa i zastępowania tłuszczy przez produkty wytwarzane w procesie rafinacji ropy naftowej. Akcja rozgrywa się w japońskiej rafinerii, w porcie i na statku wielorybniczym Nisshin Maru. Głównym bohaterem jest galaretowata, „barneyowska” substancja. W tle rozgrywa się historia podróży dwójki ludzi (Barney i Björk), którzy na pokładzie zostają kochankami. Poddają się oni japońskim obrzędom, by w końcu zespolić się w okrutnym miłosnym uścisku. Film pełen jest paradoksów, kontrastów, sprzeczności i napięcia, jakie reżyser wytwarza pomiędzy naturą a tradycją, bólem a przyjemnością, wodą a lądem.

11-27 czerwca 2010, Kraków

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Wschód Sztuki.

Więcej informacji na oficjalnej stronie: artboomfestival.pl