AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Co Ty Pleciesz?

20.03.2012

Co Ty Pleciesz?

Co Ty Pleciesz?


Wystawa designu „Co Ty Pleciesz” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w dniach 27 kwietnia – 17 czerwca 2012 r.


Sofa, lampa, fasada budynku – czy te trzy rzeczy może coś łączyć? Okazuje się, że tak. Tym zaskakującym łącznikiem jest technika wyplotu.
 

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli stawia pytanie: „Co ty pleciesz?” pokazując spektrum projektów zakresu designu oraz architektury polskich oraz zagranicznych projektantów, którzy sięgają po technikę wyplotu z często naturalnych materiałów, takich jak wiklina, rattan czy słoma.
 

Wystawa udziela odpowiedzi nie tylko na pytanie, co się obecnie „plecie”, ale także: z czego – mówi Beata Nowak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – Pokazuje, że technika wyplatania nie jest zarezerwowana tylko dla niewielkich przedmiotów, ani tradycyjnych materiałów, takich jak wiklina czy rattan. Jej wniknięcie do współczesnego projektowania ma niezwykle ciekawe oblicze i jest połączeniem możliwości technologicznych oraz powrotu zainteresowania tym tradycyjnym rzemiosłem.

W Polsce wiklina oraz lekkie konstrukcje z wyplotem mają bogate wzornicze tradycje, głównie dzięki tak zasłużonym projektantom jak Jan Kurzątkowski czy Władysław Wołkowski.

Część wystawy będzie retrospektywnym przeglądem wiklinowych prac Władysława Wołkowskiego. Nie zabraknie jednak młodych projektantów z Polski, m. in. Aze design, Knockoutdesign, Oli Mireckiej oraz z zagranicy: Corduli Kehrer z Niemiec czy Maajo Design Studio z Łotwy, którzy tradycyjne sploty wykorzystują w zaskakującej, nowej formie.
 

Obecny trend sięgania do dawnych, tradycyjnych technik dodaje do repertuaru nowe materiały: lampy wyplecione z papieru czy sznurków (M. Godawa, A. Wołowska), krzesła ze splecionych pasów materiału (Fawory) a także metalowe fasady budynków, w których słychać dalekie echo „plecionek” w postaci przeplatanych pasów stali czy żelaza, nadających budynkom niezwykłej lekkości. Ażurowa fasada szpitala w Londynie (Heatherwick Studio), czy Stadion w Katarze (Albert Speer & Partner) sprawiają wrażenie delikatnych plecionek.

Nie bez przyczyny wystawa ma miejsce w Muzeum w Stalowej Woli – od ponad stu lat region ten (zwłaszcza pobliski Rudnik nad Sanem) stanowi jedno z większych wikliniarskich zagłębi.
 

„Co Ty Pleciesz?” Wystawa Designu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Ekspozycji towarzyszy katalog pod red. Beaty Nowak

Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, współpraca: Klara Czerniewska, Beata Nowak

Aranżacja: Agnieszka Jacobson-Cielecka

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,

ul. Sandomierska 1
 

czynna: 27 kwietnia – 17 czerwca 2012 r.

wtorek 8.00–18.00, środa, czwartek, piątek 8.00–15.00, sobota, niedziela 16.00-19.00

poniedziałek – nieczynne