AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Design Attack w Krakowie

15.10.2010

Design Attack w Krakowie

Design Attack w Krakowie


Designerski atak na Kraków szykują w listopadzie organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Dizajnu Design Attack.


 Design Attack to pierwsza tak duża impreza poświęcona projektowaniu, organizowana w Krakowie. Przyświeca jej idea prezentacji najnowszych trendów w projektowaniu z uwzględnieniem perspektywy historycznej oraz połączenia lokalnych działań związanych z desinem z międzynarodową siecią współpracy i wymiany pomysłów.

Pierwsza edycja festiwalu, która odbędzie się w listopadzie, ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zastosowanie nowych materiałów w designie.

Wystawa „Materiał Przyszłości”, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ukazywać będzie ewolucję materiałów wykorzystywanych w projektowaniu. Do projektu zaproszeni zostali projektanci specjalizujący się w designie wykorzystującym nowatorskie technologie, jak również ci, którzy dla celów wystawy wykonają eksperymentalne projekty z wykorzystaniem materiałów funkcjonujących do tej pory jako materiały niszowe.

Nowe technologie we współczesnym dizajnie, które wykorzystują jako tworzywo materie przezroczyste, półprzezroczyste, przepuszczające światło, zostaną zaprezentowane na wystawie „Przezroczyste. Słowa i rzeczy”.

Założeniem wystawy „Włącz dizajn!” w Muzeum Inżynierii Miejskiej jest natomiast ukazanie historii przedmiotu jako historii technologii i wpływu, jaki miała i ma nadal na wygląd przedmiotów codziennego użytku. Wystawa będzie przedstawiać relacje miedzy powstawaniem nowych technologii i wzornictwem w perspektywie historycznej obejmującej okres od lat 20. XX wieku do dzisiaj.

Kolejne tematy podejmowane na festiwalu to projektowanie zrównoważone (wystawa i spotkania w ramach projektu „Food for Thought”), oraz dizajn medyczny (wystawa „Ciało obce”). Pokazany zostanie również najnowszy projekt Mikołaja Długosza „1994”, stanowiący refleksję nad postawami współczesnej polskiej kultury konsumpcyjnej.

Wystawom towarzyszyć będzie konferencja z udziałem specjalistów z różnych dziedzin oraz warsztaty poświęcone nowoczesnemu projektowaniu. Zaplanowana jest również seria wydarzeń

towarzyszących. W ramach festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę prac wybitnego i cenionego na całym świecie projektanta Stefana Kancheva, ikony bułgarskiego dizajnu XX wieku oraz prezentację prac bułgarskiego POSTSTUDIO w formie projektu Visual Cut Bulgaria.

Międzynarodowy Festiwal Dizajnu Design Attack organizowany jest przez Fundację Forum z Krakowa we współpracy m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie, Galerią 2 Światy, Bunkrem Sztuki, Fundacją Znaczy się, Muzeum Witrażu oraz Centrum Kultury Żydowskiej.

Międzynarodowy Festiwal Diazjnu Design Attack

Kraków, 6-30 listopada 2010 r.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.designattack.pl