AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Evolution Art Revolution

21.02.2011

Evolution Art Revolution

Evolution Art Revolution


Wystawa Współczesnej Ceramiki Artystycznej ”Evolution Art Revolution” w Muzeum Narodowym w Gdańsku od 27 lutego do 23 kwietnia.


Międzynarodowa Wystawa "Evolution Art Revolution" prezentuje współczesną ceramikę międzynarodowej grupy artystycznej CLS. Grupa Ceramica Libera Sperimentale (Wolna Ceramika Eksperymentalna) powstała w1997 r., stawiając sobie za cel twórcze poszukiwania w dziedzinie sztuki, jaką jest ceramika. Grupa ta szuka nowatorskich rozwiązań w zakresie technologii, a także nowego zastosowania ceramiki w innych dyscyplinach sztuki, takich jak na przykład projektowanie mody. Techniki, w których tworzą artyści CLS to między innymi porcelana malowana majolikowo, porcelana fluorescencyjna, porcelana żyłkowana, wywodząca się ze Wschodu technika raku i mająca korzenie w czasach Etrusków technika bucchero. Niektórzy używają odlewów i form przy modelowaniu obiektów, część stosuje wypalanie redukcyjne, czy glazurę.

Liderem grupy jest włoski artysta Nicola Boccini. Z Włoch pochodzą także Giuseppe Agamennone, Marino Ficola, Romano Ranieri oraz mieszkający w Holandii Pierluigi Pompei; Francky Criquet jest z Francji, Ricky Boscarino z USA, a David Roberts to artysta angielski. W skład grupy wchodzą także Polacy – Przemysław Lasak i Małgorzata Turło.

Z grupą związane są dwie projektantki mody – Gaia Pace oraz Alisa Dumas. Wykorzystują one ceramikę w sposób innowacyjny, włączając do swych prac elementy ceramiczne.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku w Paryżu w galerii Selective Art, która ma swą siedzibę przy jednej z głównych ulic Paryża, Quai de Grands Augustins, 57. Wystawa przypadła na czas trwania ważnego wydarzenia o randze międzynarodowej – International Accademy of Ceramics, promującego wystawy sztuki i spotkania poświęcone ceramice.

Wystawie towarzyszy katalog oraz folder, wydane przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Międzynarodowa Wystawa Współczesnej Ceramiki Artystycznej ”Evolution Art Revolution”

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wernisaż wystawy: 26 lutego 2011 o godz. 16.00

Czas trwania wystawy: 27 lutego – 23 kwietnia 2011 r.

Wystawa czynna od wtorku do piątku: 9.00 – 16.00,

w soboty i niedziele: 10.00 – 17.00