AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Idea Bauhausu

10.01.2012

Idea Bauhausu

Idea Bauhausu


Wystawa „Idea Bauhausu” w Muzeum Narodowym w Poznaniu jeszcze do 29 stycznia.


W poznańskim Muzeum Narodowym 29 stycznia 2012 r. odbędzie się finisaż wystawy „Idea Bauhausu” zorganizowanej przy udziale Rosenthal Polska. Do tego czasu można podziwiać kilkadziesiąt obiektów zaprojektowanych przez najważniejsze postaci związane ze szkołą w Dessau (Walter Gropius, Ludwig Mies van der Rohe, Marianne Brandt, Wilhelm Wagenfeld, Marguerite Friedlaender). Wśród nich są wyroby z porcelany manufaktur takich jak KPM, Rosenthal, Reichenbach), srebra marki Alessi, szkła Jena Glass oraz meble.

Ekspozycja ma na celu ukazanie fenomenu szkoły Bauhaus, która mimo iż funkcjonowała zaledwie 14 lat w trudnych czasach dochodzenia do władzy narodowych socjalistów w Niemczech, stała się ikoną w historii projektowania i – co więcej – jest stale obecna we współczesnym designie. Budowanie przedmiotów w oparciu o prostotę formy, eliminację zbędnych ornamentów, działanie przede wszystkim bryłą i kolorem, to uniwersalne wartości wypracowane przez członków szkoły Bauhaus.

I choć wypracowane przez nich metody działania z biegiem czasu zastąpiono nowoczesnymi technologiami to idea ich działania projektowego nadal jest ceniona we współczesnym wzornictwie. Prace zaprezentowane na wystawie dowodzą trwałości konkretnych rozwiązań, które bliskie są również współczesnym projektantom.

Wystawa Idea Bauhausu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Finisaż wystawy 29 stycznia 2012 r.