AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Inteligentne budowanie

28.10.2010

Inteligentne budowanie

Inteligentne budowanie


Inteligentne systemy sterowania będą standardem - przekonywali organizatorzy sympozjum „Inteligentne i Ekologiczne Technologie w Nowoczesnym Budynkach”.


Czy dom z inteligentnym system sterowania to luksusowa fanaberia? A może w niedalekiej przyszłości dostępna dla większości opcja zadbania nie tyko o komfort mieszkania, ale stania na straży energooszczędności?

Idea inteligentnego budynku, domu „bezobsługowego” zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej osób instaluje, jeśli nie kompletne systemy inteligentnego sterowania, to przynajmniej złożony z kilku elementów układ, który zazwyczaj służy do optymalnego zarządzania i oszczędzenia energii.

– Automatyka budynku oraz inteligentne systemy rozwijają się bardzo szybko. Gdy tylko dostrzeżemy ogrom możliwości jakie daje inteligentna instalacja, jasnym stanie się, że współczesne budownictwo nie może się obejść bez zastosowania automatyki w budynku. Każdy z nas przecież korzysta w domu z alarmu, oświetlenia i ogrzewania, telewizji, sprzętu grającego, kina domowego i innych urządzeń elektronicznych – mówi Daniel Welfel z firmy s3art z Łodzi, organizatora sympozjum.

Ale nie tylko o oszczędzaniu energii dyskutowali uczestnicy pierwszego sympozjum „Inteligentne i Ekologiczne Technologie w Nowoczesnym Budynkach”, które odbyło się 6 października br. w Łodzi w Hotelu Andel's.

– Głównym celem spotkania czołowych producentów inteligentnych rozwiązań było zapoznanie biur projektowych architektów, deweloperów oraz firm instalacyjnych z możliwościami inteligentnych systemów oraz ekologicznych instalacji – wyjaśnia Daniel Welfel.

W Łodzi przedstawiono technologie i produkty klasy premium, m.in. najnowsze wideodomofony czy też odbiornik telewizyjny, który może też pełnić rolę obrazu albo lustra.

Podczas sympozjum odbyły się także prezentacje ekspertów z dziedziny automatyki budynku, rozwiązań komunikacyjnych i integracyjnych oraz nowoczesnego projektowania. W trakcie wydarzenia w Live Integration Show!, można było zobaczyć prezentację najnowocześniejszych urządzeń i produktów klasy premium, stosowanych w nowoczesnych instalacjach inteligentnych.
– Systemy inteligentnego sterowania domem stają się powoli standardem. Ich rozwój to tylko kwestia czasu. Obecnie planujemy organizację seminariów w innych miastach. Cały czas zgłaszają się do nas firmy, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie w swoich projektach. Nie wyobrażam sobie, aby nie kontynuować dzieła rozpoczętego w Łodzi. Liczymy, iż nasza inicjatywa w organizacji tego typu wydarzeń przyczyni się do podniesienia świadomości zastosowania współczesnej technologii w nowo powstałych budynkach, a tym samym podniesie ich jakość i standard wykonania – dodaje Daniel Welfel.