AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Lutowe aukcje sztuki dawnej i współczesnej

14.02.2011

Lutowe aukcje sztuki dawnej i współczesnej

Maki w szklanym wazonie, Olga Boznańska

23 lutego w Domu Aukcyjnym Rempex odbędą się Aukcja Sztuki Dawnej i Aukcja Sztuki Współczesnej.

Można już tymczasem oglądać wystawę najnowszych, lutowych Aukcji Sztuki Dawnej i Współczesnej Domu Aukcyjnego Rempex. Wśród prezentowanych prac warto zwrócić uwagę na dużą rzadkość kolekcjonerską – Autoportret Henryka Siemiradzkiego z 1868, olej, płótno, (44 x 36 cm, sygn l.d.), wczesna praca artysty, bardzo udana malarsko, ale też wielka rzadkość klasy muzealnej. Równie nieczęsto pojawiają się na rynku prace innego polskiego malarza Józefa Szermenotwskiego. Na wystawie zaprezentowany jest olej na desce Wiozący chrust, 1866, (24 x 33 cm) – urokliwa, klimatyczna praca artysty, stanowiąca również wielką rzadkość antykwaryczną.
Warto zwrócić również uwagę na Skały – pracę Ferdynada Ruszczyca z 1896 r., wielokrotnie wystawianą na kilku wystawach pośmiertnych, opisaną na odwrocie, w pięknej kolorystyce barw ziemi oraz na małych wymiarów olej na tekturze Olgi Boznańskiej – Maki w szklanym wazonie z 1898 r., pracę bardzo dekoracyjną, mimo małych rozmiarów, a może właśnie dzięki nim, pokazującą wielki kunszt artystki.
Katalog sztuki współczesnej przypomni nam powtórnie o pracy Jana Cybisa – Kwiaty w zielonym dzbanie z 1970 r., (olej, płótno, 81 x 54 cm), w bardzo atrakcyjnej cenie, ale także przedstawi kilka prac na bardzo wysokim poziomie całkiem na rynku nieznanych. Należy do nich na pewno obraz Jana Lebensteina Figura nr 196 z 1963 r. (olej, płótno 81 x 54 cm), sygnowana i datowana oraz opisana na odwrocie. Uwagę z pewnością zwróci również praca Henryka Stażewskiego (poz.329) Nr 140 z 976, akryl, płyta pilśniowa, 33,8 x 33,8, sygn i dat na odwrocie oraz Martwa natura autorstwa Wacława Taranczewskiego (olej, płótno, 60 x 75 cm) z autorską ramą, w pięknej, żywej tonacji.

166 Aukcja Sztuki Dawnej
61 Aukcja Sztuki Współczesnej

Dom Aukcyjny Rempex

23 luty 2011, środa godz. 17.00, 18.30

więcej na stronie: www.rempex.com.pl

Dodaj komentarz