AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  "Mesjasz" Händla w Cinema City

24.03.2010

"Mesjasz" Händla w Cinema City


Oratorium „Mesjasz” G.F. Händla można było usłyszeć 26 marca 2010 r. w sieci Cinema City.


Już 26 marca, widzowie wybranych kin Cinema City będą mogli doświadczyć niezwykłej atmosfery uroczystych obchodów Wielkanocy w historycznej King’s Chapel w Cambridge. Jedno z najznakomitszych oratoriów w historii muzyki sakralnej, „Mesjasz” G.F. Händla miłośnicy CineMAESTRO usłyszą w wykonaniu najsłynniejszego brytyjskiego chóru, w mistycznej scenerii architektonicznej perły Europy. Koncert „Mesjasz” został zarejestrowany na żywo podczas uroczystości upamiętniających 250. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora.

 „Mesjasz”, uważany za najlepsze oratorium Händla i jednocześnie jedno z najpopularniejszych oratoriów w historii muzyki poważnej, zgodnie z legendą powstał w zaledwie dwa tygodnie, gdy kariera kompozytora była bliska załamania. Dzieło, które osławiło nazwisko twórcy na całym świecie, jest chrześcijańską prezentacją życia Jezusa, a wyśpiewane teksty zaczerpnięte zostały z wersetów Pisma Świętego. Kompozycja składa się z trzech części, skoncentrowanych wokół najważniejszych wydarzeń ewangelicznych. Pierwsza część opowiada o oczekiwaniu na narodzenie Jezusa i jego przyjściu na świat. Druga opisuje życie Chrystusa, mękę Pańską i Zmartwychwstanie. Trzecia część natomiast, powstała w oparciu o ewangelię św. Jana, mówi o ewangelizacji i misji zbawienia ludzkości.

Oratorium G.F. Händla „Mesjasz” wykonane w the Chapel of King’s College w Cambridge, jednym z najważniejszych średniowiecznych budowli Wielkiej Brytanii, gwarantuje mistyczne  doświadczenie, wprowadzające w klimat Świąt Wielkanocnych. Majestatyczna architektura  tej niezwykłej budowli  w połączeniu z niezwykłą akustyką wnętrza i chóralną harmonią,  tworzą pełną emocji całość. Wyjątkowe wykonanie zostało utrwalone w formacie obrazu High Definition i technice dźwięku Dolby Surround. Prezentowany koncert został zarejestrowany podczas dziesięciodniowych obchodów Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w kwietniu 2009 roku, przy okazji dwóch nakładających się wydarzeń: 250. rocznicy śmierci kompozytora i 800. rocznicy powstania Uniwersytetu Cambridge.

Chór z King’s College to znany na całym świecie reprezentant brytyjskiej muzyki sakralnej,
i niemal narodowy skarb Brytyjczyków o prawie pięćsetletniej tradycji. Swoje istnienie zawdzięcza królowi Henrykowi VI, który wprowadził codzienny śpiew chóralny do King’s Chapel. Dziś chór z King’s College swoje uznanie zawdzięcza nie tylko wielowiekowej tradycji, jaką reprezentuje, ale również niezwykłym nagraniom, radiowym audycjom oraz licznym światowym tournee, dzięki którym  dał się poznać milionom słuchaczy w różnych zakątkach świata. Już wkrótce, dzięki wyjątkowej kinowej projekcji w ramach cyklu CineMAESTRO, także polscy miłośnicy muzyki sakralnej będą mogli doświadczyć siły tego wspaniałego wykonania.

Spektakl będzie można zobaczyć w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. W ramach cyklu CineMAESTRO odbyła się już premiera opery W.A. Mozarta „Wesele Figara”, „La traviaty” Giuseppe Verdiego, „Cyganerii” G. Rossiniego
i baletu „Śpiąca królewna” P.I. Czajkowskiego. Kolejne prezentowane inscenizacje to opera „Cyganeria” G.Pucciniego i „Don Giovanni”  W.A Mozarta.  

Następna projekcja „Mesjasza” G.F. Händla odbędzie się w pierwszy dzień obchodów tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Czwartek (1.04).