AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Muzyczne Przestrzenie w Wielkopolsce

09.08.2011

Muzyczne Przestrzenie w Wielkopolsce

Muzyczne Przestrzenie w Wielkopolsce


Festiwal Muzyczne Przestrzenie w miastach Wielkopolski od 9 do 17 września 2011 r.


W dniach od 9 do 17 września 2011 r. w niecodziennej przestrzeni pałaców, dworów i zabytkowych kościołów Wielkopolski odbędzie się pierwszy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie”. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest twórczość znanych oraz niemal zapomnianych polskich kompozytorów XIX i XX wieku, która zostanie zaprezentowana przez wybitnych muzyków z kraju i zagranicy. W programie Festiwalu znajdzie się osiem koncertów. Na zakończenie zapowiedziano światową prapremierę utworu „Responsoria Tenebrae” polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór napisany specjalnie dla The King's Singers zostanie wykonany przez tę brytyjską grupę 17 września br. podczas koncertu finałowego w poznańskiej Farze.

Główną ideą przedsięwzięcia są koncerty z udziałem wybitnych artystów w specjalnie dobranych miejscach, które ze względu na swoje walory architektoniczne i artystyczne znakomicie nadają się jako przestrzeń do spotkania z dziełami muzyki kameralnej. Wybór miejsc, w których zabrzmi muzyka, był nieprzypadkowy. Spośród najpiękniejszych obiektów Wielkopolski wybrano: Zamek w Gołuchowie, Pałace w Rogalinie i Dobrzycy, Dworek w Budziejewie, Katedrę Gnieźnieńską, Kościoły: Farny w Poznaniu i w Koninie oraz Garnizonowy w Gnieźnie.

Organizatorzy inspirowali się podobnymi przedsięwzięciami, takimi jak Lockenhaus Chamber Music Festival (Austria) czy Lugano Festival (Szwajcaria) – dobrze znanymi miłośnikom muzyki kameralnej na całym świecie.

Fenomen tego typu festiwali polega na wspólnym muzykowaniu artystów, którzy na co dzień w salach koncertowych występują jako soliści. Koncerty takie są prawdziwymi rarytasami dla melomanów.

W programie obok przebojów światowej literatury muzycznej znajdą się utwory polskich kompozytorów przełomu XIX i XX w., które poprzez zawirowania historyczne zostały niedocenione i niesłusznie zapomniane – mówi Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Starałem się tak ułożyć program, aby były w nim prawdziwe perły polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej. Udało nam się przekonać zagranicznych gości do wykonania dzieł naszych rodzimych kompozytorów. Mam nadzieję, że włączą te utwory na stałe do swojego repertuaru, dzięki czemu uda nam się wzbogacić europejski kanon dzieł muzyki poważnej o polskie kompozycje.

W trakcie Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie dzieł Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Fauré. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich dzieł kameralnych Zygmunta Noskowskiego.

Podczas Festiwalu usłyszymy m.in. Lenę Neudauer, José Gallardo, Katarzynę Budnik, Roberta Dymowskiego, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Wawrowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą Festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie – legendarny The King’s Singers.

Podczas inauguracji wystąpi Orkiestra Młodzieżowa „Muzycznych przestrzeni” złożona ze studentów wyższych uczelni muzycznych, powołana specjalnie na ten gnieźnieński, katedralny koncert. Kierownictwo artystyczne nad tym projektem objął Marcin Zdunik. Wśród solistów wystąpi Jadwiga Rappe. W wykonaniu muzyków usłyszmy dzieła Jana Sebastiana Bacha i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Najmocniejszym punktem festiwalowego programu będzie światowa prapremiera utworu "Responsoria Tenebrae" wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór ten zostanie wykonany przez The King's Singers w poznańskiej Farze 17 września 2011 roku.

Festiwal to nie tylko koncerty. Podczas jego trwania organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących, wśród których warto wymienić „Spotkanie z Gelsomino” w ramach dni otwartych Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie czy wystawę instrumentów, mistrzowskie kursy wokalne, skrzypcowe i kontrabasowe.

Jedną z atrakcji będzie także koncert w auli gnieźnieńskiej szkoły muzycznej, podczas którego wystąpią uczestnicy międzynarodowych kursów mistrzowskich: wokalnych, skrzypcowych i kontrabasowych. Najlepsi zaprezentują umiejętności muzyczne zdobyte w czasie lekcji z mistrzami.

Wstęp na koncerty organizowane w kościołach jest bezpłatny. Bilety na pozostałe koncerty można nabyć na www.ebilet.pl


Muzyczne Przestrzenie,

9-17 września 2011 r.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronach Organizatora: http://muzyczneprzestrzenie.pl/