AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  My Polacy/We The Poles

07.12.2010

My Polacy/We The Poles

My Polacy/We The Poles

A. Kwietniewski, Gomułka, z cyklu Bogowie, akryl, sitodruk płótno, 2010


17 grudnia w BWA Awangarda we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Kwietniewskiego My Polacy/We The Poles.


Jak mógłby wyglądać pop-art w PRL-u, gdyby jakimś cudem się wydarzył? Odpowiedzi na to pytanie możemy szukać na pierwszej we Wrocławiu indywidualnej wystawie Andrzeja Kwietniewskiego. Zobaczymy m.in. wino marki Wino, papierosy Sporty, mydło i zapałki pochodzące z epoki, kupione na ten cel specjalnie na internetowych aukcjach, jak również cykle prac przedstawiających ikony PRL-owskiej popkultury – od Gomułki i Cyrankiewicza, po Annę Jantar i Gagarina. Kwietniewski bierze na warsztat zarówno wielkie narodowe symbole, jak i przedmioty codziennego użytku, nadając im nowy, barwny, iście popowy charakter. Sztywni dygnitarze, z podkolorowanymi policzkami i ustami, śpią na niemowlęcych kaftanikach. Ewa Partum staje się pielęgniarką reklamującą termometry (ale co one mierzą?). Złota Rybka spełnia życzenia niczym Matka Boska Częstochowska. W zestawach do wycinania znajdziemy z kolei zupełnie nagich: Piłsudskiego, Jaruzelskiego i Curie-Skłodowską.


W przeddzień otwarcia wystawy galeria zmieni się na chwilę w pracownię artystyczną, działającą niczym Warholowska fabryka: chętni będą mieli wyjątkową szansę wykonania własnego „Gierka” pod okiem artysty. Wykonane sitodruki staną się częścią wystawy, a po jej zakończeniu "presserzy" będą mogli zabrać odbitki do domu.

Wystawa potrwa do 16 stycznia 2011 r.

Andrzej Kwietniewski ur. 1951, łódzki artysta, scenograf, twórca filmów, pisarz. Sam o sobie mówi: Polak w pierwszym pokoleniu, współzałożyciel "Łodzi Kaliskiej", obecnie członek (grupy) w stanie spoczynku. Zainteresowania: idee i stygmaty polskości.

Andrzej Kwietniewski MY POLACY

BWA Awangarda,
ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

wernisaż: 17 grudnia 2010 r., godz. 18.00

17.12.2010 – 16.01.2011