AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Niedzielne Śniadanie z rezydentami

23.11.2010

Niedzielne Śniadanie z rezydentami

Niedzielne Śniadanie z rezydentami

Gwen van den Eijnde


W niedzielę 28 listopada będzie można spotkać się z młodymi twórcami – rezydentami „a-i-r laboratory” w Laboratorium CSW w Zamku Ujazdowskim.


Studio otwarte pozwala na spotkanie artysty w momencie tworzenia. Artyści wizualni, performerzy, muzycy wychodzą ze swoich pracowni i przekształcają budynek Laboratorium w radio, fabrykę mody, ekran projekcji. Każdy z 11 uczestników trzygodzinnej akcji pracuje z innym medium: ciałem, obrazem wideo, dźwiękiem, strojem-rzeźbą, przestrzenią. Działania artystów przełamują ograniczenia czarnej sali widowiskowej i białej przestrzeni galerii. Artystów, którzy obecnie mieszkają i pracują w Zamku Ujazdowskim, będzie można poznać także osobiście, podczas moderowanych przez kuratorów-rezydentów spotkań, a także – zupełnie nieformalnie – podczas późnego śniadania przygotowanego przez kawiarnię „Szczotki Pędzle”.

Podczas Studia Otwartego zobaczymy i usłyszymy:

Radio Lab Experiment – tworzoną na żywo przez The Evolution Control Committee audycję, przygotowaną we współpracy z rezydentami i zespołem air laboratory. Audycja będzie emitowana w otoczeniu CSW, gdzie odbiorniki radiowe stworzą instalację przekraczającą ramy budynku.

Występy Gwena van den Eijnde – transformację postaci, dokonującą się poprzez kostiumy – rzeźby. Tworzone przez artystę – kostiumografa i performera – stroje budują scenerię wciągającą widza w niezwykłą fikcję. Podczas rezydencji powstały nowe kostiumy – inspirowane sarmatyzmem, ludowymi wycinankami, oparte na nieoczekiwanych zestawieniach materiałów.

Unison Antje Kalus. Ten performens jest eksperymentem, w którym kilka osób zostaje przekształconych w estetycznie zdefiniowaną grupę. Artystka, która pracuje na styku architektury, mody i sztuk wizualnych, odwołuje się w nim do trwałych w jej praktyce pytań o relacje między uniformizacją i indywidualizacją, bada nasze postrzeganie napięcia między tymi stanami – w czasie i przestrzeni.

Choreografowie i tancerze, Stanislav Genadiev i Violeta Vitanova pokażą element pracy w procesie – fragment swojego nowego spektaklu tanecznego, w którym próbują zdekonstruować ruch pleców, największej części ciała, eksplorując jej ograniczenia i deformacje, i w efekcie tworząc niezwykłe doświadczenie wizualne.

Projekcje wideo Dagmar Keller i Martina Wittwera (Niemcy) oraz Tamasa Kaszasa (Węgry). Pokazane prace są elementami większych projektów. W czasie niedzielnej akcji w Laboratorium zajmą powierzchnie dostępnych w budynku ekranów:

Real World Theater - (Closed for Remodeling) II niemieckiego duetu, to precyzyjna, hipnotyczna praca, z muzyką Andrew Hamiltona, która odwołując się do doświadczenia kinowego i teatralnego, w nieskończoność odsuwa spełnienie, z oczekiwań widza czyni ekran jego własnej projekcji.

Zamiast ekranu spełniającego funkcję podglądu kamer bezpieczeństwa, zobaczymy projekcję pracy węgierskiego artysty. Utopia Generator to gra z ikonografią socjalistycznych godeł.

Okazją do rozmowy z artystami po, w trakcie lub przed ich prezentacjami będzie forum prowadzone przez kuratorów-rezydentów Marthę Kirszenbaum (USA/ Francja) i Johana Lundha (Szwecja).

*Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Późnoniedzielne śniadanie przygotowane przez kawiarnię Szczotki i Pędzle – dostępne za opłatą

Open Studio - Studio Otwarte
28 listopada 2010, godz. 12.00 - 15.00
CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa
Więcej o artystach: www.csw.art.pl