AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Oskar Zięta laureatem Audi Mentor Prize by A&W

17.01.2011

Oskar Zięta laureatem Audi Mentor Prize by A&W

Oskar Zięta laureatem Audi Mentor Prize by A&W


Oskar Zięta nagrodzony został za kreatywność i talent podczas tegorocznych targów IMM Cologne.


W czasie tegorocznych targów IMM Cologne, już po raz piętnasty, została przyznana prestiżowa nagroda Audi Mentor Prize by A&W. Tym razem, nagrodę otrzymał Polski architekt i designer Oskar

Zięta. Nagroda ta przyznawana jest przez Designera Roku A&W dla najlepszego, świeżego i unikatowego talentu w designie. W tym roku nominującym jest japoński designer Tokujin Yoshioka.

Tokujin Yoshioka tak uzasadnia nominację Zięty do nagrody Audi Mentor Prize by A&W: Eksperymentalne podejście i wartość innowacyjna w jego podejściu jest pochodną poszukiwania prostych form. Oskar Zięta zasłużył na tę nagrodę za kreatywność, która celuje w przyszłość.

W poprzednich latach zwycięzcami nagrody byli:

1997 Konstantin Grcic nominowany przez Achille Castiglioni

1998 Snowcrash nominowani przez Ingo Maurera

1999 Radi Designers nominowani przez Philippe’a Starcka

2000 Netzwerk„Waschtag“ nominowani przez Paolę Navone

2001 Tokujin Yoshioka nominowany przez Rossa Lovegrove’a

2002 Jeffrey Bernett nominowany przez Antonio Citterio

2003 Jurgen Bey nominowany przez Ulfa Moritza

2004 Thomas Heatherwick nominowany przez Rona Arada

2005 Stefan Diez nominowany przez Richarda Sappera

2006 Masayo Ave nominowana przez Gaetano Pesce

2007 Antenna Design nominowani przez Konstantina Grcica

2008 Doshi Levien nominowani przez Toma Dixona

2009 Stephen Burks nominowany przez Alfredo Häberli

2010 Julia Lohmann nominowana przez Front

2011 Oskar Zieta nominowany przez Tokujin Yoshioka

Christian Labonte, szef design communication & strategy w Audi pisze o Oskarze Zięta: "Jesienią 2009 r. odwiedziłem Prof. Hovestadta, który stoi na czele katedry CAAD na ETH w Zurychu, w celu wymiany doświadczeń zawodowych. W ciągu tego ekscytującego dla mnie dnia, jedna osoba, pracująca nad swoimi badaniami, przykuła szczególnie moją uwagę: Oskar Zięta.

W imponujący sposób Oskar Zięta zademonstrował prostotę jego pomysłu – położył prefabrykowany arkusz znanego stołka Plopp na dużym stole roboczym, podłączył przewód z powietrzem pod

ciśnieniem do wentyla pożyczonego z samochodu i napompował czarną strukturę z dwóch arkuszy blachy jak materac. Pod stołem odezwał się kompresor, który można znaleźć w większości warsztatów. Za pomocą kilku zmyślnych ruchów, nogi stołka zostały ustawione we właściwych pozycjach. Wyłączając wykończenie powierzchni, idealny stołek Plopp stał przede mną na biurku. Tak jak w projektowaniu samochodów, mamy do czynienia z trójwymiarową obróbką blach metalowych i tworzyw. Struktura, powierzchnia, kolor i funkcja grają nadrzędną rolę. Pomysł Zięty polega na zredukowaniu wydatków materiałowych i energetycznych i na szczególnie mądrym wykorzystaniu istniejących technik deformacji. Oskar Zięta demonstruje, że lekka konstrukcja może być przyjemna i że zrównoważony rozwój nie oznacza wyrzeczeń – wręcz przeciwnie.

Designerzy Audi zawsze pozostają pod wpływem nowych dróg rozwoju, które zostały podjęte po raz pierwszy. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą inteligentne konstrukcje, wydajna produkcja i zmaksymalizowane emocje.