AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  "Rozdroża Wolności" Jerzego Dobrzańskiego

11.05.2012

"Rozdroża Wolności" Jerzego Dobrzańskiego


Jerzy Dobrzański, rzeźbiarz i designer z Krakowa laureatem konkursu na formę przestrzenną.


„Wznoszący się pomnik ciężaru wolności” Jerzego Dobrzańskiego zajął pierwsze miejsce w konkursie na formę przestrzenną inspirowaną hasłem „Rozdroża Wolności”. Na konkurs wpłynęły 22 zgłoszenia z Polski i z zagranicy.

Ideą projektu Jerzego Dobrzańskiego było nawiązanie do czasów PRL, kiedy to władze wznosiły patetyczne pomniki, przedstawiające bohaterów czynu rewolucyjnego, zasłużonych w walce o wolność klasy robotniczej.

Tego typu pomników powstało wówczas dużo, jednak, jak twierdzi laureat konkursu, nie mówią one już o wolności. Są jedynie nieruchomym świadectwem zniewolenia i manipulacji politycznej. Natomiast „Wznoszący się pomnik ciężaru wolności” ma za zadanie przypomnieć pamięć bohaterów czynu rewolucyjnego, tych zapomnianych i niedocenionych, czyli nas samych, kiedy byliśmy dziećmi i bawiąc się balonikiem lub wiatraczkiem, czuliśmy się naprawdę wolni – zwraca uwagę Dobrzański.

Pasją Jerzego Dobrzańskiego, projektanta, rzeźbiarza i designera, jest kreowanie sztuki w przestrzeni publicznej. Wśród jego ciekawych propozycji projektowych znajdują się m.in.: fasada „Nowego Kina Praha” w Warszawie (I nagroda w konkursie „ Rzeźba w Architekturze”), pomnik Kazimierza Deyny wraz z okalającą go przestrzenią w Starogardzie Gdańskim, projekt zagospodarowania wysepki ronda na obwodnicy warszawskiej (nagroda główna w konkursie „ Palma już była”).
Jego najnowsze projekty związane są bezpośrednio z nawierzchniami, w których dostrzega istotną wartość estetyczną. Od tego roku współpracuje z firmą Libet - producentem szlachetnych kostek brukowych i płyt tarasowych.