AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  "Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal" w Krakowie

24.03.2010

"Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal" w Krakowie


W dniach 6-23 maja 2010, w Krakowie odbył się projekt "Rzecz małopolska. Etnodizajn Festiwal".


Ten dwuletni projekt festiwalowy zainaugurowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie w 2009 roku. Realizowany jest w połowie ze środków Unii Europejskiej (Małopolski Regionalny Program Operacyjny 2007 -2013). Ma on zwrócić uwagę na relacje pomiędzy etnografią a sztuką użytkową. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zorganizowane zostaną dwie ekspozycje mające charakter akcji plenerowych: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, odbywająca się na pl. Wolnica w Krakowie oraz „Park doświadczeń kulturowych”, mająca miejsce na Bulwarach Wiślanych, a ponadto wydarzenia towarzyszące – targi etnodizajnu oraz warsztaty.

Wszystkie informacje o festiwalu zamieszczone są na specjalnie do tego powołanej stronie www.etnodizajn.pl oraz na stronie muzeum www.etnomuzeum.eu.

Festiwal „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” ma zwrócić uwagę na związki istniejące od przeszło wieku między etnografią a dizajnem oraz na ich współczesne relacje. W ramach tego dwuletniego projektu zostaną zorganizowane wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie oraz konferencje. Wszystkie przedsięwzięcia będą zadawały pytania o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich. Komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury? Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?