AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Spektakl „Całujcie mnie wszyscy w d…”

20.12.2010

Spektakl „Całujcie mnie wszyscy w d…”

Spektakl „Całujcie mnie wszyscy w d…”


 Premiera spektaklu Julian Tuwim "Całujcie mnie wszyscy w d..." 15 stycznia w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.


Spektakl Julian Tuwim „Całujcie mnie wszyscy w d…” to pełen pasji i dowcipu portret Juliana Tuwima, poety o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości, polityki. Postawę tę doskonale oddaje powyższe hasło, będące zarówno tytułem spektaklu, jak i tytułem wiersza Tuwima. Takie sarkastyczne, nonszalanckie podejście było charakterystyczne dla znacznej części jego twórczości, zwłaszcza z okresu 20-lecia międzywojennego. Był to czas tak mitologizowanej przez poetę młodości, czas „Pikadora” (kawiarni literackiej, której był współzałożycielem), „Qui Pro Quo”, „Czarnego Kota” i innych rozsianych po Warszawie kabaretów, czas „Skamandra” – legendarnej grupy poetyckiej założonej przez Tuwima właśnie, a także Słonimskiego, Lechonia, Wierzyńskiego i Iwaszkiewicza. „Skamander” miał przemożny wpływ na życie artystyczne, jak również obyczajowe i towarzyskie w całym 20-leciu międzywojennym.

Spektakl Julian Tuwim „Całujcie mnie wszyscy w d…” ukazuje dystans poety wobec świata i jego dezaprobatę dla rzeczywistości międzywojennej poprzez wybór utworów z różnych Tuwimowskich „szuflad”. Jest też przesycony klimatem bliskim poecie – klimatem witalizmu, radości życia, dowcipu i... odrobiny melancholii. Znalazły się w nim (w formie piosenek) zarówno teksty satyryczne, jak i liryczne, twórczość oryginalna, jak i znakomite przekłady, a wszystko to przetykane jest fragmentami wierszy, prozy, wspomnień i listów.

Spektakl Julian Tuwim „Całujcie mnie wszyscy w d…”

Premiera: 15 stycznia 2011 r.

Teatr Muzyczny Roma

ul. Nowogrodzka 49, Warszawa


Autor – Julian Tuwim
Kompozytorzy – m.in. Zygmunt Konieczny, Leszek Możdżer, Jerzy Satanowski, Jacek Kita, Władysława Dana, Henryk Wars
Scenariusz – Jerzy Satanowski, Iza Natasza Czapska
Reżyseria – Jerzy Satanowski
Kierownictwo muzyczne – Jacek Kita

Obsada:
Joanna Lewandowska-Zbudniewek, Magdalena Piotrowska,Anna Sroka, Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski, Jan Janga Tomaszewski

Zespół muzyczny w składzie:
Jacek Kita – fortepian
Krzysztof Łochowicz – gitary
Wiesław Wysocki – saksofony
Piotr Domagalski – kontrabas, gitara basowa
Jakub Szydło – perkusja