AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Sukces Muzycznych przestrzeni

27.09.2011

Sukces Muzycznych przestrzeni

Sukces Muzycznych przestrzeni

Fot. Antoni Hoffmann


Muzyczne przestrzenie – I Festiwal Muzyki Kameralnej wart wspomnień.


Wybitni młodzi kameraliści z kraju i zagranicy, interesujący program oraz wyjątkowe miejsca artystycznych wydarzeń, złożyły się na sukces zakończonego w sobotę I Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyczne przestrzenie. Podczas koncertu finałowego w poznańskiej Farze wystąpił znakomity brytyjski sekstet wokalny – The King’s Singers.

W ramach Festiwalu od 9 do 17 września zorganizowano osiem niezapomnianych koncertów, które odbyły się w Katedrze w Gnieźnie, w Pałacu w Rogalinie, w Dworku Róża Poraja w Budziejewie, w Farze w Koninie, na Zamku w Gołuchowie, w Pałacu w Dobrzycy, w Kościele Garnizonowym w Gnieźnie i w Farze w Poznaniu.

Wyrównany i wysoki poziom był zasługą wybitych artystów. Wystąpili: José Gallardo, Michał Dąbrowski, Lena Neudauer, Janusz Wawrowski, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Artur Rozmysłowicz, Magdalena Karolak, Magdalena Bojanowicz, Marcin Zdunik, Rafał Kwiatkowski, Janusz Widzyk, Jadwiga Rappe, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Małgorzata Pańko, Magdalena Rucińska, Robert Dymowski oraz The King’s Singers.

Publicznośc mogła wysłuchać wykonania utworów zapomnianych i mało znanych polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Artystom udało się zafascynować publiczność interpretacjami dzieł m.in. Juliusza Zarębskiego czy Witolda Maliszewskiego. Warto odnotować fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich utworów kameralnych Zygmunta Noskowskiego. Nie zabrakło także dzieł Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Strawińskiego, Fauré oraz współczesnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego.
Festiwal w Katedrze w Gnieźnie rozpoczął się występem Orkiestry Młodzieżowej „Muzycznych przestrzeni” złożonej z licealistów i studentów wyższych uczelni muzycznych, powołanej specjalnie na inauguracyjny koncert. Kierownictwo artystyczne nad tym projektem objął Marcin Zdunik. Wśród solistów wystąpiła Jadwiga Rappe i Bogumiła Dziel-Wawrowska. W programie koncertu znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha i Henryka Mikołaja Góreckiego.

W pamięci melomanów na długo pozostanie poznański koncert The King’s Singers na zakończenie festiwalu. Punktem kulminacyjnym była światowa prapremiera utworu "Responsoria Tenebrae" polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego.

Podczas Festiwalu zorganizowano także międzynarodowe kursy mistrzowskie prowadzone przez prof. Jagnę Sokorską-Kwika, prof. Yaira Klessa oraz prof. Janusza Widzyka, a ich uczestnicy zaprezentowali nowo zdobyte umiejętności podczas koncertu w auli gnieźnieńskiej Szkoły Muzycznej.

Organizatorzy festiwalu postawili sobie także za cel edukowanie młodego pokolenia przyszłych melomanów. Uczniowie z gnieźnieńskich szkół podstawowych obejrzeli wystawę instrumentów wykonanych przez artystę-lutnika z Zakopanego, Wojciecha Topę. Specjalnie dla gimnazjalistów Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zaprezentował swe wnętrza „od kuchni”. Młodzież mogła m.in. poznać pracę aktorów, kostiumologów, scenografów, zobaczyć kulisy oraz obejrzeć fragmenty spektaklu „Spotkanie z Gelsomino”.

Organizatorem Festiwal była Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego, a jego dyrektorem artystycznym Janusz Wawrowski. Świat Rezydencji Wnętrz Ogrodów pojawił się na Festiwalu jako patron medialny.