AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Święto arabów

06.08.2014

Święto arabów

Święto arabów


Tej imprezy nie można przegapić! Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się międzynarodowy festiwal koni arabskich Al Khalediah European Arabian Horse Festival.


Trzy dni wielkiego święta Al Khalediah European Arabian Horse Festival rozpocznie się 22 sierpnia w Nowych Wrońskach k. Płońska. Finałem wydarzenia będzie gonitwa o Puchar Al Khalediah Poland, która w niedzielę 24 sierpnia odbędzie się na stołecznym Torze Służewiec.

Nazwa Al Khalediah znana jest każdemu miłośnikowi koni arabskich. Laikom wyjaśniamy – to światowa potęga w dziedzinie hodowli koni czystej krwi, która prowadzi swój oddział w Polsce, czyli stadninę AKF w Nowych Wrońskach k. Płońska. To właśnie ona jest głównym organizatorem Al Khalediah European Arabian Horse Festival, pierwszego międzynarodowego pokazu koni, wzorowanego na wielkim festiwalu odbywającym się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Program wydarzenia przewiduje dwudniowy, międzynarodowy pokaz koni arabskich, podczas którego oceniana będzie uroda zwierząt, oraz gonitwę na Służewcu. Na jej zwycięzców czeka pula nagród o wartości 52 tys. 500 zł oraz dwa samochody marki Mercedes. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono ponad 100 koni arabskich z kraju i za granicy, które zostaną podzielone na 10 klas w 4 czempionatach. Zostanie także przyznany tytuł Najlepszego Konia Pokazu oraz nagrody dodatkowe.

Stadnina koni Polska AKF w Nowych Wrońskach powstała w 2008 r. W Warszawie wylądował samolot z 13 klaczami i dwoma ogierami na pokładzie. Dodatkowym pasażerem okazał się nowo narodzony źrebak, który przyszedł na świat podczas nieplanowanego międzylądowania w Brukseli, spowodowanego mgłą na lotnisku Okęcie. Obecnie, zajmująca obszar 40 hektarów stadnina, może się pochwalić końmi własnej hodowli, które osiągają sukcesy na pokazach i torach wyścigowych. Pomysł stworzenia polskiego oddziału Al Khalediah Stables narodził się na początku XXI w., a inspiracją do tego przedsięwzięcia była światowa pozycja polskich hodowli koni arabskich.

www.akeahf.com

fot. Izabela Rajca - Pisz