AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  The Spirit of Poland w Cieszynie

19.01.2011

The Spirit of Poland w Cieszynie

The Spirit of Poland w Cieszynie


Wystawa prac polskich designerów pokazana w Tokio pod nazwą The Spirit of Poland do obejrzenia także w Polsce do 4 marca 2011.


Po japońskich wojażach wystawa The Spirit of Poland wraca do Polski. Po raz pierwszy w naszym kraju będzie można obejrzeć wspólne przedsięwzięcie polskich marek projektowych AZE DESIGN, KAFTI DESIGN, STUDIA BETON i PUFF BUFF z Ambasadą RP w Japonii oraz Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Pod hasłem The Spirit of Poland nasz rodzimy design pokazał się na Tokyo Designers Week 2010.
The Spirit of Poland sięga głęboko i odkrywa na nowo to, co w naszej polskiej duszy gra, jak wyrażają to polscy designerzy w przedmiotach codziennego użytku. Tytuł wystawy związany jest z tradycyjnym postrzeganiem przez Japończyków Polski jako kraju wyższych wartości, kultury i sztuki, ojczyzny tak uwielbianego przez nich Chopina.
Tradycyjne wartości przypisywane Polakom to romantyzm i upodobanie do wyższych uczuć. Jednak organizatorzy chcą pokazać je od nowej strony i pozwolić japońskim odbiorcom zrozumieć je w sposób nowoczesny: jako ważną część europejskiej spuścizny duchowej, wartość kreującą obraz Polski w XXI wieku, epoce technik cyfrowych i społeczeństwa informacyjnego. Obecni na wystawie projektanci oddają polską doskonałość formy, twórcze podejście do nowoczesnych technologii, przewrotną, nacechowaną poczuciem humoru definicję przedmiotów, rozwiązania pełne dziecięcej energii. Wiodący kolor wystawy - biel - ma znaczenie symboliczne. W Japonii biały (shiro) jest kolorem młodości, ale również harmonii, elegancji i wyrafinowania. Taki motyw przewodni ma stanowić bazę do prezentacji nowego oblicza Polski - nowoczesnego lecz wypływającego z naszej kultury i polskiego ducha.
Więcej na www.spiritofpoland.com i www.zamekcieszyn.pl