AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Van Eyck – Memling – Breughel w Gdańsku

03.11.2010

Van Eyck – Memling – Breughel w Gdańsku

Van Eyck – Memling – Breughel w Gdańsku

Pieter Brueghel Młodszy


"Van Eyck – Memling - Breughel. Arcydzieła malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia)" w Gdańsku.


Wystawa "Van Eyck – Memling – Breughel. Arcydzieła malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia)", którą można oglądać do 31 grudnia 2010 r. w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest efektem zapoczątkowanej w tym roku współpracy między tymi dwiema instytucjami. W jej ramach pokazane zostaną te gatunki malarskie i twórcy, których dzieła rzadko lub w ogóle nie są reprezentowane w zbiorach polskich. Szczególnie atrakcyjna jest możliwość skonfrontowania na jednej wystawie dzieł Hansa Memlinga – dwóch portretów namalowanych przez artystę, znajdujących się w rumuńskiej kolekcji oraz „Sądu Ostatecznego” Memlinga, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pierwszy raz w historii polskiego muzealnictwa w jednym miejscu można podziwiać trzy dzieła tego uznanego malarza. Drugim malarzem rzadko pokazywanym w Polsce jest Jan van Eyck. Na wystawie prezentowane jest też dzieło Pietera Breughla II.
Poza obrazami tych „tytułowych” artystów można zobaczyć także dzieła całej plejady malarzy działających w czasach późniejszych: Denisa van Alsloota, Roelandta Savery’ego, Fransa Snydersa, Davida Teniersa II, Jana Fyta, Fransa Ykensa. Prezentacja malarstwa z tej kolekcji jest również okazją do poznania zbiorów Muzeum Narodowego Brukenthala. Bowiem dzieła malarzy tej klasy, co van Eyck, Memling, czy Bruegel rzadko opuszczają swoje macierzyste galerie. Wartość wystawy jest tak ogromna, że Muzeum Narodowe w Gdańsku zwróciło się do Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego o gwarancje rządowe dla sprowadzanych dzieł.

Od września 2009 roku do stycznia 2010 roku wystawa ze zbiorów w Sibiu pokazywana była w Muzeum Jacquemart-André w Paryżu, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji muzealnych we Francji. Do Paryża przywieziono 50 obrazów mistrzów flamandzkich, od van Eycka i Memlinga po Rubensa i Jordaensa. Po raz pierwszy od czasu powstania muzeum zbiory opuściły Rumunię.

Wystawa przygotowywana w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest prezentacją części bogatych zbiorów Narodowego Muzeum Brukenthala w Sibiu, które jest właścicielem doskonałej kolekcji malarstwa europejskiego od XV do XX wieku. Muzeum, posiada zbiór malarstwa flamandzkiego, holenderskiego, włoskiego, austriackiego, a poza tym kolekcje zabytków różnego rodzaju: rzeźby rzymskiej romańskiej, monet i medali, instrumentów muzycznych, tkanin wschodnich, grafiki i rysunku.

Van Eyck – Memling – Breughel. Arcydzieła malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia)
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Wystawa czynna do 31 grudnia 2010 r.

Godziny otwarcia:
wtorek, środa: 12-19
czwartek: 12-20
piątek: 9-16 - dzień wolnego wstępu
na wystawy stałe
sobota, niedziela: 10-19
poniedziałek: nieczynne

Więcej informacji: http://muzeum.narodowe.gda.pl/sibiu/