AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Wystawa rzeźb Zamorskiego

24.11.2010

Wystawa rzeźb Zamorskiego

Wystawa rzeźb Zamorskiego


Wystawę prac wybitnego rzeźbiarza Ryszarda W. Zamorskiego można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.


Drewniany „Playboy” , „Moda wiodąca” oraz kilkanaście innych dzieł zmarłego w 2008 r. wrocławskiego rzeźbiarza można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 29 listopada 2010 r. do 31 stycznia 2011 r. Na wystawie pokazane zostaną rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz prace znajdujące się w zbiorach prywatnych.

Atrakcją dla zwiedzających będą dwie ostatnie prace wykonane prze śmiercią i nigdy jeszcze niepokazywane publicznie, czyli „Siedzący Samuraj” i „Playboy” wykonany na zamówienie niemieckiego kolekcjonera, który chciał mieć rzeźbę podobną do tej, którą można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ryszard Waldemar Zamorski – uczeń X. Dunikowskiego, B. Michałowskiego i A. Czepelewskiego, ukończył wrocławską PWSSP w 1966 r. Artysta, zaliczany do polskich twórców nurtu nowej figuracji, stworzył rozpoznawalny rzeźbiarski styl, odwołując się w swoich kompozycjach do estetyki popartowskiej i arte povera.

Najstarszymi działami są „Tron Władca pierścieni” i „Portret Anny”, który artysta wykonał jako pracę dyplomową we Wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zbigniew Makarewicz w katalogu wystawy tak pisze o początkach artystycznych Ryszarda W. Zamorskiego: „w latach 60-tych, wprost po studiach zdobył się na przekroczenie stylistycznych ograniczeń polskiej rzeźby. Wniósł do polskiej wizualności zorganizowanej (…) różne poziomy wrażliwości i różne motywy kultury popularnej, lokalnej i europejskiej”.

W jego twórczości widać inspiracje kinem („Bogart”), kulturą dalekiego wschodu (rzeźby „Samuraje”), życiem codziennym (rzeźby„Punk”, które powstały pod wpływem fryzur syna artysty). Jeśli jakiś temat szczególnie mu się podobał, to wracał do niego, dlatego na przykład wykonał tak dużo rzeźb przedstawiających samurajów, papugi, rewolwery.

– Nie przejmował się żadnymi modami, robił to, co sprawiało mu przyjemność – mówi Anna Zamorska, żona artysty – jego ulubionym materiałem było drewno, które często malował, używał innych np. sznurków, kawałków porcelany, metalu, betonu. Nie zwracał uwagi na tak zwane tradycyjne łączenie materiałów.

Artysta uwielbiał piesze wędrówki wraz z rodziną i z każdej wycieczki przywoził kawałki drewna, gałęzie, ciekawe kamienie, znalezione kawałki marmurów.

Wystawa Ryszard W. Zamorski
29 listopada 2010 r. – 31 stycznia 2011 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5

więcej: www.mnwr.art.pl