AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Wydarzenia  /  Zawody psich zaprzęgów

03.12.2010

Zawody psich zaprzęgów

Zawody psich zaprzęgów


Śnieg, mróz i… pasja. Na początku stycznia w Jakuszycach rusza V edycja wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour 2011.


Ponad 400 psów, 300 km trasy, śnieg, sportowa rywalizacja i pełne emocji widowisko – to wszystko już na początku stycznia (6-9 stycznia), w ramach Husqvarna Tour, jednego z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów na świecie. Miejsce zawodów – Jakuszyce, nazywane polską Alaską, gwarantuje przeżycie niecodziennej przygody w czarującym, zimowym otoczeniu polskich Karkonoszy…

Wyścigi psich zaprzęgów to niezwykle widowiskowy, pełen pasji i pozytywnych emocji sport. Na starcie Husqvarna Tour 2011 staną najlepsi maszerzy (osoby prowadzące zaprzęg) z całego świata, z ponad 400 psami zaprzęgowymi! Zawody potrwają cztery dni: od 6 do 9 stycznia 2011r. W tym czasie ekipy, walcząc z mrozem i śniegiem, będą miały do pokonania prawie 300 km trasy.

Maszerzy startują w trzech klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej od 8 do 10 psów. Trzecią kategorią jest ski-jouring, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez psy.

Historia wyścigów psich zaprzęgów sięga czasów gorączki złota na Alasce. Nie trzeba jednak jechać tak daleko! W Jakuszycach, podczas Husqvarna Tour V, zobaczyć będzie można dziesiątki białych, puszystych malamutów i poczuć klimat niezwykle emocjonującej, fascynującej przygody. Na zawody zapraszamy nie tylko zwolenników sportów zimowych, ale również miłośników psów i wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić czas w pięknym miejscu, w nietypowy sposób – bez względu na wiek.

Sport ten, w odróżnieniu od innych dyscyplin, jest swoistym stylem życia. Maszer nie tylko prowadzi zaprzęg, ale ciągle stawia czoła wyzwaniu jakim jest utrzymanie swoich psów w najlepszej formie. Najważniejszą cechą charakterystyczną dla ducha tej dyscypliny są ludzie i ich najlepsi przyjaciele – psy. W żadnym innym sporcie nie ma tak specyficznego klimatu. Sport ten wręcz urasta do rangi sztuki, w której największe sukcesy odnosi się, jeśli istnieje silna więź pomiędzy psami i ich właścicielem. Ekipy czerpią niezwykłą radość z możliwości wspólnego ścigania się po zaśnieżonych trasach…

Choć zazwyczaj wyścigi psich zaprzęgów kojarzą się z psami rasy husky, to na starcie zobaczyć będzie można również psy grenlandzkie, samojedy i bardzo przyjacielskie malamuty.

Husqvarna Tour 2011

6-9 stycznia 2011, Jakuszyce

Więcej informacji na www.husqvarna.pl i www.borderrush.com