ARCHITEKTURA
Czas na taras
Fot. Bruk
Pomysłów, aby funkcjonalnie, a zarazem efektownie zaaranżować przestrzeń tarasową jest wiele. Poniżej prezentujemy te najciekawsze, dzięki którym każda chwila spędzona w przydomowym azylu będzie przyjemnością.
Materiał na nawierzchnię tarasu powinien być przede wszystkim mrozoodporny, nienasiąkliwy, odporny na ścieranie, a także antypoślizgowy. Aby taras stał się wizytówką domu, nie bez znaczenia jest również jego kolor i faktura. Gres, klinkier, terakota, drewno – wybór materiałów jest przeogromny.
Decyzji nie należy jednak podejmować ad hoc, bowiem każde z tych rozwiązań charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami. A te, należy dopasować do rodzaju tarasu, miejsca, w którym on się znajduje oraz jego przeznaczenia. W grupie najpopularniejszych produktów znajdują się gres, terakota i klinkier. Decydując się na nie, należy wybierać wyłącznie te z szorstką powierzchnią, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Ponadto, posadzkę, na której ułożymy płytki, należy odpowiednio wypoziomować oraz zaimpregnować. Właściciele tarasów, usytuowanych bezpośrednio na gruncie, mogą skorzystać z materiałów kamiennych lub betonowych płyt czy kostek. Ich ciekawa faktura, często imitująca prawdziwy piaskowiec czy granit, pozwala uzyskać zaskakujące efekty wizualne. Ostatnimi czasy serca inwestorów skradło jednak drewno. To ono, coraz chętniej i częściej wykorzystywane jest jako podłogowa okładzina tarasów lub balkonów. Nie bez powodu, bowiem odpowiednie jego gatunki, dodatkowo zaimpregnowane, cieszą użytkowników przez długie lata. Do budowy tarasowych nawierzchni najczęściej wykorzystuje się egzotyczne gatunki drewna. Warto jest jednak ukłonić się także w stronę naszej sosny. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim impregnacie oraz porządnym odprowadzeniu wody i wilgoci.
Autor: Lidia Malinowska