ARCHITEKTURA
Gustowne ogrodzenie posesji
Fot. Wiśniowski
Wyznacznikami dobrego ogrodzenia są estetyka i funkcjonalność. Jego przeznaczeniem jest zabezpieczanie posesji. Odgrywa ono rolę bariery chroniącej nasze mienie i domowy mir.
„Dobre płoty czynią sąsiadów dobrymi” – głosi stare, angielskie przysłowie. W myśl tej zasady, ogrodzenie nie powinno symbolizować alienacji i samotności mieszkańców. Najlepiej, aby było wyrazem wzajemnego szacunku i estetycznie wpisywało się w krajobraz okolicy, budując poczucie wspólnoty.
Czy wykorzystać tradycyjne drewno, metal albo cegłę, sprawdzone od dawna elementy ogrodzeniowych konstrukcji? A może zdecydować się na nowoczesne panele i wznieść ozdobny murek gabionowy, wypełniony naturalnym kamieniem?
— Wybierając odpowiednią formę ogrodzenia, należy dostosować ją do architektury budynku — mówi Tomasz Fidura z firmy LEGI Polska, dystrybutora systemów ogrodzeń i bram. — W nowoczesnej zabudowie doskonale sprawdzą się ogrodzenia panelowe. Szeroka gama kształtów i kolorystyki krat ogrodzeniowych umożliwia idealne dopasowanie ogrodzenia do stylu budynku. W przypadku dworków i pałacyków warto pomyśleć o ogrodzeniach kutych. Należy jednak pamiętać o tym, że kute elementy, w przeciwieństwie do paneli, wymagają należytej konserwacji.
Naturalne wypełnienie
Prefabrykowane panele stalowe lub aluminiowe oferowane są w wielu kolorach i wzorach. Z łatwością można dopasować ich barwę do koloru dachówki lub elewacji. Ich producenci proponują systemowe rozwiązania, w których furtki i bramy będą spójnie komponować się z całością konstrukcji. Panele mogą same pełnić rolę dekoracyjnego ogrodzenia, bądź służyć jako spajający element ozdobnego murku – gabionu – o wypełnieniu z naturalnych materiałów, np. drewna.
— Pnie i gałęzie drzew równo i ciasno ułożone w gabionowym ogrodzeniu, stanowią doskonałą barierę zabezpieczającą przed intruzami, a jednocześnie ocieplają otoczenie elegancką rustykalnością. Takie naturalne wypełnienie dobrze komponuje się z domami z drewna i kamienia, ale również z cegły, poprzez podobieństwo kolorów — przekonuje Awa Kubisz, kierownik marketingu firmy Betafence.
Kamienna dostojność
Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie z kamienia naturalnego, pamiętajmy o zachowaniu proporcji. Solidny i reprezentacyjny mur godnie otoczy dużą rezydencję, ale na mniejszych posesjach dostojna konstrukcja kamienna może przytłoczyć otoczenie. Połączenie kamienia z innymi, „lżejszymi” elementami, np. z drewna lub metalu, zneutralizuje ten efekt. Wykonywane metodą murarską albo w formie gabionów kamienne ogrodzenia to nie tylko gwarancja trwałości i odporności. Materiał ten daje też niezliczone możliwości kompozycyjne.
— Wszystko zależy od barwy kamienia i dopasowania jej do kolorystyki budynku. Wybór jest szeroki: od bieli otoczaków po najciemniejsze odcienie kamieni wulkanicznych. Kamień jako materiał naturalny współgra zarówno z architekturą nowoczesną, jak i tradycyjną — zapewnia Awa Kubisz.
Antracyt i czerwień
Odporne na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych ogrodzenie wykonamy z cegieł klinkierowych. Ten mrozoodporny i mało nasiąkliwy materiał można łatwo utrzymać w czystości, a kolor cegły nie wyblaknie, mimo upływu lat i działania promieni słonecznych.
— Cegły w konstrukcjach ogrodzeniowych często stosowane są razem z metalowymi przęsłami i bramą, ale cegła dobrze skomponuje się też z drewnem i kamieniem — mówi Krzysztof Omilian, koordynator ds. kierowników regionów w firmie Röben Polska. — Ceglane ogrodzenie będzie nie tylko trwałe i długowieczne, ale stanie się też estetycznym dopełnieniem posesji. Szeroka gama kolorystyczna produktów z ceramiki sprawia, że bez trudu zestawimy je z każdym typem budynku i elewacją z dowolnych materiałów. Ogrodzenie można wymurować zarówno z klasycznej cegły czerwonej, jak i bardziej nowoczesnej, np. antracytowej czy brązowej. Ceramika jako materiał naturalny harmonijnie wpisze się również w zieleń ogrodu.
Niewidzialny płot
Mur z kamienia lub cegły to dobry pomysł na frontowe ogrodzenie okazałej posesji. Jednak konstrukcje okalające ogród dla wielu mogłyby zupełnie zniknąć, ustępując miejsca bujnej roślinności. Jednym z pomysłów na „niewidzialne” ogrodzenie są siatki z metalu albo ażurowe panele, które wykorzystamy jako podpory dla roślin pnących. W okresie wegetacyjnym zieleń zamaskuje konstrukcję, a ogrodzenie stanie się naturalnym dopełnieniem kompozycji roślinnych w ogrodzie.
Bariera bezpieczeństwa
Ogrodzenie musi wykazać się walorami estetycznymi, ale wypełnia także zadania funkcjonalne. Jego oczywistym przeznaczeniem jest zabezpieczanie posesji. Odgrywa ono rolę bariery bezpieczeństwa, chroniąc nasze mienie i gwarantując domowy mir.
— Wysokość, przezierność, czyli stopień ażurowości oraz odpowiednie rozstawy pomiędzy elementami pionowymi, to podstawowe cechy ogrodzenia jako zabezpieczenia przed intruzami. Konstrukcja musi być solidna. Jako bariera bezpieczeństwa najlepiej sprawdzą się ogrodzenia stalowe i betonowe. Zaawansowany stopień zabezpieczenia osiągniemy zaś poprzez włączenie ogrodzenia i bramy wejściowej do systemu alarmowego budynku — wyjaśnia Grzegorz Mruk, menadżer produktu w firmie Wiśniowski.
Bez zezwolenia
Wyznacznikami dobrego ogrodzenia są estetyka i funkcjonalność. Czy potencjalnego inwestora obowiązują również normy prawne? Wznosząc ogrodzenie, nie potrzebujemy zezwolenia na budowę. Jeśli konstrukcja przekracza 220 cm, wystarczy zgłoszenie do starostwa powiatowego i przedstawienie rysunku poglądowego. Warto skonsultować też z urzędnikami formę planowanego ogrodzenia, aby lepiej wkomponować je w otoczenie.
— W Polsce nie ma specjalnych wytycznych odnośnie budowania ogrodzeń — tłumaczy Grzegorz Mruk. — Uwagę urzędników zwracają najczęściej ostre zakończenia konstrukcji, wtedy podejmują interwencję. Inaczej jest we Francji. W okręgu paryskim dolną część ogrodzenia, do wysokości 70 cm, przysłania blaszany panel. Wydaje się, że jest to spontaniczny trend właścicieli posesji, ale w rzeczywistości taką formę ogrodzeń narzucają urzędowe wymogi.
Terenowe przeszkody
Warunki prawne sprzyjają więc swobodnemu komponowaniu ogrodzenia z różnych materiałów i kreowaniu oryginalnych form. Czy jednak w każdych warunkach uda się wykonać taką konstrukcję, jaką sobie wymarzyliśmy?
— Nie zawsze teren, który chcemy ogrodzić, jest idealny. Niekiedy ukształtowanie powierzchni wymaga od nas dużej elastyczności. W tym celu możemy wykorzystać np. panele skośne lub stopniowane. Specjalnie zaprojektowane kraty w łatwy sposób można dostosować do pagórków, wzniesień oraz skarp — mówi Tomasz Fidura z Legi Polska.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie podmurówek. Z ich pomocą przygotujemy równą płaszczyznę do zamontowania dalszych elementów ogrodzenia.
— Podmurówki kaskadowe potrafią zniwelować praktycznie wszystkie nierówności terenu. Trzeba pamiętać, że ich budowanie jest pracochłonne i w niektórych przypadkach może łączyć się z dużymi kosztami. Zupełnie płaską powierzchnię należy też uzyskać w miejscach przeznaczonych na bramy i furtki. Ogólnie jednak trudno wyobrazić sobie sytuację terenową, która uniemożliwiłaby wykonanie ogrodzenia. Ostatnio realizowaliśmy projekt na podmokłym podłożu i po odpowiednim jego przygotowaniu nie mieliśmy problemów z konstrukcją ogrodzenia — zapewnia Grzegorz Mruk.
Autor: Karol Usakiewicz