ARCHITEKTURA
Domy ze szklanymi ścianami
Fot. Roto Frank
Duże okna, przeszklone drzwi czy szklane ściany otwierają nam widok na atrakcyjny pejzaż otaczający dom. Jeśli dobrze je dobierzemy, będą nie tylko efektowne, ale i efektywne.
Aby słońce mogło działać, potrzebuje dobrych warunków. A te zapewnią „niewidzialne” płaszczyzny, które pozwolą promieniom dotrzeć nawet do najgłębszych zakątków. Takie przezroczystości, przez które zajrzy słoneczna radość, to nie tylko standardowej wielkości okna i przeszklenia bez wyrazu. Znacznie chętniej stawiamy na przeszklone drzwi, a nawet całe ściany, które doskonale łączą w sobie funkcje użytkowe i estetyczne. Czy są one ekonomiczne? Oczywiście. Pod warunkiem, że w rozwiązaniach tych zastosowano szyby energooszczędne. Uniemożliwiają one ucieczkę cennego ciepła z domu, a latem inteligentnie ograniczają jego dopływ z zewnątrz. My będziemy pławić się w komforcie, a nasza rezydencja? Nie będzie się przegrzewać, ograniczając tym samym swoje zapotrzebowanie na energochłonne klimatyzatory. Te znakomite właściwości szyb są zasługą pokrywającej je powłoki niskoemisyjnej, ograniczającej utratę cennej energii.
— To między innymi ona zapewnia niebywale niski współczynnik przenikania ciepła Uw, który dla okien energooszczędnych kształtuje się na poziomie nie większym niż 1 W/m²K. Im jest on niższy, tym więcej ciepła pozostanie w naszym domu, a co za tym idzie – pieniędzy w portfelu, które można przeznaczyć na przyjemniejsze wydatki — wyjaśnia Marcin Szymanowski, kierownik działu marketingu w firmie Sokółka Okna i Drzwi.
Duże, efektowne przeszklenia
Okna o różnych kształtach i wielkościach pozwalają na realizację nawet najbardziej wymyślnych projektów domów. Zastosowanie dużych przeszkleń stanowi ciekawą propozycję, zwłaszcza dla nowoczesnych projektów architektonicznych, w których istotną funkcję pełni gra światła i cienia.
Nadmiernemu napływowi światła słonecznego, a co za tym idzie także ciepła, można zapobiec bez konieczności rezygnacji z pokaźnych przeszkleń. Wystarczy je zacienić, stosując sprytne rozwiązania architektoniczne: zadaszenia tarasów, pergole, werandy czy podcienie. Inne sposoby zabezpieczenia szklanych powierzchni to markizy, rolety i żaluzje lub ogrodowa zieleń. Aby szklane ściany były nie tylko efektowne, ale i efektywne, niezbędne jest użycie szyb o zwiększonej grubości. Na dużych powierzchniach doskonale sprawdza się szkło hartowane lub laminowane. Są to szyby bezpieczne, które zmniejszają ryzyko skaleczenia domowników.
Pejzaże wzbogacające wnętrze
Zlecając architektowi projekt domu, warto zwrócić uwagę na to, aby największe przeszklenia otwierały wnętrza na najbardziej atrakcyjny widok. Pejzaż, który ma wzbogacić wnętrze domu, powinien obejmować możliwie obszerny fragment posesji. Nawet gdy działka leży w nieciekawym otoczeniu, warto podjąć próbę ratowania widoku. Na większość kłopotów istnieje rada, trzeba tylko uczulić na nie specjalistów – architekta i projektanta zieleni.
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz