W DOBREJ FORMIE

STRONA GŁÓWNA  /  ARCHITEKTURA  /  W DOBREJ FORMIE

Felieton Jana Sikory - życie między budynkami

W latach 60. w Kopenhadze rozpoczęła się cicha rewolucja. Nie dotyczyła ona poglądów politycznych czy zmiany ustroju, ale zmiany sposobu naszego życia w mieście. Odpowiedzialny za nią był duński architekt prof. Jan Gehl. I choć jego główna teza, że „miasto jest dla ludzi” może wydać się banalna, warto pamiętać, że wiele oczywistych dla nas zjawisk to wytwór XX wieku. 


Felieton Jana Sikory - Historia jednego mebla

Gdy w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku nadszedł czas obrony dyplomów, miałem przyjemność być recenzentem jednego z projektów, który osiągnął najwyższą ocenę na naszym wydziale. Był to projekt Sylwii Juchimowicz o intrygującej nazwie „P/Osiadanie”, który powstał w pracowni prof. Haliny Kościukiewicz. 


Projektowanie to więcej niż ładny obrazek

Żyjemy w czasach, gdy najważniejszym zmysłem jest wzrok. Na drugim planie są dopiero słuch, smak, dotyk... Nasze ulice przemierzają młodzi ludzie, którzy zdają się nie dostrzegać rzeczywistości, poza swoim smartfonem. Jak powiedziała ostatnio Zuza Skalska: „(…) telefon jest smart, więc my jesteśmy stupid”.  


Dom jest tam, gdzie jest serce

Dom jest tam, gdzie jest serce

„Home Is Where the Heart Is”

Ilse Crawford

Wnętrze w którym mieszkamy to nie tylko kompozycja mebli i designerskich przedmiotów, to też przestrzeń postrzegana zmysłami. Każdy kolor, forma i kształt są nośnikami uczuć, nastrojów, a nierzadko i wspomnień. Co ciekawe – jest tak niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi czy nie. Można to porównać do wpływu pogody na nasze samopoczucie. W przeciwieństwie jednak do warunków atmosferycznych – to my kształtujemy przestrzeń naszego życia i jest ona mniej zmienna niż pogoda.