ARCHITEKTURA
Dom w stonowanych kolorach - piękny projekt Hola Design
Jak sprawić, aby monochromatyczne wnętrze zaskakiwało każdego dnia na nowo? Odpowiedź na to pytanie znają Monika i Adam Bronikowscy z Hola Design – autorzy projektu, w którym gra świateł wydobywa z szarości to, co najlepsze.
Kiedy inwestorzy do współpracy nad aranżacją wnętrz wymarzonego domu zaprosili tak kreatywnych projektantów jak Monika i Adam Bronikowscy z Hola Design mogli się spodziewać, że efekt pozytywnie ich zaskoczy. W domu na północy Polski powstały bowiem wnętrza, których koncepcja – dosłownie i w przenośni – rzuca nowe światło na monochromatyczne projekty.
Łyk cappuccino
Inwestorzy udali się do pracowni architektonicznej Hola Design przekonani, że znajdą z projektantami wspólny język.
– Znaliśmy wcześniejsze realizacje pani Moniki i pana Adama, więc wiedzieliśmy, że stworzą dla nas wyjątkowe wnętrza – mówią z przekonaniem inwestorzy. – Chcieliśmy, aby nasz dom był nowoczesny i przytulny. Jesteśmy typami domatorów, lubimy spędzać czas razem, w domowym zaciszu, dlatego stworzenie nastrojowej, ciepłej w odbiorze przestrzeni postawiliśmy ponad podążanie za wnętrzarskimi trendami – dodają.
Projektanci z entuzjazmem podjęli wyzwanie, tym bardziej że obecni na każdym etapie budowy inwestorzy w pełni im zaufali, pozwalając realizować wizję bez większych zmian w projekcie.
– Pracę rozpoczęliśmy od projektu kuchni. Po zaakceptowaniu naszej propozycji przez właścicieli domu stworzyliśmy spójną koncepcję wnętrz, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz ich stylowi życia – mówi Monika Bronikowska.
We wnętrzach dominują więc szarości i czerń, dla których przełamaniem jest beż w odcieniu cappuccino. To połączenie kolorów projektanci konsekwentnie wykorzystali zarówno w jadalni, jak również w sypialni czy łazienkach. Zastosowanie tak ograniczonej palety barw skłoniło ich do zabawy fakturą i formą. Efekt tych zabiegów wita gości już w wiatrołapie – tapicerowana zabudowa meblowa swoim pikowanym wykończeniem nawiązuje do widocznych w części dziennej frezowanych elementów wystroju.
Frezowany marmur
Przestronny salon, jadalnię oraz aneks kuchenny projektanci połączyli w funkcjonalną strefę dzienną. W części wypoczynkowej uwagę zwraca nowoczesny kominek będący jednocześnie elementem oddzielającym klatkę schodową od pokoju dziennego. Ten wyjątkowy element wystroju zachwyca elegancką okładziną z marmuru Pietra Grey i zaskakuje ciekawym frezowaniem. Efekt ten powtarza się na wykonanej z lakierowanej płyty MDF ścianie telewizyjnej oraz zewnętrznej ścianie kuchennego baru.
– Chcieliśmy wykreować spójną wizualnie przestrzeń – tłumaczą autorzy projektu. – Frezowanie okładziny kominka spodobało się inwestorom na tyle, że zdecydowaliśmy się wykorzystać ten motyw także w innych miejscach domu.
Ściana, na której znajduje się telewizor, kryje jeszcze jedną niespodziankę – niewidoczne drzwi do gabinetu. Utrzymany w odcieniach szarości salon ocieplony został drewnem w postaci stolika kawowego Rubi od BoConcept oraz szafki RTV projektu Hola Design. Majestatycznie prezentuje się tu okazała witryna będąca punktem łączącym salon z jadalnią i kuchnią.
To co ukryte
Strefa kuchenna jest wyjątkowo słoneczna, dzięki podwójnym oknom rozmieszczonym z trzech stron. Wpadające przez nie promienie słońca efektownie odbijają się od polerowanej tafli czarnego granitowego blatu, który stanowi kontrast dla białych frontów szafek. Mimo dość minimalistycznego wystroju jest tu mnóstwo miejsca do przechowywania. Sprytnie zaprojektowana zabudowa, poza pojemnymi szafkami, kryje wysokiej jakości sprzęty AGD marki Bosch. Płytę grzejną projektanci ukryli na półwyspie, który razem z barem tworzy umowną granicę między kuchnią i jadalnią. Meble jadalniane, zarówno stół jak i krzesła firmy Calligaris, pochodzą z salonu Kler. Utrzymane w ciepłej, beżowej kolorystyce tworzą nastrój sprzyjający relaksującym chwilom spędzanym w rodzinnym gronie.
Prywatne królestwo
Na piętro prowadzą barwione na kolor podłogi jesionowe schody. Zamiast tradycyjnej balustrady projektanci wykorzystali taflę szkła.
– Wybór takiego materiału miał dodać konstrukcji lekkości i nadać schodom nowoczesny charakter. Transparentne szkło równoważy dosyć ciemny odcień stopni i pięknie odbija światło – przekonują architekci.
W prywatnej części domu znajdują się cztery sypialnie i dwie łazienki. Sypialnia zaprojektowana dla rodziców skąpana jest w szarościach, a jedyny kontrast stanowią tu drewniana podłoga oraz stylowa komoda marki Eichholtz. Tapicerowany zagłówek łóżka został zaprojektowany specjalnie na potrzeby tego wnętrza przez Hola Design. Jego połyskującą, miękką w dotyku teksturę podkreśla nastrojowe światło płynące z kinkietów oraz oryginalnych lamp Fork powstałych we współpracy firm Diesel i Foscarini. Do sypialni przynależy prywatny salon kąpielowy rodziców, który w odróżnieniu od reszty wnętrz utrzymany jest w jasnych, pastelowych barwach. Niezaprzeczalną ozdobą są tu heksagonalne płytki wybrane z katalogu włoskiej marki Bisazza i stanowiące wyjątkowy duet z marmurowym blatem Rex Calacatta gold. Dzięki pikowanej beżowej pufie, blat pełni też funkcję toaletki, na której bardzo zależało pani domu. Oprócz sypialni rodziców, na piętrze znajdują się pokoje dzieci oraz ich wspólny pokój kąpielowy. Wyróżniają go gresowe płytki w wersji XL pokrywające podłogę oraz strefę prysznica. W podobnej neutralnej kolorystyce utrzymana jest ściana nad blatem, którą zdobi pokaźnych rozmiarów lustro zawieszone na skórzanym pasku.
Gra świateł
Wszechobecna szarość urozmaicona dodatkami o zaskakującej strukturze wymagała dodatkowej oprawy. W tej zaszczytnej roli doskonale sprawdziło się oświetlenie, a jego wpływ na tworzenie klimatu widoczny jest w każdym wnętrzu. W projekcie znajdziemy więc techniczne oświetlenie punktowe, stylowe kinkiety, kreujące nastrój lampy stołowe i podłogowe, a także dumnie kołyszące się nad głowami domowników lampy sufitowe. Niesamowita gra świateł stworzona przy pomocy tak wielu różnorodnych typów oświetlenia wprost zachwyciła właścicieli domu.
– Bogactwo scen świetlnych, które możemy podziwiać sprawia, że dom codziennie nas zaskakuje. Co chwila może funkcjonować w innej – malowanej światłem – odsłonie, co sprawia, że nie można się tu nudzić – opowiadają z uśmiechem inwestorzy.
Wybrane przez projektantów oświetlenie pięknie uwypukla oryginalność tekstur, podkreśla wyjątkowość kamienia i rzuca światło na wielość intrygujących detali, które nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter.
Nic z przypadku
Przechadzając się korytarzami tego wyjątkowego domu, zagłębiając w kolejne zakamarki projektu trudno nie odnieść wrażenia, że jest on dziełem profesjonalnych architektów. Nic tu nie jest przypadkowe, wszystko ma swoje miejsce i jest przemyślane w każdym calu. Ukryte systemy przechowywania, wybór mebli, tkanin i materiałów wykończeniowych – wszystko to sprawia, że ubrane w szarość wnętrza intrygują od pierwszego spojrzenia. Projektantów najbardziej cieszy jednak szeroki uśmiech na twarzach inwestorów, których najczęściej spotkać można przy kominku. Wspomnienia z wakacji utrwalone na samodzielnie zmontowanych filmach cieszą bardziej, gdy oglądają je z wygodnych sof swojego wymarzonego domu.
Autor: TEKST: MARTA KULIK PROJEKT: MONIKA BRONIKOWSKA, ADAM BRONIKOWSKI, HOLA DESIGN, WWW.HOLA‑DESIGN.PL ZDJĘCIA: YASSEN HRISTOV, www.YASSENHRISTOV.COM