DESIGN
Philippe Starck - mniej znaczy więcej
Philippe Starck, www.starck.com
Na świecie zasłynął z niepowtarzalnego wyciskacza do cytryn Juicy Salif na trzech długich nogach. Jego twórczość nie ogranicza się jednak do przedmiotów domowego użytku.
Designer, architekt, artysta, wizjoner. Twórczość Philippe'a Starcka śmiało można porównać do kreatywności Leonarda da Vinci. Jest artystą wszechstronnym, z głową pełną nowych pomysłów i otwartym na wyzwania. Bawi się formą, czyniąc ją coraz doskonalszą. W jego pracach dostrzega się mnóstwo ironii, metafory i humoru, a wszystko to przeplatane minimalistyczną prostotą. Starck, tworząc niepowtarzalne formy, puszcza oko do odbiorcy, traktując go przy tym bardzo poważnie, jeśli chodzi o estetykę i funkcje użytkowe przedmiotów. Jego znakiem rozpoznawczym jest prostota - w myśl zasady "mniej znaczy więcej".
Błyskawiczna kariera
Philippe Starck urodził się w 1949 roku w Paryżu, jako syn inżyniera lotnictwa. Ukończył renomowaną, paryską, prywatną szkołę designu i projektowania wnętrz L' Ecole Nissim de Camondo. Jako 20-letni młodzieniec rozpoczął karierę zawodową, zostając dyrektorem artystycznym w firmie Pierre Cardin. Po pięciu latach wyjechał do USA, jednak jeszcze w ciągu roku wrócił do rodzinnego Paryża, aby zaprojektować wystrój nocnego klubu La Main Bleue. Okazało się, że inwestycja ta błyskawicznie przyniosła mu popularność. Zaczęły napływać kolejne zamówienia na urządzenie wnętrz butików, kwiaciarni, kawiarni, restauracji, a nawet hoteli. Starck nie poprzestał na projektach wnętrzarskich, architektonicznych i meblarskich. Zaczął tworzyć przedmioty codziennego użytku.
Od architektury do designu
Starck ma na swoim koncie wiele imponujących projektów architektonicznych, takich jak Hotel Delano w Miami, piwiarnia Asahi w Tokio, Le Moult House w Paryżu, Formentera House, Le Baron Vert w Osace czy Nani Nani w Tokio. Jest autorem paryskiego założenia architektonicznego La Rue Starck. Jego budowlane projekty można podziwiać niemal na całym świecie: w Meksyku, Barcelonie, Monachium, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, San Francisco...
Zachwyt budzą stworzone przez Starcka awangardowe wnętrza restauracji Asia de Cuba w Nowym Jorku, restauracji Hotelu Penisnula w Hongkongu czy też prezydenckie apartamenty w Pałacu Elizejskim, zaprojektowane na zamówienie prezydenta Francoisa Mitteranda. Poczekalnia kolejowa linii Eurostar na dworcu Gare du Nord, wieża kontrolna w Bordeaux i fabryka przetwarzania odpadów w Paryżu to również jego dzieła.
W twórczości Starcka nie można pominąć projektów niepowtarzalnych, luksusowych jachtów First i Virtuelle, motocykla Aprilia 6,5 czy skutera Lama. Na całym świecie znane i cenione są przezroczyste krzesła Louis Ghost, sofy Prive czy aluminiowe hokery i krzesła z linii Kong. Tworzy lampy, armaturę łazienkową, wanny, a nawet telewizory, radia i telefony.
Na każdą kieszeń
Philippe Starck nie ogranicza się do luksusowych projektów. Uważa, że design powinien być powszechny, skierowany dla każdego i na każdą kieszeń. Proponuje zatem ekskluzywne przedmioty skierowane do ludzi, którzy uważają, że jakość idzie w parze z ceną, ale też dostępne na każdą kieszeń. Tworzy rzeczy codziennego użytku, które dzięki jego kreatywności stają się niecodzienne w myśl zasady, że: "nie można zmienić biegu świata, ale można wpłynąć na jego kształt, na to, co nas otacza".
Przedmioty masowe - od wykałaczek, poprzez naczynia i sztućce, lampy, telefony, radia, zegarki, meble, armaturę po zabawki, obuwie i odzież, a nawet makaron, sygnowane jego nazwiskiem, stają się małymi dziełami sztuki. Cenionymi i w dobrym guście.
Philippe Starck w swoim dorobku ma współpracę z takimi firmami, jak: Pierre Cardin, Microsoft, Allesi, Baccarat, Vitra, Hansgrohe, Duravit, Thomson, Puma, JC Decaux, Kartell, Cassina czy Floss. W Paryżu otworzył także szkołę School of Design, która błyskawicznie zyskała renomę i uważana jest za kuźnię talentów.
Nikogo nie dziwi zatem fakt, że otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród, w tym trzykrotnie - najbardziej prestiżowy tytuł w dziedzinie wzornictwa - Red Dot Award.
Autor: Anna Kondras