DESIGN
Designerskie płytki
Fot. Villeroy & Boch
Ręcznie robione, unikatowe płytki cerementowe i ceramiczne są cenione za niepowtarzalną kolorystykę i wzornictwo. Zachwycają kształtami i bogactwem geometrycznych dekorów.
Unikatowe płytki angielskie, portugalskie, włoskie czy hiszpańskie produkowane są zgodnie z najstarszą rzemieślniczą technologią i dekorowane wzorami zaczerpniętymi z przeszłości. Swój znak głęboko odcisnęła na nich historia, a współczesność, oczarowana wiecznie żywą tradycją, chętnie podąża jej śladem.
Mogłoby się wydawać, że tylko nowoczesne trendy w projektowaniu płytek ściennych i podłogowych mogą zachwycać szeroką paletą intensywnych odcieni i różnorodnością niecodziennych kształtów. Tymczasem pałacowe podłogi, wnętrza starych kamienic i ściany w domostwach arystokracji tętniły żywą feerią barw i zadziwiały bogactwem geometrycznych dekorów, kwiatowych ornamentów i ozdobnych bordiur.
Porządny rytm
Kilka stuleci temu w Portugalii opracowano unikalną metodę ręcznej produkcji płytek cementowych, które do dziś można podziwiać w starych zamkach, pałacach czy zabytkowych kościołach. Do marmurowego proszku dodawano barwnik, a następnie mieszanka umieszczana była w formach i prasowana pod wysokim ciśnieniem. Technologia do dziś cieszy się popularnością, a powstające w ten sposób płytki dekorują wnętrza zamieszkiwane przez miłośników dawnej estetyki. Koneserzy cenią je przede wszystkim za piękną kolorystykę i orientalne wzornictwo, inspirowane egzotycznym wyglądem podłóg marokańskich. Portugalskie płytki cementowe, podkreślające tradycyjny charakter salonu, łazienki czy kuchni odnajdziemy ofercie firmy Art De Vivre. Historyczne motywy dekoracyjne i przepyszne, stylowe bordiury przyobleczono w pastelowe odcienie kolekcji Classic. Można je z powodzeniem zestawiać z elementami kolorowej serii Couleur Traditional, tworząc kompozycje pełne rytmicznego porządku.
Na wzór hiszpański
Bogaty wybór kolorów i kształtów cementowych płytek historycznych pozwala na układanie fantazyjnych rysunków, zdobiących wnętrza stylowe, jak i aranżowane nowocześnie. Secesyjne motywy roślinne łączone z graficznymi dekorami, zamieniają się w rozbudowane rozety, które zdumiewają złożonością detali. Produkcja tego rodzaju płytek jest pracochłonna, dlatego oprócz wzorów standardowych, w katalogach Art De Vivre widnieją też kolekcje dostępne wyłącznie na zamówienie. Na szczególną uwagę zasługują elementy inspirowane twórczością hiszpańskich artystów.
Antonio Gaudí stworzył projekty sześciokątnych płytek z motywami roślinnymi, odciskami skamielin i skór gadów, które wykorzystano we wnętrzach podziwianej przez turystów kamienicy Casa Milá w Barcelonie. Niezwykła trwałość płytek cementowych pozwala na ich układanie w miejscach intensywnie uczęszczanych. W eleganckich łazienkach czy na reprezentacyjnych schodach sprawdzą się elementy ryflowane o właściwościach antypoślizgowych.
Sielsko i marzycielsko
Interesującą propozycją dekoracji ścian w przytulnej kuchni są płytki Azulejos, które od ponad 800 lat wytwarzane są w Portugalii i Hiszpanii. Na każdej z nich widnieją ręcznie malowane rysunki zwierząt i roślin, sielskie scenki rodzajowe lub geometryczne wzory, co czyni z nich małe arcydzieła sztuki użytkowej. Unikatowym wyglądem zachwycają również pieczołowicie dekorowane klasyczne płytki angielskie. W ofercie firmy The Winchester Tile Company dostępne są rzeźbione dekory i bordiury, które towarzysząc płytkom podstawowym odkryją przed nami starodawne piękno wnętrz historycznych. Silną inspiracją artystów współpracujących z tą marką jest też estetyka starożytnej Grecji i Rzymu. Głowice kolumn, naczynia oraz strukturalne dekory to tylko niektóre z wykorzystywanych przez nich motywów zdobniczych.
Geometryczne układanki
Złożonością geometrycznych układanek zachwycają natomiast angielskie podłogi, powstające z kolorowych płytek różnej wielkości. Niezliczona ilość kółek, prostokątów, sześciokątów i kwadratów tworzy wielobarwne mozaiki, do ułożenia których potrzeba niemałej precyzji i jeszcze większej cierpliwości. Geometryzujące płaszczyzny podłóg charakteryzują się najwyższym kunsztem wykonania i uważane są wręcz za angielskie dziedzictwo kulturowe. Oryginalne wzory podpatrzone w średniowiecznych kościołach i monasterach cieszyły się popularnością szczególnie w czasach wiktoriańskich. Rzemieślnicy do dziś korzystają z zachowanych XIX-wiecznych katalogów. Współcześni inwestorzy natomiast czują się zaszczyceni możliwością obcowania z tak wspaniałą tradycją.
Białe płytki oktagonalne i czarne intarsje doskonale prezentują się w stylizowanych salonach kąpielowych, natomiast wielobarwne powtarzalne wzory podkreślą oryginalny wygląd wnętrz awangardowych. Podłogi wiktoriańskie tworzone z nieszkliwionych płytek ceramicznych, ze względu na wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, sprawdzą się nie tylko we wnętrzach, ale również na tarasach lub balkonach.
Tulipan czy perła
Miłośnikom wyrobów nawiązujących do minionych epok, a jednocześnie trzymających na wodzy nadmierny sentymentalizm, proponujemy harmonijne połączenie klasyki ze współczesnymi akcentami. Takie założenie przyświecało firmie Villeroy & Boch podczas tworzenia Rich History – nowej kolekcji płytek ściennych i podłogowych. Wśród szkliwionych płytek dekoracyjnych, porcelanowego gresu i ozdobnych listew odnajdziemy ascetyczną geometrię, nowoczesną abstrakcję i elementy wytwornej klasyki. Wyrafinowaną elegancją zwraca uwagę również La Diva – pełna splendoru kolekcja, dostępna w katalogu tej samej marki. Dominujące kolory – czarny tulipan, stare złoto i perła rozgościły się na płytkach wzbogacanych reliefami, przez co połyskują one metalicznym blaskiem. Majestatyczny wdzięk – na targach Cevisama 2011, które co roku odbywają się w Walencji – zaprezentowała również hiszpańska marka Aparici. Kolekcja Statuario robi wrażenie wyrazistymi rysunkami struktur naturalnych kamieni. Płytki z serii Spinner przypominają drewniane płaszczyzny pokryte kunsztownymi płaskorzeźbami, natomiast z serią Dress, pełną reliefowych płaszczyzn i ciepłych odcieni beżu, wyczarujemy wnętrza o klasycyzującym wyglądzie.
Włoski szyk
Siła piękna zaklętego w przestrzeniach zabytkowych budowli fascynuje również projektantów włoskich. Kolekcje godne wnętrz rezydencjonalnych oferuje firma Gardenia Orchidea, współpracująca z Versace – znanym i cenionym na świecie domem mody. Być może z tego względu połyskujące płaszczyzny luksusowych płytek z kolekcji Perla wyglądają jak delikatne, zachęcające do dotyku, kosztowne tkaniny. Crystal Ker to kolekcja bliska tradycji. Naturalne barwy, reliefowe motywy roślinne i geometryzujące dekory czynią z niej serię, która sprawdzi się w tradycyjnych, wiejskich, ale niepozbawionych starodawnej elegancji wnętrzach. Do estetyki okazałych włoskich willi nawiązuje również seria podłogowa Cotto Reale.
Jej elementy, o szlachetnym wyglądzie starej terakoty, pełne są uroczych krzywizn i nierówności typowych dla płytek wykonywanych ręcznie. Pałacową aurę do wnętrz wprowadzi natomiast Onice – prestiżowa kolekcja z elementami mozaiki inkrustowanej kryształkami Swarovskiego. Szeroka paleta płytek podstawowych, mozaiki i dekorów pozwala kreować pełne przepychu przestrzenie na wzór królewskich komnat, jak również kompozycje współczesne. Równie elastyczna jest seria Venere sygnowana marką Versace Home. To udany mariaż powściągliwej prostoty z ciepłym klasycznym akcentem. Nikt nie może wiedzieć lepiej, że równowaga ta sprawdza się na światowych wybiegach mody, ale również we wnętrzach. Tym bardziej że nie urządzamy ich na jeden sezon.
Autor: Anna Lewczuk; Fot. Art de Vivre, Aparici, Gardenia Orchidea, Versace Home/Gardenia Orchidea, Villeroy & Boch