DESIGN
Wzornictwo w bieli
Fot. Ilvio Gallo
Biel nie jest nudna. Ten z pozoru bezbarwny kolor pozwala na realizację designerskich fantazji. Przekonują nas o tym projektanci tkanin artystycznych i twórcy form przemysłowych.
W środowisku artystycznym zawrzało, kiedy inżynier Constanzo Calvetii i architekt Maurizio Meroni założyli w Mediolanie wspólnie studio projektowe Industreal. Wszystko za sprawą oryginalnych pomysłów i nowatorskich rozwiązań, które bardzo szybko stały się cechami rozpoznawalnymi marki. Nic dziwnego, w końcu jej założyciele zaprosili do współpracy młodych, otwartych, odważnych i pełnych twórczej energii projektantów, którym pozwolili urzeczywistniać niecodzienne pomysły. Głośno było już o sukcesie kolekcji In Dust We Trust zaprojektowanej przez Guillaume Delvigne, na którą składają się trzy porcelanowe lampy o znacząco brzmiących nazwach: 72dpi, 144dpi, 300dpi. Ich białe i czarne abażury poddano laserowej obróbce, której efektem jest różnorodność pikselowych faktur. Gładkie lub chropowate powierzchnie kloszy nawiązują do obrazów o niskiej, średniej oraz wysokiej kompresji. Studio Industreal można śmiało nazwać poligonem doświadczalnym. To platforma wymiany poglądów, doświadczeń i realizowania designerskich fantazji. Liczy się przede wszystkim wolność twórcza, czyli to, czego potrzebuje młody człowiek na początku drogi zawodowej. Razem rosną w siłę, a z nimi wzrasta prestiż marki, która podbija nie tylko światowy rynek, ale i serca wielbicieli rzeczy niebanalnych.
W muzycznym rytmie
W Arimatsu, w Japonii rodzina Murase od ponad stu lat wytwarza tkaniny ręcznie, tradycyjną techniką zwaną Shibori. Hiroyuki Murase, najstarszy syn przyjechał w 2002 r. do Niemiec na studia artystyczne. Pełen zapału do nauki i pracy, z tęsknotą za bliskimi i krajem radził sobie, wytwarzając szale z unikatowych materiałów produkowanych przez jego krewnych. Jak twierdzi, czuł się w ten sposób bliżej rodzinnych stron i własnej kultury. Technika Shibori polega na umiejętnym składaniu, prasowaniu oraz skręcaniu materiału. Odpowiednia manipulacja tkaniną sprawia, że powstają trójwymiarowe, rytmiczne wzory o miękko zaakcentowanych konturach. Pierwotnie technikę Shibori stosowano wyłącznie dla jedwabiu i włókien roślinnych, takich jak bawełna lub len, ale przez dziesięciolecia japońscy rzemieślnicy zaczęli formować również skórę i syntetyki. Ze względu na unikalność techniki, wyroby marki Suzusan są wysoce zindywidualizowane i niepowtarzalne. Przykładem wykorzystania tych luksusowych materiałów są abażury lamp w stylu haute couture. Światło staje się wtedy idealnym malarzem, eksponującym fantazyjne struktury, pełne plastycznych wypukłości i wklęśnięć. Choć Hiroyuki Murase pozostał w Düsseldorfie na stałe, ciągle współpracuje z ojcem, wymyślając nowe projekty i sposoby wykorzystania tych wyjątkowych tkanin w sztuce użytkowej. W wolnym czasie oddaje się innej, przepełnionej rytmem pasji – gra w awangardowym zespole muzycznym.
Bogactwo artystycznych faktur
W świat zmysłowych doznań i faktur utrwalonych w skórze wprowadza nowa, autorska marka wnętrzarska JRH, zrodzona z doświadczeń jednej z najbardziej cenionych polskich projektantek tkaniny artystycznej i użytkowej. Artystka Jolanta Rudzka-Habisiak uwielbia skórę i czyni z niej bazę dla swoich prac.
— Skóra to jeden z najbardziej plastycznych i przyjaznych człowiekowi materiałów. Jest miła w dotyku, miękka i elastyczna. Wykorzystywałam ją wielokrotnie i w pełni doceniłam jej walory. Wiem, że praca w takim materiale jest przyjemna, a co dopiero obcowanie z nim na co dzień, chodzenie boso po dywanie lub odpoczynek na skórzanych poduchach — zachwyca się projektantka.
Ekskluzywne dywany i poduszki z linii Basic powstały z jednobarwnej matowej lub lakierowanej skóry. Pozwala to skupić całą uwagę na kunsztownie wykonanych przeplotach. Na zmysły działają nawet wtedy, kiedy są wykonane na białych neutralnych powierzchniach. Oryginalne wzory tworzone są pracochłonną, rękodzielniczą techniką, dlatego sprawiają, że dekorowane nimi dywany i poduszki, oprócz pełnienia funkcji praktycznych, w wyrafinowany sposób zdobią pomieszczenia. Ambicją projektantki jest stworzenie szerokiej gamy produktów, które wykreują luksusową aurę w naszych przestrzeniach. W przyszłości artystka zamierza też zadebiutować w świecie mody, tworząc we współpracy ze znaną projektantką Marią Nowińską unikalną linię skórzanych damskich torebek.
Zdrowy transport
Pora na design z przymrużeniem oka. Dla dzieci i dorosłych. Pierwsi docenią poczucie humoru projektanta Bogusława Śliwińskiego, drudzy zachwycą się jego sprytem i pomysłowością. Szczególnie jeśli ciągle nie wiedzą, w jaki sposób zachęcić swoje dziecko do zjedzenia marchewki, kukurydzy lub groszku.
— Sam jestem rodzicem, więc musiałem sobie jakoś poradzić. W końcu design to sztuka kreatywności. Każdy rodzic wie, co to koszmar karmienia i tłumaczenia typu: Nie baw się jedzeniem, tylko jedz. Na przekór zasadzie wpajanej przez rodziców na całym świecie, że jedzeniem nie powinno się bawić, wymyśliłem kolekcję Transportation — opowiada projektant.
To wyjątkowa seria białych, pokrytych zabawnymi rysunkami talerzy do zadań specjalnych. Od tej pory niejadek staje się kapitanem statku lub pilotem śmigłowca. Zamieni ananasa w koło ciężarówki pracującej w kopalni diamentów, a marchewkę i groszek w załadunek kolejnych wagonów pociągu. Zadaniem rodzica będzie jedynie dostawa brukselki lub buraczków „na dokładkę” i... obserwowanie, jak zdrowy posiłek znika w małym brzuszku. A żeby i dorośli doświadczyli nieco frajdy, znajdzie się też coś dla nich. Kolekcja FaceOn to kobiece i męskie twarze w różnorodnych stylizacjach, uzależnionych od naszej wyobraźni i gustów kulinarnych.
Autor: Anna Lewczuk