DESIGN
Z egzotycznym stemplem
1. TEMPTATION, fot. Sicis Next Art
Odległe zakątki świata onieśmielają, zachwycają i kuszą wirującą karuzelą orientalnych barw, niezbadaną tajemnicą dalekich wód i gorącym oddechem tropików. Znani na świecie projektanci pokazują w swoich pracach różne odbicia egzotyki. Jak tu nie zakochać się w jej afrykańskich, azjatyckich czy latynoskich rysach...
1. TEMPTATION Sympatyczna sofa o wężowym kształcie to tylko jedna z propozycji magicznej kolekcji mebli Sicis Next Art, stworzonej przez artystkę Carlę Tolomeo wspólnie z włoską marką Sicis. Ekstrawaganckie formy sof i krzeseł przyobleczono w szlachetne aksamity, a biżuteryjnym dodatkiem stały się wstawki z ekskluzywnej mozaiki. Każdy z elementów serii można okrzyknąć niepowtarzalnym dziełem sztuki.
2. TOM’S DRAG COLLECTION Bajkowa, pełna żywych kolorów i dobrego humoru kolekcja porcelany, mebli i nietuzinkowych elementów wystroju wnętrz, to propozycja manufaktury Tom’s. Jej założyciel i główny projektant Tomas Hoffmann czerpie inspiracje z podróży do egzotycznych miejsc, a w swoich pracach wykorzystuje charakterystyczne dla nich motywy graficzne. Seria jest prawdziwą gratką dla miłośników ekskluzywnych przedmiotów i pozytywnych doznań.
3. BANANA FAMILY Urocza rodzinka małp to przybory przydatne w każdej kuchni lub jadalni. Zaprojektował je w charakterystycznym dla siebie, figlarnym stylu Stefano Giovannoni. Kolekcja powstała w wyniku współpracy marki Alessi z Muzeum Narodowym Republiki Chińskiej w Taipei i nawiązuje do istotnej pozycji małpy w kulturze i tradycji tego kraju. Każdy z elementów serii wykonany jest z termoplastycznej żywicy, a następnie ręcznie zdobiony.
4. PRICKLY W zabawnej formie krzesła, pochodząca z Meksyku projektantka Valentina Gonzalez Wolhers, łączy estetykę klasycznego francuskiego mebla w stylu rokoko z kształtem kaktusa Nopal, symbolizującego meksykańskie dziedzictwo i dumę narodową. Projekt zaprezentowano podczas mediolańskiego tygodnia designu w 2009 r. Optymistyczne kolory i niecodzienna faktura materiału spodobają się osobom traktującym sztukę designu z lekkim przymrużeniem oka.
5. FUTURE FLORA Tropikalny owad czy nieznana roślina? Klosz lampy marki Artenica jest połączeniem ekstrawaganckiej elegancji z technologiczną precyzją. Cieniutkie płatki matowych i srebrnych blaszek sprzedawane są w płaskiej formie, ale po rozłożeniu rozkwitają z niespotykanym wdziękiem egzotycznych kwiatów. Projekt Tord Boontje.
6. PAISLEY CERAMICA Paisley to antyczny wzór, który stał się wiodącym motywem dekoracyjnym i znakiem firmowym marki Etro. Jego nazwa pochodzi od antycznego szkockiego miasta. Został on na nowo zinterpretowany przez założyciela firmy, mediolańczyka Gerolamo Etro, fascynata podróży i historii. Wzór ten pojawia się nie tylko na ceramice, ale także innych produktach marki, również na akcesoriach odzieżowych np. krawatach, torebkach, apaszkach.
7. SPONGE VASE Ten nietypowy wazon o porowatej strukturze to pomysł Marcela Wandersa dla pracowni Droog Design. Przedmiot powstał dzięki rewolucyjnej technologii produkcji bez użycia form gipsowych. Naturalną gąbkę zanurzono w roztworze porcelany i po wypaleniu w piecu uzyskano jej perfekcyjną, porcelanową replikę. Projekt realizowany był w ramach współpracy firm Rosenthal i Moooi.
8. MING Choć forma naczynia inspirowana jest wazą z czasów dawnej chińskiej dynastii, to pierwsze wrażenie bywa złudne. Projekt Miriam van der Lubbe dla francuskiej marki Ibride to w rzeczywistości komplet mis i salaterek o różnych kształtach i rozmiarach. Produkt, zdobiony wewnątrz efektownym nadrukiem, dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: bieli i czerwieni. Nie tylko zachwyci, ale i zaskoczy.