OGRODY
Jak stworzyć ścieżki, alejki i podjazdy
libet.pl
Jeżeli uznamy, że drogi, alejki, ścieżki, podjazdy i placyki są krwiobiegiem przestrzeni wokół domu, to, idąc dalej tropem tej kardiologicznej analogii, wymagają szczególnej uwagi i należytego traktowania.
Podstawowym zadaniem ścieżek jest zapewnienie sprawnej i bezpiecznej komunikacji wokół domu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Łatwość przemieszczania się wynikać powinna nie tylko ze starannego rozplanowania rozkładu sieci komunikacyjnej, ale także odpowiedniej realizacji inwestycji, a zwłaszcza wyboru materiału wykończeniowego. Musi być on nie tylko trwały i funkcjonalny, ale także spójny z koncepcjią architektoniczną domu i ogrodu. Dobrze, jeśli jest łatwy w pielęgnacji, niezmienny w czasie lub – alternatywnie – dostojnie się starzeje.
Dobry plan
Planując ścieżki oplatające ogród należy kierować się zasadą mówiącą, że nie powinny ingerować w tkankę ogrodu, a współistnieć z nią. Tak więc to dróżki, alejki i placyki powinny dostosować się do roślinności ogrodowej i planowanej małej architektury, nie odwrotnie. Nie powinien być to duży problem, gdyż olbrzymi wybór kostki brukowej, materiałów klinkierowych i płyt, pozwala zaaranżować ciągi komunikacyjne praktycznie w każdym wybranym stylu, płynnie modyfikować je i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Mniejsze i masywniejsze elementy na bardziej eksploatowane powierzchnie – podjazd czy na miejsce parkingowe; duże płyty wokół domu i tarasu. I podobnie – węższe ścieżki i alejki dużo lepiej będą wyglądały wykończone drobniejszą kostką, szersze – większymi elementami.
Na przeciwległych biegunach
Aranżacje dotknięte zębem czasu nigdy nie tracą na popularności, a pogoń za nowoczesnością potrafi porządnie zmęczyć.
– Na wielu posesjach zobaczyć dziś można rozmaite stylistyczne odniesienia do dawnej, czasem antycznej architektury – mówi Kamil Drewczyński z firmy Libet. – To idealne miejsca dla kostek brukowych o postarzanej fakturze, uzyskanej podczas produkcji w wyniku obijania poszczególnych elementów. Dzięki takiemu procesowi obróbki nowoczesne rozwiązania zachowują urok wielowiekowych, nadgryzionych zębem czasu nawierzchni. Charakterystyczna nierównomierna struktura oraz delikatne obtłuczenia idą w parze z wytrzymałością i trwałością materiału, sprawdzając się zarówno na ścieżkach, jak i na podjazdach. Na przeciwnym biegunie aranżacyjnych sposobów zagospodarowania otoczenia stoi nowoczesny minimalizm. W ten trend znakomicie wpisują się betonowe płyty charakteryzujące się dużymi wymiarami, jednolitą kolorystyką oraz prostym designem. Nowoczesność może przybierać także wielobarwną postać. Połączenie prostych formatów z kolorystycznymi melanżami sprawdza się doskonale na kostkach śrutowano szczotkowanych, które dodatkowo, dzięki lekko chropowatej fakturze, mają właściwości antypoślizgowe.
Przenikanie się przestrzeni
Ciekawą ideą wyrażającą pragnienie zachowania harmonii przestrzeni jest zastosowanie podobnych materiałów i dekorów wewnątrz i na zewnątrz budynku – np. w otoczeniu tarasu czy basenu. Wrażenie niepodzielnej całości mogą zapewnić choćby płyty z gresów porcelanowych, które świetnie sprawdzą się po obu stronach – w strefie mieszkalnej i na zewnątrz, zwłaszcza w bogactwie kolorów i struktur, od doskonałych imitacji drewna, po industrialny beton.
Świat doskonale odwzorowanej natury w gresie i betonie nie jest własnym zaprzeczeniem. Rysunek naturalnych skał i minerałów, jak trawertyn czy piaskowiec oraz drewna, zarówno w wersji rzeczywistej, jak i drewna przetworzonego, np. tarcicy czy drewna rozbiórkowego, w zależności od kontekstu, może dać niezwykły efekt, przy czym gres porcelanowy to rozwiązanie estetyczne, trwałe i bezpieczne.
Ogrodowy evergreen
Klinkier wbrew potocznym sądom można wykorzystać nie tylko do wykończenia klimatycznych dróżek w głębi ogrodu. Jego trwałość oraz odporność na warunki zewnętrzne i zanieczyszczenia, pozwalają traktować go jako materiał uniwersalny, który może posłużyć do rozbudowania większej części infrastruktury ogrodu.
– Najbardziej rozpowszechniony rodzaj bruków klinkierowych w Polsce to bruki produkowane w technologii ekstrudowania, ale na rynku dostępne są również bruki typu formaback, potocznie określane jako holenderskie, ze względu na miejsce produkcji i ich wszechobecność w tamtejszym krajobrazie – mówi Karol Brożyna, Sales Manager Poland w firmie Vandersanden. – Bruki klinkierowe są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, domieszek czy barwników. Są niezwykle wytrzymałe. Mają kilkukrotnie większą wytrzymałość niż bruk betonowy, a dzięki technologii redukcji jego barwy są jednolite w całym przekroju, dzięki czemu kolor jest wręcz wieczny. Jest to szczególnie istotne w miejscach, gdzie jeżdżą samochody, mogące zetrzeć wierzchnią warstwę. Dodatkową zaletą bruków klinkierowych jest to, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Zabrudzenia z łatwością spłukuje deszcz, a upływ czasu sprawia, że nabierają one szlachetności. Nawierzchnie z bruków Vandersanden, ze względu na najwyższy stopień antypoślizgowości, są bezpieczne w każdą pogodę, dlatego idealnie nadają się na wszelkiego rodzaju tarasy, schody, ścieżki, czyli wszędzie tam, gdzie użytkownicy są narażeni na poślizgnięcie.
Klinkier ze względu na swoje właściwości sprawdzi się w różnych, często przeciwstawnych rolach. Będzie czuł się doskonale w stonowanych, klasycznych aranżacjach, jak i modernistycznych zestawieniach.
– W ostatnich latach coraz modniejszy staje się styl rustykalny – podkreśla Karol Brożyna. – Dla osób ceniących styl retro proponujemy kostkę brukową Antica. Lekko postarzana, o karbowanych krawędziach, ładnie współgra z zielonym otoczeniem domu. Niepowtarzalny i niejednolity kolor bruku sprawia, że z łatwością dopasowuje się do każdego rodzaju otoczenia, tworząc ciekawą kompozycję. Nawierzchnie wykonane z bruków charakteryzują się naturalną grą odcieni ceramiki. Doskonale łączą się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień naturalny czy drewno.
Autor: Artur Golak