OGRODY
Modne nawierzchnie ogrodowe
Bruk‑Bet, www.bruk‑bet.pl
Nawierzchnie ogrodowe są niczym skromne gospodynie domowe. Ich praca nie jest nadzwyczajnie doceniana przez otoczenie, ale jej brak zauważyłby każdy, dla kogo dom jest czymś więcej, niż tylko miejscem do spania.
Ogród bez nawierzchni wydaje się wizją abstrakcyjną. Choć nie są one elementami jego kompozycji, które przykuwają uwagę w pierwszej kolejności, bez nich w ogrodzie zapanowałby chaos. Nawierzchnie bowiem, jak żaden inny element wyposażenia zielonego salonu, pełnią istotną funkcję porządkującą. Dzielą ogrodową przestrzeń na strefy funkcjonalne, a potem... je łączą. Stanowią główny budulec ścieżek, alejek i traktów komunikacyjnych.
Po pierwsze, funkcja
Wybór materiału na nawierzchnie ogrodowe nie powinien nam przysporzyć większych kłopotów. Dostępna na rynku oferta jest bogata i różnorodna, co umożliwia swobodną aranżację poszczególnych zakątków. Kierując się względami praktycznymi, powinniśmy zwrócić uwagę, w jaki sposób dana strefa będzie użytkowana. Odpowiedzi będą wymagały pytania: czy będzie narażona na duże obciążenia, jak często będziemy w niej przebywać, jak wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jej pielęgnację oraz czy będzie miała kontakt z czynnikami, które mogą wpływać na nią niszcząco. Oczywistym bowiem wydaje się fakt, że podjazd do garażu wymaga zastosowania nieco innych materiałów, niż zanurzona w gęstwinie jaśminu dróżka do altany.
Po drugie, styl
Projektanci ogrodów nie mają wątpliwości, że rodzaj nawierzchni w istotny sposób wpływa na estetykę posesji. Innych materiałów możemy spodziewać się w ogrodzie wiejskim, innych w nowoczesnym, a jeszcze innych w założeniu skomponowanym w stylu japońskim. Planując otoczenie o rustykalnym charakterze, powinniśmy uwzględnić drewniane podkłady kolejowe, łamane płyty z kamienia czy też żwir. Ten ostatni musi się również znaleźć w ogrodach, nawiązujących do kultury Dalekiego Wschodu. Głazy, drobne kamienie i żwir pełnią w nich – obok funkcji estetycznej – rolę symboliczną. Oszczędna w wyrazie współczesna architektura narzuca też stonowane geometryczne elementy nawierzchni, czyli regularnie cięte płyty kamienne, kostkę brukową czy elementy betonowe. Zasadniczo wygląd nawierzchni powinien harmonijnie współgrać z typem nasadzeń, wizerunkiem elewacji oraz materiałem wykorzystanym na bramy i ogrodzenia.
Po trzecie, wygoda
Paleta materiałów, jakie mogą być wykorzystywane w roli nawierzchni, jest szeroka. Otwiera ją tania, ale trudna do utrzymania w dobrym stanie nawierzchnia żwirowa, poprzez kostki i płyty kamienne, a na drewnie, betonie i szkle kończąc. Jednak niekwestionowanymi gwiazdami polskich ogrodów są kostki brukowe, których zalety doceniają i projektanci, i inwestorzy. Zresztą producenci ambitnie starają się też spełniać przeróżne oczekiwania odbiorców, regularnie proponując nowości w wielu formatach, kolorach czy typach wykończenia warstwy wierzchniej. Poszukując idealnego rozwiązania, możemy więc sięgnąć po kostkę postarzaną, dzięki czemu mamy zapewniony zabytkowy charakter posesji, kostkę o powierzchni imitującej naturalny kamień, ale też łupaną (wrażenie kamienia łupanego) oraz szczotkowaną, dającą efekt porowatości.
Po czwarte, wolność wyboru
Poza bogatym wyborem, kostki brukowe przekonują odbiorców przystępną ceną, szybkością montażu i mało kłopotliwym utrzymywaniem ich w czystości. Do kolekcji kostek producenci dołączają też program dodatkowy, czyli wykonane w tym samym stylu płyty, obrzeża czy palisady. Ich zastosowanie jest gwarantem spójności estetycznej całego założenia. A co jeśli marzymy o drewnie w ogrodzie, ale przeraża nas konieczność corocznej impregnacji? Producenci już o tym pomyśleli i proponują gotowe elementy, do złudzenia przypominające deski czy popękane podkłady kolejowe.
Autor: Agata Piszcz‑Wendołowicz