OGRODY
Nawierzchnie w ogrodzie - style i materiały
Ogrodowe przestrzenie niczym dziecięce puzzle składają się z setek drobnych elementów. Ułożenie ich w harmonijną całość wymaga wiedzy, cierpliwości i wrażliwości estetycznej, ale niestety tylko takim sposobem możemy uzyskać spektakularny, cieszący nasze oko efekt.
W tej układance nie ma elementów mniej lub bardziej ważnych. Dobór roślin, wyposażenie stref wypoczynkowych czy mała architektura – każda z tych rzeczy składa się na ogólne wrażenie w takim samym stopniu. Uprzywilejowanej pozycji nie posiada również rodzaj zastosowanej nawierzchni ogrodowej, a mimo to projektanci zieleni przykładają do niej bardzo dużą wagę, zwłaszcza że każda ogrodowa strefa wymaga indywidualnego podejścia. Zarówno jeśli chodzi o wymogi estetyczne, jak i rodzaj zastosowanych materiałów.
Oferta bez ograniczeń
Na podjeździe wypada zadbać o ład i symet-rię. W „zielonej” części posesji można je zastąpić pozorną spontanicznością a ścieżki wiodące wcześniej prosto do domu, nieco skomplikować. Niech kluczą w gąszczu, gubią się pośród zielonej gęstwiny. Prowadzą w miejsca, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Do wyboru mamy kostkę brukową w niezliczonej ilości wersji, ekskluzywny kamień, dostępny w postaci płyt albo wyrwanych ziemi otoczaków, ale też cegłę, drewno czy wszelkiego rodzaju kompozyty. Dobór materiałów na ogrodowe ścieżki czy placyki nie powinien sprawiać większych trudności, gdyż ich producenci wciąż poszerzają swoją ofertę o nowe coraz ciekawsze propozycje.
Eleganckie dopełnienie
Przestrzeń oficjalna posesji, czyli wszystko to, co znajduje się pomiędzy ogrodzeniem, a domem, raczej nie jest odpowiednim miejscem na improwizację. Akcent kładziony jest tutaj na zachowanie spójności z architekturą budynku i podkreślenie tych miejsc, które odwiedzamy jako pierwsze, czyli podjazdu i ganku. Budynki o charakterze historycznym lub stylizowane na historyczne zawierają w sobie określoną wartość wizualną. Zastosowana przy nich nawierzchnia nie może konkurować, ani tym bardziej dominować nad estetyką architektury. Powinna mieć raczej charakter uzupełniający, tworząc dyskretne i eleganckie dopełnienie. Wzory na podjeździe będą prezentowały się niebanalnie, jeśli zastosujemy kostkę o różnych odcieniach i kształtach. Do wyboru mamy m.in. trapezy i prostokąty, ale nudę przewidywalnych linii czy geometrycznych wzorów możemy też przełamać za pomocą ciekawego koloru kostki albo odpowiednio wyeksponowanych akcentów roślinnych. Zdaniem architektów krajobrazu, spokojna nawierzchnia może być również elegancka, zwłaszcza jeśli wybierzemy ją w subtelnej i ponadczasowej barwie. Kostki brukowe z kolei doskonale współgrają z posesjami utrzymanymi w klimacie rustykalnym, polskiego dworku czy też wykończonymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, cegła czy drewno. W wieczornej scenerii uroku zewnętrznej aranżacji doda oświetlenie, które dodatkowo wyeksponuje najciekawsze elementy podjazdu i bryły budynku.
Trochę luzu
Oprócz kamiennych płyt, klinkieru czy cegły na „oficjalną” nawierzchnię świetnie nada się postarzana kostka. Jej specyficzny kształt uzyskuje się przez obijanie krawędzi w specjalnym bębnie, dzięki czemu forma kostki upodabnia się do bruku sprzed dziesiątków lat, jakim wyłożone były ulice dawnych miast. Czasami górną powierzchnię pokrywa się naturalnym kruszywem, np. granitem czy kwarcem. Postarzane, stylizowane również na antyczne powierzchnie, mają zazwyczaj stonowane barwy, które są zbliżone do naturalnej kolorystyki ziemi. W ten sposób nie dominują w przestrzeni, tylko delikatnie ją dopełniają. Warto też pomyśleć o zastosowaniu w nawierzchni wstawek, które mogą być wykonane z naturalnych kostek kamiennych, np. bazaltów, granitów, porfirów. Wniosą one nieco urozmaicenia i zaciekawią oko odbiorców.
Tajemnice ogrodu
W części wypoczynkowej ogrodu przełamujemy sztywną klasykę. Tutaj można już bez obaw pokusić się o połączenie różnych rodzajów materiałów, np. betonu i drewna, kruszywa i kamienia. Wybór jest wręcz nieograniczony. Jak wskazują sprzedawcy, kostki brukowe stylizowane na rustykalne, tzw. vintage, klienci indywidualni wybierają ze względów estetycznych i praktycznych. Bogac-two formatów, kształtów i barw pozwala wykorzystać je do aranżacji przestrzeni na posesji, podjeździe i w ogrodzie. Ciekawe kolorystyczne i funkcjonalne efekty daje też proces szczotkowania, tworzący na powierzchni kostki subtelną, lekko porowatą fakturę. Melanżowe, bliskie naturze kolory kostek stylizowanych pozwalają kreować powierzchnie przede wszystkim ponadczasowe. Zamiast kostek w ogrodzie możemy wykorzystać płyty betonowe, dostępne na rynku w różnych kolorach i wielu fakturach, np. gładkie lub chropowate, imitujące kamień łupany lub drewniane deski. Płyty kamienne mogą przybrać kształt regularny lub łamany. Szczególną estymą cieszą się piaskowiec i łupek. Popularność zyskał kamień polny, ale świetnie sprawdzą się też żwir, grys lub tłuczeń. Bez wątpienia charakter niezwykłego ogrodu nadadzą miejscu nawierzchnie drewniane. Naturalne elementy, pocięte na kloce lub krążki, wykonane ze swojskich gatunków, takich jak sosna czy akacja, prezentują się równie efektownie jak te z drzew egzotycznych. Do budowy nawierzchni ogrodowych można też użyć impregnowanych belek drewnianych, przypominających podkłady kolejowe. Niestety, zastrzeżenia można mieć do ich trwałości.Nawierzchnia nabierze historycznego smaku, jeśli pozwolimy, aby między płytami czy kostkami rosły rośliny. Nie mówimy jednak o ich swobodnym rozroście, a o dokładnie zaplanowanej „wolności”, w której gatunki są starannie do siebie dobrane.