STYL ŻYCIA
Modny kącik wypoczynkowy
morgan‑moller.com
W pogoni za karierą, pieniędzmi i spełnieniem, zapominamy wyhamować. Zanim po raz kolejny wystartujemy w maratonie po szczęście, warto zrobić przerwę. W stan błogiego relaksu wprawi nas kącik wypoczynkowy, urządzony w zgodzie z najnowszymi trendami.
Trend 1
Beton na salony
Nazywany współczesnym kamieniem, szturmem podbija salonowe wnętrza! Może być neutralny: gładki, porowaty lub o strukturze piaskowca, przybrać rysunek drewna lub być pomalowany na dowolny kolor. To honorowy gość industrialnych, loftowych i minimalistycznych salonów. Do kącika wypoczynkowego możesz zaprosić go pod postacią paneli ściennych, designerskich mebli, elementów oświetleniowych i rozmaitych akcesoriów. Idealnie komponuje się ze stalą, szkłem, cegłą oraz drewnem. W połączeniu z miękkimi tekstyliami, komfortowymi kanapami i roślinami sprawi, że w strefie wypoczynkowej zapanuje przytulny, sprzyjający relaksowi klimat.
Trend 2
Meblościanka w nowej odsłonie
Od zestawów z półkami pośrodku, szafkami u góry i centralnym miejscem na telewizor, przeszła niemałą metamorfozę. Trzypiętrowe peerelowskie klasyki w XXI wieku zastąpiły moduły, które możesz komponować w dowolny sposób niczym w popularnej grze tetris. Nowoczesna meblościanka jest zmienna i nieprzewidywalna: może być elegancka i ażurowa lub przypominać ekscentryczną, modernistyczną rzeźbę. W zależności od okoliczności, ukryje lub wyeksponuje salonowe dekoracje, domowe kolekcje książek i sprzęty RTV. Nie boi się żadnej roli – chętnie wystąpi jako ścianka działowa, delikatne przepierzenie, kwietnik, a nawet regał na dziecięce zabawki.
Trend 3
Elastyczna sofa modułowa
Jak wskazuje nazwa, zbudowana jest z modułów, które można łączyć i zestawiać na wiele sposobów. Dzięki temu jest idealnie dostosowana do salonu – przestrzeni, która w ciągu dnia potrafi zmienić się w jadalnię, domowe biuro, miejsce spotkań towarzyskich, salę kinową lub komfortową strefę wypoczynkową. Mobilne sofy mogą w jednej sekundzie stać się fotelem, leżanką lub łóżkiem dla gości. Ruchome zagłówki, szerokie siedziska, ergonomiczne oparcia i podnóżki mają jeden cel: wiernie Ci służyć i nie zadawać pytań. Nudzą Cię szare, klasyczne zestawy wypoczynkowe? Designerskie kanapy mogą wyglądać jak futurystyczne układanki, które w niczym nie przypominają tradycyjnych odpowiedników, za to codziennie zapraszają użytkowników do wspólnej zabawy i wypoczynku.
Fenomen meblościanek
Paulina Chachulska Gaul, ekspert firmy ROOMSdesign
Historia lubi się powtarzać. Bardzo często dzieje się tak również w kontekście trendów w szeroko pojętym wzornictwie, gdzie produkty znane sprzed lat wracają w udoskonalonej odsłonie.
Jeśli chodzi o meblościanki, ich rodowód wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy projektanci Charles i Ray Eamesowie stworzyli model, który stał się pierwowzorem późniejszego mebla. Za sprawą poznańskich architektów Bogusławy Michałowskiej Kowalskiej i Czesława Kowalskiego, meblościanka zdobyła sławę także w Polsce. Funkcjonalny regał, stawiany przy ścianie często na całej długości pokoju, zyskiwał coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – był bowiem funkcjonalny, a dzięki użytym materiałom, tj. lakierowanym na wysoki połysk, drewnianym fornirom, kojarzył się z wytworną nowoczesnością.
Popularne obecnie meblościanki, podobnie jak ich poprzedniczki, stanowią odpowiedź na aktualny styl życia. Priorytetem przy ich tworzeniu pozostaje funkcjonalność. Modyfikacji uległa jednak ilość form i proponowanych rozwiązań. Meblościanki XXI wieku są wykonane z różnorodnych materiałów, modułowe i wykończone w najróżniejszych kolorach. Poprzez mnogość rozwiązań stają się oryginalnym, spersonalizowanym meblem, ocierającym się niekiedy o modernistyczne rzeźby, mogące nosić miano prawdziwych dzieł sztuki.
Autor: Julia Borowska