STYL ŻYCIA
Aktywnie dbajmy o zdrowie
Fot. ManiacGym.pl
Siłownie i kluby fitness proponują różne sposoby na aktywne spędzenie czasu, poprawę zdrowia i zachowanie dobrego wyglądu. Wystarczy tylko dopasować je do naszych oczekiwań.
Przekraczając próg siłowni czy klubu fitness należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy osiągnąć? Zgubić zbędne kilogramy dzięki ćwiczeniom aerobowym, rozbudować masę mięśniową treningiem siłowym, a może poprawić kondycję poprzez taniec?
— Co roku powstają nowe kluby, wyposażone w coraz bardziej atrakcyjny sprzęt, nie tylko treningowy, ale i diagnostyczny. Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna odpowiednio programowana, dozowana i kontrolowana polecana jest niemal przy każdym schorzeniu, a w szczególności przy nadwadze i otyłości, które są plagą naszych czasów — podkreśla dr Joanna Zapolska, menedżer fitness klubu Maniac Gym w Białymstoku, wykładowca w Zakładzie Dietetyki i Żywienia Klinicznego białostockiego Uniwersytetu Medycznego.
Po szczeblach do sylwetki
W odpowiedzi na bóle kręgosłupa czy kolan, uniemożliwiające wykonywanie tradycyjnych układów aerobowych, ośrodki sportowe sięgają po innowacyjne metody spalania tkanki tłuszczowej oraz rozgrzewania i dotlenienia organizmu.
— Sprzęt drabinkowy Jacobs Ladder został zaprojektowany z myślą o osobach z bólami pleców, kostek i bioder. Dzięki specjalnej konstrukcji klient ćwiczy pod kątem 40°, z odciążonym kręgosłupem. Im wyżej wchodzimy, tym szybciej porusza się drabinka i tym intensywniejszy jest trening – wyjaśnia Piotr Zieliński, trener personalny Holmes Place Premium Club w warszawskim Hotelu Hilton.
Dla większej mobilizacji urządzenie informuje, ile kroków wykonaliśmy, a także podaje wartość tętna oraz ilość spalonych kalorii. Taki charakter sprzętu nie oznacza jednak, że fanki intensywnego wysiłku nie będą usatysfakcjonowane.
— Ponieważ prędkość drabinki jest automatycznie dostosowywana do tempa ćwiczącego, możliwe jest przeprowadzenie treningu interwałowego poprzez 1–3-minutowe interwały na poziomie 85–90% tętna maksymalnego. Jest to ważne dla osób uprawiających piłkę nożną, judo czy tenis, gdzie wytwarzanie kwasu mlekowego i dług tlenowy są kluczowymi elementami wpływającymi na osiąganie lepszych wyników — podkreśla Piotr Zieliński.
Nawet z brzuszkiem
Ćwiczenia spalające zbędny tłuszczyk z pewnością nie zainteresują – przynajmniej w najbliższym czasie – kobiet spodziewających się dziecka. Stan błogosławiony nie oznacza jednak konieczności rezygnacji ze sportu. Z myślą o paniach siłownie i kluby fitness wprowadzają do swojej oferty specjalny trening o nazwie „Aktywne 9 miesięcy”, opracowany przez znaną instruktorkę, Katarzynę Sępolską.
— To bazująca na technice pilates, jodze i ćwiczeniach body ball bezpieczna gimnastyka dla kobiet oczekujących maluszka. Klientki chętnie korzystają z takiego treningu. Mają świadomość, że przygotowanie kondycyjne do porodu ma kolosalny wpływ na jego przebieg — mówi Beata Szmigielska, menedżer Fitness Club Active we Wrocławiu.
Zestaw ćwiczeń nie jest przypadkowy. Joga doskonale rozciąga, a gimnastyka z dużą piłką poprawia sprawność i wzmacnia mięśnie dna miednicy, nie obciążając kręgosłupa. Zajęcia uzupełniają ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
— Przy średnim czasie trwania porodu, od 7 do 10 godzin, kobietę brzemienną czeka wysiłek porównywalny z przebyciem 40–50 km dystansu, czyli maratonu. Dlatego tak ważna jest dbałość o kondycję w ciąży — zauważa menedżerka Fitness Club Active.
Szaleństwa z piłką
Tym, którzy wysportowaną, smukłą sylwetkę chcieliby osiągnąć dzięki zabawie, z pewnością przypadną do gustu zajęcia fit drums.
— Trening przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania czy wieku. Jedynym warunkiem jest chęć sprawdzenia zwariowanego sposobu na utratę kalorii i poprawę sprawności — twierdzi Małgorzata Grabowska z wrocławskiego ośrodka Lady Fitness.
Z podstawowych kroków, ruchów oraz uderzeń pałeczkami w piłkę wyłania się niezwykła choreografia, łącząca intensywny wysiłek fizyczny ze znakomitą zabawą. W efekcie treningu rozgrzany organizm traci zbędne kilogramy i nabiera młodzieńczej elastyczności.
Przyjemne wspomaganie
Dla wzmocnienia efektów ćwiczeń fizycznych, kluby fitness nierzadko oferują specjalistyczne zabiegi, takie jak np. masaż bańką chińską.
— Przynosi on bardzo wyraźne efekty w krótkim czasie: przyśpiesza przemianę materii oraz spalanie tłuszczu, ujędrnia i wygładza skórę. Pomaga pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn. Stanowi nieocenioną pomoc w kuracji antycellulitowej. Przez usunięcie powietrza z bańki wytwarza się podciśnienie, które powoduje zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, wpływając na ich intensywne przekrwienie, a w konsekwencji wyraźną poprawę elastyczności — mówi Beata Szmigielska.
Sposób na życie
Mimo coraz powszechniej panującego kultu ciała i młodości, ciągle zbyt mało osób decyduje się na zachowanie piękna i zdrowia przez aktywność fizyczną. A przecież aby zatrzymać atrakcyjny wygląd i świetne samopoczucie, nie musimy uprawiać morderczego treningu.
— Powinniśmy raczej wybierać takie formy, jakie sprawiają nam najwięcej przyjemności. Gdy włączymy do ruchu racjonalne zasady żywienia, odnowę biologiczną i zaczniemy higieniczniej żyć, aktywność fizyczna zmieni się w pasję. Ćwiczenia zaczną stanowić styl życia, którego nie będziemy chcieli zamienić na żaden inny — zauważa wicemistrzyni świata w fitness, Joanna Zapolska.
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz