TECHNOLOGIE
Gorący przyjaciel
Fot. www.planikafires.com
Kiedy za oknem pada deszcz lub hula jesienny wiatr, ciepły koc i obecność bliskiej sercu osoby to czasem za mało, aby czuć się w mieszkaniu w pełni komfortowo. Nikt nie lubi bowiem przeszywającego chłodu, który nie sprzyja ani relaksowi, ani domowym obowiązkom. W domu musi być ciepło.
Tradycyjny kominek lub piec kaflowy, finezyjny grzejnik, a może ciepła podłoga bądź ogniste przedstawienie w głębi stołu? Propozycji, aby ogrzać mieszkanie, jest wiele. Zarówno tradycjonaliści, jak i wielbiciele innowacji, mogą, a nawet powinni, przebierać w ofertach jak w ulęgałkach. Optymalny mikroklimat bowiem to gwarancja dobrego samopoczucia, a także zdrowia. A taki zapewniają urządzenia grzewcze najnowszej generacji, wśród których znajdziesz także te nadzwyczaj inteligentne. Ciepłą atmosferę poczujesz zaraz po przekroczeniu progu domu, a kiedy opuścisz pomieszczenie, wypełni je rześki podmuch. Wszystko w trosce o energię, pieniądze, a także Twój cenny czas.
Powiew ze ściany
Żeberkowy kaloryfer źle Ci się kojarzy i wolałbyś go nie mieć w swoim wymarzonym lokum, ale z drugiej strony nie chcesz też decydować się na inny sposób emitowania ciepła? Nie musisz się martwić, producenci grzejników ściennych jak z rękawa sypią coraz to nowszymi propozycjami. Modele płytowe, eleganckie zabudowy, produkty o finezyjnych kształtach, a często też designerskie, zaprojektowane przez znanych artystów – grzejników jest bez liku. Do każdego gustu czy stylu, w jakim utrzymana jest aranżacja wnętrza. Dlaczego warto zdecydować się na grzejnik? Bo są one przystosowane do współpracy z tradycyjną instalacją grzewczą, ale też z systemami opartymi o pompę ciepła czy kocioł kondensacyjny. Ponadto, nowoczesne modele konwektorowe gwarantują równomierne rozprowadzanie ciepła oraz optymalizują zużycie energii. Dodatkowy plus to dowolność w kwestii ich rozmieszczenia. Najlepiej byłoby, gdyby znalazły się pod oknem, przez które tak wiele cennego ciepła ucieka. Jednak zawieszone w ramach obrazu nad kanapą, również nie zawiodą.
Ukryte ciepło
Jeżeli drzemie w Tobie duch nowoczesności, a Twój powstający właśnie dom daje tego najlepsze dowody – pełen jest szklanych tafli od fundamentów po sufit – powinieneś zdecydować się na grzejniki kanałowe. Z powodzeniem można je również stosować do ogrzewania eleganckich, przestronnych pomieszczeń w budownictwie mieszkalnym oraz użyteczności publicznej, czyli tam, gdzie priorytetem jest zachowanie charakteru oraz estetyki. Dyskretnie ukryte pod podłogą wniosą do wnętrza zdrowy powiew ciepłego powietrza, a kiedy sytuacja będzie tego wymagać – wypełnią je zbawiennym chłodem. Taką funkcję posiadają klimakonwektory. Dzięki nim uzyskasz odpowiednią temperaturę i optymalny mikroklimat, bez względu na porę roku czy pogodę. Grzejnik kanałowy to bardzo estetyczny sposób grzewczy, gdyż jedyny widoczny jego element to elegancka kratka, która idealnie wpisze się w styl każdej przestrzeni. Marzysz o cieple otulającym Cię już od stóp? Ogrzewanie podłogowe to coś dla Ciebie. Ukryte pod podłogą przewody lub maty albo system rur z ciepłą wodą, z pewnością Cię zadowolą. Ogrzewanie podłogowe jest niezwodne, a przy tym również wydajne, a w przypadku ogrzewania wodnego nawet tanie w eksploatacji. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie systemu nie tylko pod podłogą, ale również w ścianie lub suficie.
Ogniste widowisko
Zapowiada się długi, zimowy wieczór, a do tego masz nienajlepszy nastrój? Rozpal ogień w kominku! Widok żarzących się kawałków drewna i toczących bitwę iskier z pewnością wprowadzą Cię w przyjemny stan ducha. Dodatkowo system Dystrybucji Gorącego Powietrza skutecznie rozprowadzi ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń. Wśród kominków nie brakuje modeli nowoczesnych i designerskich, ale są też tradycyjne z otwartym paleniskiem. Ciekawą alternatywą dla kominka jest piecyk wolno stojący. Bardzo popularna dawniej „koza” znów wraca do łask. Jednak tym razem w nieco innej, bardziej współczesnej odsłonie. Kozę najlepiej umieścić w centralnym punkcie dolnej kondygnacji budynku, dzięki temu ogrzane powietrze będzie mogło swobodnie krążyć po sąsiednich pomieszczeniach. Twój dom pełen jest klasycznych i stylowych rozwiązań? W taką aranżacje najlepiej wpisze się piec kaflowy, taki jak ten widziany nieraz w wiejskim domku. Wybierać można pomiędzy modelami bardzo tradycyjnymi, z efektownie zdobionymi kaflami, a tymi w nieco skromniejszej wersji. Generalnie palenisko takiego pieca murowane jest z cegieł szamotowych, coraz częściej stosuje się jednak gotowe wkłady, a mosiężne drzwiczki zastępuje przeszklonymi. Piece kaflowe, choć zajmują dość dużo miejsca, są pierwszorzędnym magazynem ciepła. Po wygaśnięciu paleniska ogrzane kafle jeszcze przez długi czas oddają nagromadzone ciepło.
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu, to decyzja, która spędza sen z powiek większości inwestorów. Do tego dochodzą jeszcze kolejne rozterki: jaki grzejnik, który kominek, a może piec? Wybory te nie są łatwe, ale bardzo istotne i należy je podjąć rozsądnie. Wszystko musi do siebie pasować i idealnie działać. Co więcej, wybierając kominek czy grzejnik, należy też zwrócić uwagę na estetykę. Urządzenia muszą bowiem idealnie wpisywać się w otaczającą je przestrzeń. Ważne jest zachowanie jedności stylu oraz wizualny efekt. Na szczęście, jest w czym wybierać.
Autor: Lidia Malinowska