TECHNOLOGIE
Klimatyzacja w rezydencji
Fot. Toyo Kitchen & Living
Wbrew alarmującym pogłoskom, w najbliższych latach nie grożą nam tropikalne upały. Ale czyż nie jest przyjemnie usiąść w gorące, letnie popołudnie w chłodnym salonie, racząc się long drinkiem?
System klimatyzacji nie tylko ochładza powietrze, ale również oczyszcza je, nawilża, a nawet może poprawić, poprzez proces filtrowania i jonizowania, jego jakość. Jest on również dobrym rozwiązaniem dla alergików. Współczesne klimatyzatory są ciche i łatwe w obsłudze, a komfort ich sterowania zapewnia automatyka lub pilot.
Trochę techniki
— Proces doboru klimatyzacji najlepiej rozpocząć w fazie projektowania lub budowy domu. Najczęściej jednak decydujemy się na montaż klimatyzacji w momencie, gdy dom jest już wybudowany. W obu przypadkach należy skorzystać ze wsparcia fachowca — mówi Marcin Mazurek, menadżer produktu w dziale Klimatyzacji LG Electronics Polska.
Klimatyzatory typu split i multi-split składają się z agregatu – jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku i panelu wewnętrznego, zainstalowanego w klimatyzowanym pomieszczeniu. W systemie split do urządzenia można podłączyć jedną jednostkę, natomiast w układzie multi-split do agregatu zewnętrznego można podłączyć kilka paneli wewnętrznych. W zależności od miejsca montowania panelu wewnętrznego, klimatyzatory dzielimy na ścienne, przypodłogowe i sufitowe.
Cisza i klasa
Wybierając urządzenie warto sprawdzić, czy cicho pracuje. Równie ważne są funkcje: automatycznego regulatora nawiewu, szybkiego osuszania parownika (zapobiega zagrzybianiu instalacji) oraz „powerfull”, która pozwala na szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia.
— Podczas doboru urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Klasa A zapewnia najwyższą efektywność klimatyzatora, a tym samym najniższe rachunki za prąd. Nie bez znaczenia dla naszego codziennego komfortu są również poziom hałasu, system filtracji, dostępne funkcje, wzornictwo oraz okres gwarancji — dodaje Marcin Mazurek.
„Klima” z dodatkami
Standardem powinny być czujniki ruchu oraz zestaw filtrów oczyszczających powietrze. Z kolei technologia inwerterowa umożliwia dostosowanie mocy urządzenia do temperatury panującej w pomieszczeniu.
W zależności od sposobu montowania, klimatyzatory można podzielić na urządzenia: ścienne, kasetonowe przyczepiane do sufitu (optymalnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia czterokierunkowego) oraz ścienno-przysufitowe, przytwierdzane do stropu lub ściany. Te ostatnie rozprowadzają powietrze pod sufitem. Innego typu propozycją są klimatyzatory kanałowe, które umieszcza się między sufitem podwieszanym a stropem lub na strychu. Po odpowiednim przygotowaniu, czyli nawilżeniu i oczyszczeniu, schłodzone powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń przez kanały i nawiewniki. Główna zaleta tego systemu polega na tym, że w pomieszczeniach nie słychać hałasu urządzeń klimatyzacyjnych.
Miejscem wymagającym szczególnej „troski” jest kuchnia – pomieszczenie, w którym nieustannie powstają nowe zapachy. W tym przypadku standardowe rozwiązania mogą być niewystarczające, dlatego warto pomyśleć o okapie kuchennym zintegrowanym z systemem wentylacji i klimatyzacji.
Urządzenie to przede wszystkim pochłania parę wodną, wilgoć, zapachy i zanieczyszczenia oraz chroni powierzchnie ścian oraz mebli przed osadzaniem się tłuszczu.
Rozwiązania systemowe
Klimatyzacji nie można rozpatrywać w oderwaniu od innych układów instalacyjnych w domu. Współczesne rozwiązania dążą do integracji wszystkich struktur – i tych odpowiedzialnych za ogrzewanie, i tych za wentylowanie i klimatyzację.
System, który scala w jeden organizm trzy wymienione wyżej układy, to system ogrzewania powietrznego rozbudowany o centralę klimatyzacyjną. Powietrze rozprowadzane jest w nim siecią kanałów wentylacyjnych, a jedną z jego zalet jest możliwość rozbudowy.
Inną propozycją, która zapewnia komfortową temperaturę w domu, jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Jej najważniejszym elementem jest centrala wentylacyjna zwana rekuperatorem, w której znajduje się wymiennik ciepła, dwa wentylatory: nawiewny i wyciągowy oraz filtry powietrza.
W systemie tym zarówno nawiew świeżego powietrza, jak i usuwanie zużytego, odbywa się mechanicznie. Służy on głównie do ogrzewania, ale układ ten może być również wykorzystany do chłodzenia powietrza w domu. Do obniżania temperatury można również wykorzystać pompę ciepła o odwróconym biegu grzanie–chłodzenie.
— Chłodzenie to coraz popularniejsza forma wykorzystania pomp ciepła. Urządzenie jest traktowane jako wytwornica tzw. wody lodowej, którą wykorzystuje się do chłodzenia wnętrz przez obieg chłodzący – ten sam, który w zimie służy do ogrzewania pomieszczenia lub chłodzenia poprzez dedykowany obieg chłodniczy. Woda lodowa może być także wykorzystana przez klimakonwektory, czyli chłodzenie powietrzem — wyjaśnia dr inż. Paweł Kowalski, wykładowca Akademii Viessmann.
Aromaty i witaminy
Podstawowym wymogiem, gwarantującym skuteczność działania, jest odpowiednie zaprojektowanie i właściwa obsługa klimatyzacji. Błędem, który często popełniają użytkownicy, jest ustawianie zbyt niskiej temperatury powietrza. Skutkiem tego może być chroniczne przeziębienie, a nawet zawroty głowy. Instalując klimatyzację warto wiedzieć, że może nam ona zaoferować wiele dodatkowych korzyści. Zestaw podstawowych filtrów oczyści powietrze z kurzu, dymu tytoniowego, roztoczy, zarodników grzybów i pleśni, pyłków roślin, a także sierści zwierząt, nieprzyjemnych zapachów oraz niektórych bakterii i wirusów. Warto rozważyć możliwość zamontowania w niej również filtra antybakteryjnego, który charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi oraz bakteriobójczymi. Jeszcze ciekawsze są filtr uwalniający witaminę C oraz generator jonów ujemnych, który znacząco poprawia jakość powietrza. Wszyscy, którzy lubią w domu przyjemną aurę zapachową, mogą wykorzystać klimatyzację do aromatyzowania pomieszczeń.
— W zależności od technologii, można wybrać metodę zimnej dyfuzji lub nebulizacji. Zaletą zimnej dyfuzji jest naturalne wykorzystanie parowania substancji zapachowych i ich równomiernego rozprzestrzeniania w pomieszczeniach. Nebulizacja zaś polega na rozbijaniu molekuł substancji zapachowych na mikrocząstki, co przekształca je w stan gazowy — mówi Agnieszka Dąbrowska z warszawskiej firmy Ad Aroma.
Autor: Wojciech Buszko