TECHNOLOGIE
Nowoczesne ciepło
fot. Viessmann
Dekoracyjny kominek czy tradycyjny piec kaflowy są tylko uzupełnieniem ogrzewania w przypadku dużych powierzchni. A ciepło w rezydencji to wyzwanie dla energii odnawialnej, ukrytej w gruncie, powietrzu, wodzie i słońcu.
Z ogrzaniem obszernych przestrzeni w rezydencji poradzimy sobie, korzystając z energetycznych darów natury, czyli czerpiąc ciepło z gruntu, powietrza, wody lub słońca. Alternatywą dla energii odnawialnej może stać się instalacja gazowa, olejowa lub elektryczna. Jednak aby efektywnie, a przy okazji oszczędnie, wypełnić dom ciepłem, należy zacząć od doboru wysokiej jakości materiałów budowlanych, profesjonalnej izolacji budynku oraz szczelnych okien. Wówczas mamy pewność, że ciepło zaproszone do naszego domu, za chwilę z niego nie ucieknie.
Pompa w dole
Pompa jest prawdziwą ekspertką od pozyskiwania ciepła. Odnajdzie je w gruncie, powietrzu, a nawet zimnej wodzie. Energię, potrzebną do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej, czerpie ze swojego otoczenia. Powinna więc, przy minimalnym zużyciu prądu wykorzystywanego do jej zasilania, wytwarzać jak najwięcej ciepła. Wydajność pompy jest tym wyższa, im mniejsza jest różnica temperatur między górnym (wodne ogrzewanie podłogowe, grzejniki) a dolnym źródłem ciepła (energia odnawialna). Najniższe koszty eksploatacyjne uzyskuje się dla tzw. systemu woda-woda. Dolnym źródłem ciepła możemy wówczas uczynić wodę gruntową, której temperatura, niezależnie od pory roku, wynosi ok. 10°C. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kolektora gruntowego (poziomego lub pionowego), wypełnionego niezamarzającą cieczą transportującą ciepło. Pobierając energię z gruntu, kolektor oddaje ją do źródła górnego.
— Jeżeli zależy nam na minimalnych kosztach ogrzewania, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż pompy z wymiennikiem gruntowym i dwustopniowym podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, a w przypadku dostępu do dużej ilości źródeł wody gruntowej – z wymiennikiem pośrednim — radzi Michał Mika, kierownik produktu firmy Danfoss z Grodziska Mazowieckiego. — Jeśli chcemy zredukować środki inwestycyjne, zdecydujmy się na pompę powietrzną, która pozwala wyeliminować koszty wykonania prac ziemnych.
Inwestorów z pewnością ucieszy fakt, że pompa ciepła, która zimą ogrzewa nasze rezydencje, latem z powodzeniem może je chłodzić.
— Gruntowa pompa ciepła może przygotowywać wodę lodową wykorzystywaną do klimatyzacji pomieszczeń. W tym celu urządzenie czerpie z naturalnego chłodu gruntu, co obniża koszty chłodzenia nawet o 90%. Poza tym nie narażamy się na koszt zakupu klimatyzatora, który w ciągu roku bywa włączany tylko sporadycznie — zwraca uwagę specjalista.
W skondensowanej formie
Popularnym i wygodnym rozwiązaniem są również instalacje gazowe i olejowe, w których czynnikiem grzewczym jest woda. Do ich zalet zaliczymy prostotę obsługi i wydajność. Na szczególną uwagę zasługują kotły kondensacyjne, które, poza normalną pracą, mogą odzyskiwać ciepło ze skroplonej pary wodnej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Aby w pełni wykorzystać zalety kotła kondensacyjnego, można go połączyć z systemem grzejników lub wodnym ogrzewaniem podłogowym.
Najprostszym układem sterującym jest czujnik temperatury zainstalowany w pomieszczeniu, który dostosowuje moc grzania do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Dobrym pomysłem jest wyposażenie kotłów w automatykę pogodową, która zbiera dane od czujnika temperatury, umieszczonego na zewnątrz budynku. Na podstawie tych informacji mikroprocesor ustala najlepszy sposób ogrzewania domu.
Pocałunek słońca
Świetnym uzupełnieniem instalacji grzewczej będzie energia słoneczna, przetwarzana przez kolektory na ciepło lub zamieniana na energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych.
— Kolektory słoneczne mogą współpracować z każdym typem urządzeń grzewczych — mówi Jacek Parys, specjalista produktu z firmy Wolf Polska. — Z ciepłej wody korzystamy zwykle w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy kolektory nie przekazują ciepła. Dla zachowania równowagi systemu, stosuje się zasobniki słoneczne, służące jako akumulatory. Inteligentne systemy sterowania współpracują z kotłem i kolektorami słonecznymi, tak aby zmaksymalizować zysk z pracy kolektorów, a zminimalizować pracę kotła.
Na rynku dostępne są kolektory płaskie i próżniowe o konstrukcji rurowej. W okresie dobrego nasłonecznienia oba typy pracują podobnie. Różnice dotyczą zimnych pór roku.
— Izolacja kolektorów próżniowych sprawia, że wystarczy tylko odrobina słońca, aby zaczęły działać. Daje to możliwość korzystania z nich przez cały rok. W okresie od kwietnia do października sprawdzą się modele płaskie, które są mniej kosztowną inwestycją — twierdzi ekspert.
Nie bez znaczenia jest też estetyka urządzeń oraz niewielki ciężar, pozwalający na łatwy i bezpieczny montaż.
Zrównoważona wentylacja
Centrala wentylacyjna z możliwością odzyskiwania ciepła, czyli rekuperator, zapewnia nie tylko wymianę powietrza w budynku, ale też jego odpowiednią cyrkulację. Może również współpracować z gruntowym wymiennikiem ciepła. Rekuperator dąży do wyrównania temperatur pomiędzy dwoma strumieniami powietrza, przepływającymi przez jego wymiennik. Zimą chłodne powietrze wchodzące ogrzewa się od wychodzącego, latem zaś zachodzi proces odwrotny – gorące powietrze wchodzące schładza się od powietrza wychodzącego, zapewniając rześką atmosferę i komfort klimatyczny we wnętrzu.
Ograniczenie strat ciepła, poprzez jego odzyskiwanie z systemu wentylacyjnego, pozwoli na znaczną redukcję kosztów, ponoszonych na ogrzewanie rezydencji.
Rozgrzana powierzchnia
Przyjemności korzystania z niskotemperaturowych źródeł ciepła jest wiele – wodne ogrzewanie podłogowe, grzejniki płytowe lub konwektorowe. W nowoczesnych rezydencjach miejsce usytuowania grzejników ściennych ogranicza się często do stref łazienek. Ze względu na ogromny wybór materiałów, kształtów i kolorów można z nich uczynić ciekawą dekorację tych wnętrz. W pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami sprawdzą się natomiast konwektorowe grzejniki kanałowe, które można montować w kanałach podłogowych.
Dobrze dobrany system grzewczy łączy wygodę, estetykę i funkcjonalność. Dom wyposażony w odpowiednie urządzenia, w zależności od potrzeb, budzi do życia orzeźwiającym tchnieniem lub miękko otula szalikiem ciepła. Instalacja grzewcza musi być niczym uniwersalne ubranie – stosowna na każdy sezon i okazję.
Autor: Anna Lewczuk