TECHNOLOGIE
Czyszczenie parą - higiena i ekologia
Dążenie do życia blisko natury to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów. Kupujemy naturalne kosmetyki, inwestujemy w zdrową żywność, sprawdzamy z czego wykonane są meble czy elementy naszej garderoby. Ale czy wszyscy wiemy, że do sprzątania, zamiast szkodliwych chemicznych środków, możemy używać... pary?
Kuchnia i łazienka to wnętrza, które najtrudniej utrzymać w czystości. Jednocześnie higiena w tych pomieszczeniach jest szczególnie ważna, chociażby ze względu na strefy przygotowywania i spożywania posiłków oraz naszą codzienną toaletę. Bezpośredni kontakt żywności z kuchennymi powierzchniami czy też skóry, np. z posadzką czy łazienkową ceramiką, to wystarczający powód, aby zrezygnować z silnych detergentów na rzecz czyszczenia parą. W ten sposób eliminujemy ryzyko wystąpienia podrażnień oraz reakcji alergicznych, a ponadto usuwamy nawet 99,9% bakterii, grzybów i roztoczy.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wykorzystujących czyszczące działanie pary, takich jak parownice, mopy czy odkurzacze parowe. Oprócz wygody, ekologicznego podejścia do sprzątania i wysokiego poziomu higieny, oferują one możliwość skrócenia czasu przeznaczonego na porządki nawet o połowę! Za pomocą pary wyczyścimy niemal wszystkie powierzchnie – kamienne, ceramiczne, szklane, laminowane czy ze stali nierdzewnej. Podgrzana do wysokiej temperatury skroplona woda szybciej nagrzewa cząsteczki brudu niż materiał do którego przywiera, co powoduje niemal samoczynne odspajanie zanieczyszczeń. Para doskonale poradzi sobie zarówno z przypalonym tłuszczem, uporczywym kamieniem, jak i osadem z mydła.
Wielofunkcyjne urządzenia posiadają zwykle wiele końcówek, przeznaczonych do czyszczenia detali i dużych powierzchni. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom bez trudu wyczyścimy blaty, armaturę, piekarniki, zlewy, lustra, żaluzje, kabiny prysznicowe, płytki, fugi i podłogi. Do szybkich codziennych porządków polecamy małe i poręczne urządzenia, np. niewielkich rozmiarów parownice. Do czyszczenia rozległych powierzchni z kolei przydadzą się mopy lub odkurzacze parowe. Warto wspomnieć, że parą można czyścić również powierzchnie materiałowe, takie jak tapicerki, materace czy dywany. Ze względu na minimalną ilość wody użytą do ich mycia, schną zdecydowanie szybciej niż w przypadku tradycyjnego prania.
Jak zredukować ilość środków czyszczących w domu?
Izabela Perkowska,
ekspert marki Kärcher
Jeśli chcesz ograniczyć ilość detergentów stosowanych w swoim domu, parownica jest idealnym rozwiązaniem. Znajduje ona zastosowanie w czyszczeniu wszystkich twardych, wodoodpornych powierzchni, takich jak posadzki (z naturalnego i sztucznego kamienia, zabezpieczonego drewna, płytek ceramicznych czy PVC), blaty kuchenne, armatura kuchenna i łazienkowa, ceramiczne płytki ścienne i fugi, lustra i okna. Para jest jednym z najbardziej higienicznych i skutecznych mediów czyszczących – usuwa uporczywy brud, likwiduje niemal wszystkie powszechnie występujące w gospodarstwach domowych bakterie, a przy tym zmniejsza konieczność stosowania detergentów na wielu powierzchniach. Dokładne wypłukanie środków chemicznych jest procesem niezmiernie trudnym, zwłaszcza gdy powierzchnia jest rozległa. Choć może się wydawać, że zostały usunięte, ich resztki pozostają w porowatej strukturze posadzek czy innych powierzchni. Eliminacja detergentów jest szczególnie istotna, gdy w domu są małe dzieci.
Dobre rady:
Powierzchnie pokryte grubą warstwą osadu kamiennnego warto spryskać octem bądź kwasem cytrynowym, odczekać chwilę i na koniec usunąć za pomocą dyszy parowej.
Aby uniknąć uciążliwych smug na armaturze, zaleca się wypolerować jej powierzchnię po czyszczeniu za pomocą ściereczki z mikrofibry.
Mocno zabrudzoną powierzchnię płyty kuchennej najpierw trzeba solidnie namoczyć używając parownicy, a następnie miękką ściereczką nałożoną na dyszę usunąć wszelkie plamy.
Podłogi laminowane i parkiety mogą być czyszczone parownicami, które posiadają regulację ilości pary – czyścimy je zawsze na najniższym poziomie. Dyszę pokrywamy tkaniną i przesuwamy w miarę szybko, aby uniknąć nadmiernego namoczenia czyszczonej powierzchni.
Autor: Anna Lewczuk