TECHNOLOGIE
Multiroom - koncert w całym domu
Fot. Acoustic Energy
Kiedy Ty podczas ploteczek w salonie raczysz przyjaciółki ich ulubioną muzyką, Twoje dzieci katują uszy ciężkim brzmieniem, a mąż w garażu dłubie w silniku przy bluesie. A wszystko to z jednego źródła dźwięku – oto system multiroom.
System multiroom powstał po to, aby umożliwić słuchanie muzyki w każdym miejscu domu i o każdym czasie. Nie musisz już przenosić odtwarzaczy czy odbiorników radiowych z pokoju do kuchni czy z kuchni do salonu. Z głowy masz też problem wydawania pieniędzy na dobrej jakości sprzęt do każdego pomieszczenia.
Aby było miło
Zamiast kilku urządzeń: wież Hi-Fi, radia czy telewizora – niewielkie sterowniki w ścianach. Zamiast zawadzających kolumn – głośniki wmontowane w sufit. System multiroom zapewnia komfort, estetykę i oszczędność miejsca. Panele sterowania usytuowane tam, gdzie jest to najwygodniejsze, pozwalają na wybranie dowolnego utworu z bogatej kolekcji piosenek lub włączenie ulubionej stacji radiowej. A co najważniejsze – każdy z domowników może w jednym czasie słuchać innego gatunku muzyki.
Zaplanuj wcześniej
O systemie multiroom najlepiej pomyśleć na etapie budowy domu, gdyż późniejsza adaptacja pomieszczeń może okazać się dość kłopotliwa. Znakomitym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z inteligentnym systemem sterowania budynkiem, co umożliwi nam korzystanie z jego możliwości bez żadnych ograniczeń. Jeśli chcemy zainstalować system w wybudowanym już domu, możemy zdecydować się na instalację bezprzewodową, w której sygnał przesyłany jest drogą radiową. Przy takim rozwiązaniu do prądu trzeba podłączyć jedynie głośniki i sterowniki.
Co takiego multiroom ma w sobie?
System multiroom składa się z jednostki centralnej, która rozprowadza dźwięk do każdego pomieszczenia przez specjalne wzmacniacze strefowe i głośniki. Wszystkie urządzenia elektroniczne, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie systemu, znajdują się w wydzielonym pomieszczeniu. Sygnał dźwiękowy doprowadzany jest tam, gdzie chcemy słuchać muzyki, za pomocą specjalnych przewodów. Głośniki instaluje się w suficie lub ścianach, dzięki czemu biegnące do nich kable są niewidoczne.
Intuicyjnie
Słuchanie muzyki ma być czystą przyjemnością, dlatego obsługa systemu jest tak prosta, że nawet dziecko nie będzie miało problemów z wybraniem jakiejś piosenki dla siebie. Do sterowania mogą służyć dotykowy panel, pilot lub smartfon. Obsługa jest intuicyjna, wszystkie komunikaty są wyświetlane na monitorze. Nie musimy pamiętać, jaki przycisk odpowiada za poszczególne funkcje. Wystarczy wybrać ulubionego artystę i cieszyć się muzyką.
Gdzie jest muzyka?
Przechowywuje się ją w specjalnych, pojemnych serwerach, na których zmieści się nawet kilka tysięcy godzin utworów. Na serwer można nagrywać płyty ze źródeł zewnętrznych lub ściągać z internetu za pośrednictwem komputera. Serwer automatycznie pobiera nazwę artysty, tytuł utworu i płyty. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o twórcy i dziele, mogą się one wyświetlać na panelach dotykowych lub kontrolerach ściennych. Oczywiście domową bibilotekę muzyczną można dowolnie katalogować.
Dla każdego coś miłego
Możliwości systemu są imponujące. Chcesz się obudzić przy dźwiękach konkretnego utworu? Nie ma problemu – wystarczy tylko odpowiednie ustawienie i każdego poranka otwierasz oczy przy innym, wybranym przez Ciebie, przeboju. System można również zaprogramować w taki sposób, że jeśli podczas słuchania muzyki, ktoś zadzwoni do drzwi, dźwięk z głośników automatycznie się wyciszy.
Autor: Wojciech Buszko