TECHNOLOGIE
Wnętrza, które pachną kolorowo
Fot. Kaldewei
Charakter domu tworzą nie tylko ładne wnętrza, niebanalne meble czy designerskie dodatki. Jej wyjątkowy styl można również wykreować za pomocą zapachu czy strumienia światła.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu, wykonując wiele czynności jednocześnie, podejmując szybkie decyzje i przeżywając silne emocje. Jesteśmy mobilni i dostępni o każdej porze dnia i nocy. A może warto przed odebraniem kolejnego telefonu, pomyśleć o sobie? zbudować intymną przestrzeń, w której będziemy tylko my, zapach, kolor i dźwięk... naszego oddechu.
Zapach funkcjonalny
Świat aromatów fascynował ludzi od najdawniejszych czasów. Olejki eteryczne czy mocno pachnące zioła stosowane były m.in. w celach leczniczych i kosmetycznych. Jak głosi legenda, cierpiąca na bezsenność Kleopatra, wypełniała poduszki płatkami róż, które umożliwiały jej spokojny wypoczynek. Substancji zapachowych używano również podczas obrzędów religijnych. Dzisiaj, zapachy wykorzystywane są w działaniach marketingowych, terapeutycznych, ale też do aromatyzowania domów, aby stworzyć w nich niepowtarzalny klimat.
— Zainteresowanie profesjonalną aromatyzacją prywatnych domów z roku na rok jest coraz większe. Zgłaszają się do nas osoby, które urzekł zapach stosowany w jakimś miejscu i chciałyby go odtworzyć u siebie. Mamy również klientów, chcących świadomie kreować atmosferę swoich wnętrz poprzez zapach funkcjonalny, np. relaksujący — mówi Anna Supińska z AromaCorp, warszawskiej firmy zajmującej się profesjonalnym aromatyzowaniem wnętrz. — Każdego miesiąca trafia do nas od kilku do kilkunastu zapytań. W swojej ofercie posiadamy małe i ładne urządzenia do użytku niekomercyjnego, bardzo lubiane przez naszych klientów, będące znakomitą alternatywą dla tradycyjnych odświeżaczy powietrza i świec zapachowych. Zapach do domu dobierany jest indywidualnie, pod kątem jego właściwości i upodobań osób. Mój dom na przykład pachnie kompozycją na bazie cedru.
Skuteczna dyfuzja
Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest zastosowanie urządzeń opartych o technologię zimnej dyfuzji. Jak to działa? Substancja zapachowa przekształcana jest w urządzeniu w mgiełkę o bardzo malutkich cząsteczkach, które z łatwością łączą się z powietrzem. Technologia zimnej dyfuzji powoduje, że zapach jest bardzo trwały, długo się utrzymuje i obejmuje bardzo duże przestrzenie.
Na rynku dostępnych jest szereg modeli dyfuzorów, od urządzeń najmniejszych po zaawansowane, które można bez problemu podłączyć do systemu klimatyzacji i wentylacji. Są również urządzenia stacjonarne. Z łatwością można je ustawić lub powiesić na ścianie. Większość dyfuzorów wyposażonych jest w elektroniczny system sterowania, pozwalający na komfortowe kontrolowanie natężenia zapachu i czasu jego ekspozycji. Do dyfuzorów przeznaczone są gotowe kompozycje zapachowe, a ich ilość jest imponująca.
W roli urządzeń do aromatyzowania pomieszczeń świetnie sprawdzą się również modne ostatnio biokominki. Modele, wyposażone w tak ekskluzywną funkcję, posiadają specjalny zbiorniczek do olejków zapachowych. Jeśli nie chcemy decydować się na rozwiązania zaawansowane technologicznie, możemy zastosować zwykłe kominki aromaterapeutyczne lub zapachowe świece.
Uwaga na alergię
Właściwie dobrany zapach wykazuje pozytywne działanie na nasz organizm. Jednak wybór tego „jedynego” wcale nie jest prosty. Przecież każdy z nas reaguje na aromaty w sposób indywidualny. Może się okazać, że ten, który przypadł nam do gustu, po pewnym czasie stosowania powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle głowy, złe samopoczucie czy dolegliwości alergiczne. Zanim więc zdecydujemy się na aromatyzowanie pomieszczeń, warto skonsultować się ze specjalistą.
Masaż świetlny
Dom przesiąknięty zapachem wzbudzającym miłe skojarzenia, a do tego... szczypta intymnego światła. Czyż nie byłoby miło? Za pomocą światła możemy stworzyć zaskakujące efekty, wyznaczyć granicę intymnego zakątka, a nawet kreować specjalnie sceny. Szczególne zadanie, w tym niezwykle twórczym przedsięwzięciu, mają ozdobne oprawy oświetleniowe, które nie tylko podkreślają detale i elementy wyposażenia wnętrza, ale też mogą mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm.
— Światło białe sprzyja pracy i koncentracji, dlatego najczęściej montuje się je w gabinecie lub kuchni. Ciepła barwa ułatwia odprężenie i relaks, więc doskonale sprawdza się w sypialni i salonie — wyjaśnia Janusz Mitko, kierownik działu marketingu firmy Osram z Warszawy. — Nowoczesne oświetlenie pozwala też na łatwą zmianę koloru, np. za pomocą pilota. Dobrym rozwiązaniem są oprawy LED – nie wymagają one kucia ścian, a poza tym można je łatwo zamontować bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ich niewątpliwą zaletą jest niskie zużycie energii, co ma istotne znaczenie w przypadku zewnętrznej iluminacji budynku.
Zdrowe kolory
Jednak światło jest wykorzystywane nie tylko do aranżacji wnętrz. Medycyna niekonwencjonalna od dawna wykorzystuje koloroterapię do wspomagania leczenia chorób czy poprawy nastroju. Do tego celu wykorzystywane są specjalne aparaty wyposażone w filtry barwnego szkła. Możemy również zastosować oprawy świetlne z odpowiednim kolorem światła. Lecznicze naświetlanie najlepiej sprawdza się w saunie lub prywatnym salonie wellness z kapsułą SPA – większość tych urządzeń wyposażona jest w funkcje aromaterapii i chromoterapii.
— Dzięki zastosowaniu w kapsułach SPA chromoterapii, można stymulować krążenie, dotleniać organizm, niszczyć bakterie i wirusy, podwyższać lub obniżać ciśnienie krwi, rozszerzać lub zwężać naczynia krwionośne, regulować przemianę materii, aktywizować układ immunologiczny, a nawet poprawić pracę mózgu — wylicza Katarzyna Jazowska, specjalista ds. marketingu i sprzedaży firmy Body Space Slim&Beauty z Mikołowa. — Na przykład kolor czerwony uaktywnia. Nie tylko dodaje nam energii, ale m.in. poprawia elastyczność i sprężystości skóry. Z kolei zielony wykazuje działanie odprężające oraz wzmacnia system ochronny skóry.
Autor: Wojciech Buszko