AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Czy schody muszą być w stylu wnętrza?

13.08.2019

Czy schody muszą być w stylu wnętrza?

Czy schody muszą być w stylu wnętrza?


O tym, jak będą wyglądały schody w naszym domu czy dwupoziomowym mieszkaniu, musimy zdecydować już na etapie rozmowy z

architektem. Warto się do niej przygotować, choćby przeglądając

różne realizacje. Schody to przecież pierwszy mebel, w dodatku taki, który trudno

będzie usunąć, zmienić, przestawić. Czy muszą być w stylu wnętrza? Powinny być

przede wszystkim w stylu jego przyszłych mieszkańców.


Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że tworzymy wnętrza „w jakimś stylu”. Wybieramy zwykle ten nowoczesny, albo bardziej klasyczny. Słowo „bardziej” jest tutaj istotne, dlatego że rzadko można mówić o stylu tylko nowoczesnym lub tylko klasycznym. Są to nazwy umowne, gdyż styl obowiązujący w naszych czasach nazywa się po prostu współczesnym. I co ciekawe, gdybyśmy mieli go dzisiaj opisać, nie byłoby to łatwe. „Jaki styl lubisz?” – to pytanie często usłyszymy od architekta czy projektanta. Prawidłowa odpowiedź powinna dziś brzmieć: „Mój własny”.

Ze wzrostem zamożności społeczeństwa rośnie świadomość i chęć czerpania z różnych stylów. Nic dziwnego, że wśród współcześnie tworzonych wnętrz powstają takie w stylu klasycznym, nawiązujące do estetyki wiktoriańskiej, i takie w stylu przemysłowym (dzisiejsze lofty) lub absolutnie współczesnym (zwykle, choć błędnie, nazywanym nowoczesnym), czyli pełne prostoty, chłodnych kolorów i wyrafinowanej ascetycznej elegancji. Znajdziemy też wnętrza w czerpiące z lat 60. XX wieku, gdy w USA królował Mid Century Modern, a w Polsce – PRL, do którego dziś tak chętnie wracamy. Wtedy czerpano inspiracje z minimalistycznego Bauhausu. Krzesła Eamesów czy fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego to dziś chyba najpopularniejsze meble do siedzenia.

Schody, schody, schody…

Ich obecność we wnętrzu, zwłaszcza w przestrzeni mieszkalnej, ma w sobie coś wyjątkowego. Pierwsze kroki dzieci na schodach, ich późniejsze zabawy. Wieczorne zwierzenia w intymnej przestrzeni schodów… Jeśli tak na nie spojrzeć – to naprawdę wyjątkowy element domowej architektury. Nic dziwnego, że budując domy zaczynamy też ogromną wagę przywiązywać do wyglądu schodów. Często zatrudniamy też projektanta, który się w nich specjalizuje.

– Schody to mebel, który zostanie we wnętrzu na zawsze, dlatego wspólnie z klientami pracujemy nad projektem i ostatecznym wyglądem schodów tak długo, jak to potrzebne, aby inwestor był całkowicie usatysfakcjonowany, zarówno co do projektu, wyboru materiałów, jak i samego wykonania – mówi Andrzej Panas, współwłaściciel i prezes firmy Panas Ekskluzywne Schody i Podłogi. Z wykształcenia magister inżynier budownictwa, z zamiłowania i pasji – projektant schodów, które można oglądać w najpiękniejszych rezydencjach w całej Polsce.

Schody stanowią też często przejście ze strefy dziennej, do której zaprasza się gości, do strefy wieczornej i nocnej, intymnej przestrzeni domowników. Są więc też w pewnym sensie łącznikiem między dwoma różnymi światami, a w ich projektowaniu jest trochę z magii – dodaje Andrzej Panas. – Zapewne to powoduje, że z każdą naszą realizacją jesteśmy emocjonalnie związani.

W jakim stylu?

Z punktu widzenia architekta czy projektanta oczywiście powinny być spójne z wnętrzem. To jednak nie znaczy, że muszą podążać za stylem całego domu. – Dzisiejszy design jest bardzo otwarty, co stwarza dużą przestrzeń do kreatywności – mówi Andrzej Panas. – Nasze realizacje dzielimy na klasyczne i awangardowe, ale kiedy przyjrzymy się schodom w różnych wnętrzach, widać, że głównym dyktatorem stylu są upodobania użytkowników.

Kręte, drewniane schody z ozdobną balustradą w stylu secesyjnym na pierwszy rzut oka nazwalibyśmy klasycznymi, ale mogą wspaniale wyglądać w przestrzeni loftowej. I odwrotnie – wnętrze klasyczne, które z założenia jest spokojne i przytulne, mogą w sposób nieco zadziorny przełamać nowoczesne, ale odpowiednio wkomponowane w przestrzeń schody, będące połączeniem drewna i stali lub szkła. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i dobrego projektanta schodów!