AKTUALNOŚCI
21.08.2019
Dom z nutą orientu
Fascynacja tym, co dalekie i nieznane towarzyszy ludzkości od zawsze. Chętnie podróżujemy po innych kontynentach, poznając odmienne kultury i przywożąc ze sobą wspaniałe wspomnienia. By przebywać w orientalnej atmosferze na co dzień, nie musimy jednak udawać się na drugi koniec świata – wystarczy, że urządzimy w tym stylu swoje mieszkanie.
Styl orientalny wywodzi się z krajów położonych w Azji oraz północnej części Afryki. Ze względu na swoją obszerność terytorialną, jest bardzo zróżnicowany, a przy tym zupełnie inny niż europejskie aranżacje. Co go wyróżnia?
Feeria barw i wzorów
Orient we wnętrzu oznacza przede wszystkim nasycenie kolorystyczne. Intensywna czerwień miesza się tu z energiczną pomarańczą, wyrazistą fuksją, a także różnymi odcieniami niebieskiego i zielonego. Jest to zatem zupełne przeciwieństwo aranżacji skandynawskich i minimalistycznych – często stosowanych w polskich domach. Poza mnogością barw, duży nacisk kładzie się też na wzory – tkaniny, kafle ceramiczne czy tapety ozdobione orientalnym motywem (np. marokańską koniczyną lub wzorem paisley) dynamizują wygląd wnętrza.
Egzotyczne meble
Bardzo ważnym wyróżnikiem aranżacji są meble wykonane z egzotycznego drewna – rzeźbione i ręcznie dekorowane rozmaitymi malunkami. Stół w salonie jest najczęściej niski, a siada się przy nim na miękkich poduchach lub pufach. Wnętrze wypełniają także wiklinowe lampy i kosze, bambusowe rolety i rattanowe fotele (również w formie wiszącej). Ciekawy element stanowią ażurowe parawany, które w wygodny sposób wydzielają wybraną przestrzeń.
Dodatki ocieplające wnętrze
Dużą rolę we wnętrzu odgrywają dodatki. Nie może zabraknąć kolorowych poduszek i dywaników, dzięki którym pomieszczenie staje się bardzo przytulne. Dekoracyjny charakter powinny przyjąć także wszelkie naczynia – białą ceramikę zastępują bogato zdobione talerze i misy. Papierowe lampiony zawieszone pod sufitem delikatnie rozświetlają przestrzeń, a kadzidełka i świece roztaczają w nim piękny zapach. Warto, by we wnętrzu znalazło się również miejsce dla roślin – storczyk czy Mini Baobab dodają aranżacji naturalności i podkreślają jej orientalny wygląd.
Przemyślana inspiracja
Nie kopiujmy stylu orientalnego w całości – indyjska, marokańska czy koreańska aranżacja mogłaby wyglądać w naszym domu nienaturalnie. Zdecydowanie lepiej jest przenosić wybrane elementy i wkomponować je w obecny wystrój. Zamiast łączyć ze sobą różne kolory, możemy np. postawić na jeden, intensywny odcień i stosować go w dodatkach. Nie wszystkie meble muszą być także bogato zdobione – wystarczy np. jedna, oryginalna komoda, ustawiona w strategicznym miejscu. Zachowajmy neutralne tło (ściany wykończmy np. beżową farbą, a na podłodze połóżmy panele w naturalnym dekorze, np. z kolekcji Legend 4V lub Dynamic od RuckZuck) – dzięki temu każdy komponent aranżacji zaprezentuje się bardzo wyraziście.
Opracowanie: firma RuckZuck
Salony RuckZuck oferują najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.