AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Drzwi wejściowe z otwieraniem elektrycznym

31.03.2016

Drzwi wejściowe z otwieraniem elektrycznym

Drzwi wejściowe z otwieraniem elektrycznym


Jeżeli w porannym biegu zdarzyło Ci się zastanawiać, czy aby na pewno zamknąłeś drzwi do mieszkania lub domu, warto pomyśleć o montażu zamka automatycznego. Takie zamki ryglują się same zaraz po domknięciu drzwi.


Firma Winkhaus oferuje automatyczne zamki wielopunktowe, które dodatkowo są zintegrowane z napędem elektrycznym, dzięki czemu ich użytkowanie jest łatwiejsze i wygodniejsze. Na przykład zamki 3-punktowe blueMatic EAV3 w momencie domknięcia drzwi automatycznie je ryglują dwoma masywnymi ryglami u góry i na dole skrzydła. Dzięki kształtowi tych rygli i konstrukcji części ramowych powstaje trudne do sforsowania połączenie skrzydła z ościeżnicą. Takie zamki są przystosowane do montażu w drzwiach antywłamaniowych.


Dużym ułatwieniem jest elektryczne otwieranie zaryglowanych drzwi od zewnątrz - silnik elektryczny 12V powoduje cofnięcie rygli i zapadki. Dlatego takie drzwi można otworzyć bez klucza, używając do tego pilota, czytnika zbliżeniowego, czyli tzw. transpondera, klawiatury z kodem numerycznym, smartfona z aplikacją bluetooth, czy skanera linii papilarnych. Od wewnątrz drzwi otwieramy tradycyjnie przy pomocy klamki. W zamkach można ustawić tryb dzienny, umożliwiający otwarcie drzwi bez użycia klucza lub czytnika. Jest to praktyczna funkcja, gdy na przykład wchodzimy co chwila z zakupami czy bagażami, opuszczając dom tylko na chwilę.


Montując w drzwiach zamki EAV3 warto pozostawić możliwość otwierania tradycyjnym kluczem, co zapobiegnie problemom na wypadek awarii zasilania prądem.


Czy można taki zamek zamontować w istniejących już drzwiach wejściowych? Owszem, ale pod warunkiem, że drzwi mają odpowiednią konstrukcję, tzn. zamek wielopunktowy (listwowy) znajduje się naprzeciwko części ramowych, by zapewnić odpowiednie połączenie skrzydła z ramą.