AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Kiedy liczy się naturalne światło. Jak urządzić domowe atelier?

24.11.2020

Kiedy liczy się naturalne światło. Jak urządzić domowe atelier?

Kiedy liczy się naturalne światło. Jak urządzić domowe atelier?


Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Oddziałuje na nasze samopoczucie, reguluje zegar biologiczny, poprawia zdolności umysłowe i korzystnie wpływa na koncentrację. Doskonale wiedzą o tym artyści malarze, rzeźbiarze czy projektanci, którzy z uwagi na wykonywany zawód, ogromną rolę przywiązują do naturalnego doświetlenia pomieszczeń przeznaczonych do pracy twórczej. Słońce może być nie tylko doskonałą inspiracją, ale i elementem kluczowym w aranżacji domowego atelier. Na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania?


 Każdy artysta malarz wie, że najlepsze do pracy jest światło dzienne. Jednak o ile nietrudno o nie w słonecznej Kalifornii, Andaluzji czy na południu Australii, gdzie słońce świeci prawie cztery tysiące godzin rocznie, to już w Polsce praca wyłącznie przy świetle dziennym może nieść ze sobą duże ograniczenia. Znacznie mniejsza ilość słonecznych dni oraz krótszy czas nasłonecznienia w ciągu doby sprawiają, że artyści poszukują sposobów na pozyskanie jak największej dawki naturalnego oświetlenia. Mogą wykorzystywać lampy imitujące światło dzienne, ale mogą też zadbać o doświetlenie pomieszczeń na etapie projektowania swojego atelier, stawiając na szyby nowoczesnej generacji o wysokiej przepuszczalności światła, które jednocześnie nie obciążą budżetu kosztami rachunków za prąd i ogrzewanie.

Domowe atelier – na co zwrócić uwagę podczas projektowania?

Artyści oddający się swojej pasji w domowym zaciszu muszą podchodzić z wyjątkową dbałością do aranżacji swojej pracowni jak mało kto. Liczy się przede wszystkim przestrzeń, która dosłownie i w przenośni nie może ograniczać myśli twórczej. Ogromną rolę odgrywa też wyposażenie – ergonomicznie zaprojektowane meble oraz właściwie dobrane narzędzia pracy pomogą podnieść jej komfort oraz wpłynąć na efekt końcowy. A skoro mowa o komforcie, to nie sposób zapomnieć o odpowiednim doświetleniu pokoju – najlepiej światłem naturalnym, które najwierniej oddaje rzeczywiste barwy i najbardziej pobudza do kreatywności. Tutaj z pomocą przyjdą odpowiednie przeszklenia i szyby zespolone cechujące się dużą przepuszczalnością światła.

Więcej naturalnego światła w pracowni malarskiej

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy dotyczy usytuowania okien względem kierunku geograficznego – przez prosty zabieg umiejscowienia przeszkleń od strony południowej, w maksymalny sposób wykorzystujemy czas operowania promieni słonecznych w trakcie dnia. Pamiętajmy o tym wybierając pomieszczenie na atelier w gotowym już budynku, zaś projektując dom starajmy się umiejscowić okna właśnie od południa. Drugi aspekt natomiast wiąże się z rozmiarami okien. Oczywistym jest, że im przeszklenia są większe, tym więcej światła wpada do wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że szyba szybie nierówna i w zależności od jej parametrów technicznych, ilość promieni dostająca się do środka może przybierać różne wartości.

– Pod względem parametru przepuszczalności energii słonecznej, oczekiwania spełnią innowacyjne szyby ECLAZ, charakteryzujące się współczynnikiem przenikania światła Lt na poziomie 77%. Zastosowana technologia gwarantuje pięknie doświetloną przestrzeń bez najmniejszych przekłamań barwnych oraz do 10% poprawy dostępu do światła dziennego (w porównaniu do szyb wykonywanych standardowymi metodami) – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska. – Wykorzystanie szkła ECLAZ w stolarce okiennej porównywalne jest ze zwiększeniem powierzchni okna o 8%, co ma niebagatelny wpływ na lepsze doświetlenie pomieszczeń, a co za tym idzie – redukcję zużycia prądu pochodzącego ze sztucznego oświetlenia oraz niższe rachunki za energię i ogrzewanie – dodaje specjalista.

Doświetlenie pomieszczeń a komfort cieplny

Doświetlenie i wyposażenie pracowni artystycznej to jednak nie jedyne czynniki wpływające na komfort pracy artystów. Spędzając wiele godzin niemal nieruchomo przy sztaludze czy stole rzeźbiarskim, muszą zadbać także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Instalacja systemu ogrzewania może powodować wysuszanie powietrza, co z kolei nie sprzyja wykorzystywanym materiałom, takim jak drewno, glina czy farby. I tu z pomocą przychodzą niskoemisyjne szyby ECLAZ o parametrach dających gwarancję uzyskania najwyższej wartości zysku energii cieplnej (g=60%, Ug=0,5W/m²K). Stosując ECLAZ nawet w imponujących rozmiarami przeszkleniach nie tylko nie narażamy pomieszczenia na utratę ciepła, ale zwiększamy ilość promieni słonecznych wnikających do wewnątrz, podnosząc tym samym swój komfort termiczny i pomagając w uzyskaniu optymalnych warunków pracy.

Wydawać by się mogło, że dobór okien z odpowiednimi szybami zespolonymi jest sprawą drugorzędną – okazuje się jednak, że to nie lada sztuka. By móc w spokoju oddawać się pasji twórczej, należy najpierw świadomie wybrać rozwiązania, które wpłyną na podniesienie jakości warunków naszej pracy. Efektownie i efektywnie zarazem.