AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Klasycznie czy nowocześnie: jakie łączniki światła wybrać?

24.06.2022

Klasycznie czy nowocześnie: jakie łączniki światła wybrać?

Klasycznie czy nowocześnie: jakie łączniki światła wybrać?


 Kontakty, z niezbędnego osprzętu elektroinstalacyjnego stały się ważnym elementem wystroju wnętrza. Od kilku lat na rynku, oprócz klasycznych łączników dostępne są również panele dotykowe. Wszystkim, którzy zastanawiają się, które rozwiązanie będzie idealne dla ich domu, postaramy się pomóc w podjęciu decyzji.


 Łączniki klasyczne

Jedną z zalet klasycznych łączników jest niewątpliwie cena. Mimo że ich konstrukcja oparta jest na prostym mechanizmie, łączniki klasyczne mogą pełnić w domu wiele różnych funkcji. Kompletując osprzęt, pamiętajmy o takich rozwiązaniach jak:

  • łączniki podwójne i potrójne, które pozwalają na sterowanie więcej niż jednym obwodem,

  • łączniki schodowe, które warto montować w korytarzach i klatkach schodowych,

  • łączniki krzyżowe - przydatne, gdy chcemy sterować oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc,

  • przyciski zwierne, dokonujące tylko chwilowego połączenia obwodu, stosowane najczęściej w instalacjach dzwonkowych lub w automatach włączających światło na określony czas.

Wzornictwo produktów nie ogranicza się obecnie tylko do białych, klasycznych łączników. Dostępne na rynku kolorystyczne wariacje oraz rodzaje materiałów sprawiają, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Do eleganckiego salonu możemy na przykład dobrać czarny łącznik oraz ramkę z brzegami pięknie wykończonymi złotym kolorem. Z kolei turkusowa ramka ze wzorem gwiazdek i białym łącznikiem ożywi dziecięcy pokój. Poszczególne serie osprzętu pozwalają dowolnie dobierać kolor łącznika do ramki.

Paleta materiałów, z których wykonane są ramki, również jest bardzo duża. Znajdziemy w niej bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania tradycyjne tworzywa. Dla osób lubiących ciekawe i niebanalne rozwiązania do łączników można dobrać ramki szklane, drewniane, betonowe czy metalowe. Co istotne, takie serie łączników sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrzach.


Panele dotykowe

Panele dotykowe to rozwiązanie droższe niż klasyczne łączniki. Gładka forma szklanych ramek skrywa nowoczesne elektroniczne sterowniki, które zastępują standardowe klawisze. Niewątpliwą zaletą paneli dotykowych jest możliwość grupowania łączników, np. pojedynczy panel o wymiarach tradycyjnego łącznika pojedynczego umożliwia sterowanie aż czterema obwodami oświetleniowymi. Zmniejsza to liczbę łączników, które trzeba zamontować na ścianach, aby sterować oświetleniem.

Niektóre panele pozwalają na tworzenie praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem. Można np. połączyć dotykowy łącznik światła z gniazdkiem, ściemniaczem czy ładowarką USB. W ten sposób możemy zadbać o zachowanie spójnego wyglądu osprzętu zamontowanego w całym domu. Dodatkową zaletą paneli dotykowych jest podświetlenie LED, które pozwala na szybkie odnalezienie panelu w ciemnym pokoju. Funkcję tę można w łatwy sposób wyłączyć.

Nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo paneli dotykowych pozwala im wtopić się w aranżację pomieszczenia lub stać się ciekawym akcentem wnętrza. Dzięki wykończeniu na wysoki połysk, łączniki dotykowe pasują do przestrzeni zaaranżowanych w wielu różnych stylach. Polecane są zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Ponieważ panele dotykowe wykonane są z materiałów odpornych na zarysowania, możemy cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez długi czas. Płaska konstrukcja, bez wgłębień ułatwia utrzymanie czystości.

Bogatsi o te informacje nie powinniśmy już mieć problemu z wyborem odpowiednich łączników do naszego domu. Rynek łączników oferuje tak szeroką gamę produktów, że na pewno każdy znajdzie wśród nich idealny dla siebie osprzęt.