AKTUALNOŚCI

STRONA GŁÓWNA  /  Warto kupić  /  Okładziny kamienne dla współczesnej architektury

10.07.2018

Okładziny kamienne dla współczesnej architektury

Okładziny kamienne dla współczesnej architektury


Początki i rozwój naszych przodków są nierozerwalnie związane z wykorzystywaniem dostępnych naturalnych form skalnych: jaskiń czy grot do bezpiecznego zamieszkania. Z upływem lat człowiek nauczył się obrabiać kamień i wznosić z niego przeróżne konstrukcje budowlane. Wiele z nich do dziś budzi podziw.


Dzisiaj możliwości stosowania kamienia naturalnego są jeszcze większe: począwszy od użytkowego, na dekoracyjnych kończąc. Niezwykła trwałość i niesamowity wybór pośród tysięcy odmian granitu, marmuru, piaskowca, trawertynu czy onyksu to istotna przewaga nad materiałami alternatywnymi. Przy projektowaniu wnętrz aspekt ma to szczególne znaczenie, ponieważ eliminujemy wpływ czynników atmosferycznych i w ten sposób wiele odmian mniej odpornych znajdzie zastosowanie jako posadzki, okładziny ścienne, parapety, blaty czy detale dekoracyjne. Kamień naturalny, do niedawna uważany za luksusowy, teraz jest dostępny cenowo i dlatego tak chętnie wykorzystuje się go na cokoły, ściany nośne, parapety, okładziny czy posadzki tarasowe. Doskonale sprawdza się do renowacji zabytków, idealnie odwzorowując ich dawną świetność. Dziś często spotykamy odrestaurowane rynki polskich miast, gdzie doświadczamy piękna granitowych placów, schodów czy pokrytych okładzinami z piaskowca kamieniczek.

Grupa EGA istniejąca na polskim rynku już prawie 30 lat, szeroki asortyment kamienia naturalnego wzbogaciła o konglomerat marmurowy i kwarcowy, konglomerat marmurowo-cementowy, tzw. Terazzo oraz kamień synteryzowany marki Lapitec

Konglomeraty stały się doskonałym substytutem kamieni naturalnych w efektownym wykończeniu wnętrz. Duże znaczenie w pozyskiwaniu wysokiej pozycji na rynku ma fakt, iż kompozyty mają powtarzalną strukturę i kolory oraz wielofunkcyjne zastosowanie. Powtarzalność wzorów i kolorów znacznie ułatwia pracę architektom i projektantom zwłaszcza przy projektach z wykorzystaniem wielkoformatowych płyt.

Konglomeraty marmurowe, czyli mieszanka marmuru i żywicy, są obecnie najbardziej ekonomicznym produktem kompozytowym dostępnym na rynku. Wykorzystywane są do produkcji parapetów wewnętrznych, schodów i posadzek. Bardziej trwałym i twardym materiałem są konglomeraty kwarcowe, składające się z piasku kwarcowego i żywicy, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji blatów kuchennych, ale również innych elementów wykończenia wnętrz tj.: posadzki, schody, parapety czy okładziny ścienne.

W ostatnim czasie światowy rynek kamienia podbijają, znane już wcześniej, ale nieco zapomniane, konglomeraty marmurowo-cementowe, znane również pod nazwą „terazzo” lub „lastrico”. Wytwarzane są podobnie jak konglomeraty marmurowe, z tą różnicą, że spoiwem nie jest żywica, a cement.

Lapitec® to materiał produkowany w jedynej na świecie włoskiej fabryce kamienia synteryzowanego. Stworzony wyłącznie z naturalnych surowców, dostępny w płytach o największym na rynku formacie 3365 x 1500 mm i grubościach 12, 20 i 30 mm. Lapitec ® znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i wyposażeniu wnętrz. Łączy elegancję wykonania i estetyczny wygląd. Posiada skatalogowaną szeroką gamę 21 kolorów i 7 wykończeń. Jednolity i łatwy w obróbce ma wiele zastosowań: od elewacji wentylowanych, przez pokrycia ścian wewnętrznych, po panele podłogowe, fronty meblowe i blaty kuchenne.

Grupa EGA nie jest zwykłą hurtownią kamienia. Okrywamy dla Was tajemnice dziejów ukryte w skałach, pomagamy zrozumieć fascynacje dawnych architektów i estetów. Doradzamy, które kamienie wybrać i jak je wykorzystać, by cieszyły wzrok i pisały następne, zarówno małe, jak i wielkie historie.

Więcej na stronie: www.ega.pl